Rynek AutoMoto

Przyszłość motoryzacji w e-mobilności i carsharingu

XXVII Forum Ekonomiczne w Krynicy dotknęło bardzo wiele tematów, na szczególne zainteresowanie zasługuje jednak zagadnienie smogu i ściśle z nim związana elektromobilność. Dość często mówi się o nich w mediach, szczególnie w kontekście carsharingu i emisji CO2 przez samochody. Jednak czy wiemy, co to jest tak naprawdę smog, normy emisji i po co nam elektromobilność i carsharing?

więcej »
Pierwszy milion aut elektrycznych w UE w 2018 roku

Liczba rejestracji pojazdów elektrycznych w Europie dynamicznie rośnie. W konsekwencji ogólna liczba aut z napędem elektrycznym poruszających się po drogach Starego Kontynentu może przekroczyć pierwszy milion w 2018 r.

więcej »
Aż 16% kierowców kupuje opony na giełdzie lub szrocie

Jak wynika z badania Moto Data polscy kierowcy kupują opony głównie w sklepach bądź serwisach oponiarskich, jednak jest też spora grupa osób, która nabywa je na szrotach bądź na giełdach.

więcej »
Unijne plany dotyczące obniżenia CO2

Producenci części i komponentów motoryzacyjnych UE przodują na świecie pod względem technologii, zapewniających wydajne i niskoemisyjne pojazdy osobowe, utrzymując globalną konkurencyjność oraz wspierając zatrudnienie w europejskim przemyśle motoryzacyjnym. Wszystko to może się zmienić z uwagi na plany UE w zakresie obniżenia CO2 związanych z porozumieniem paryskim z 2015 r.

więcej »
W 2040 r. może jeździć już 100 milionów elektrycznych pojazdów

Za mniej więcej 10 lat ceny samochodów elektrycznych zaczną się zrównywać z cenami tradycyjnych aut – oceniają eksperci Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych. Obecnie tylko 12 proc. Polaków badanych przez ORPA rozważa zakup takiego auta, a główną barierą jest właśnie wysoki koszt zakupu.

więcej »
Polskie miasta stawiają na elektromobilność

Z pomocą unijnych środków kilkadziesiąt polskich gmin i samorządów zainwestuje w proekologiczny transport miejski. Według założeń resortu rozwoju do 2021 r. po polskich drogach ma jeździć około tysiąca elektrycznych autobusów. Miasta widzą w tym korzyść, bo dzięki wymianie floty na autobusy hybrydowe i elektryczne obniżają koszty transportu miejskiego, a także poziom hałasu i emisji.

więcej »
UE chce pełnej współpracy między systemami poboru opłat drogowych

Unia Europejska dąży do zintegrowania systemów poboru opłat drogowych w różnych krajach. Chodzi o to, by w przyszłości kierowcy mogli przejechać cały kontynent, uiszczając zbiorczą opłatę u jednego operatora poboru opłat. 

więcej »
Czy latające samochody to nasza przyszłość?

Dopiero współpraca pomiędzy producentami latających samochodów z firmami branży samochodowej, lotniczej i technologicznej może stworzyć nowe możliwości rozwoju – uważa zespół ds. Mobilności firmy Frost & Sullivan.

więcej »
Stan amortyzatorów aut w Polsce więcej niż zadowalający

Firma Bilstein przeprowadziła kolejną turę badania zawieszenia jeżdżących po polskich drogach samochodów osobowych. Na mobilnym testerze zawieszenia skontrolowano ponad 500 aut. Uzyskane wyniki różnią się od tych sprzed roku.

więcej »
Wysyp punktów ładowania aut elektrycznych po 2020 roku

Możliwość ładowania pojazdów elektrycznych w budynkach wielorodzinnych, którą forsuje Komisja Europejska m.in. w ramach dyrektywy budynkowej, będzie kluczowa dla rozwoju rynku elektromobilności także w Polsce.

więcej »
Czy rządowe inicjatywy pobudzą polski rynek elektromobilności?

Możliwości związane z rozwojem infrastruktury punktów ładowania, przeobrażenie łańcucha dostaw w sektorze motoryzacyjnym oraz modernizacja transportu publicznego autobusami o napędzie elektrycznym pobudzą zrównoważony rozwój - uważa Zespół ds. Mobilności, Frost & Sullivan.

więcej »
Wzrost opłaty paliwowej – stać nas na tę podwyżkę?

Koszt wyższej opłaty paliwowej poniosą nie tylko właściciele samochodów, ale wszyscy Polacy – ostrzegają Pracodawcy RP. Droższe paliwo to wzrost cen towarów i usług, wyższa inflacja oraz słabszy wzrost PKB.

więcej »