Rynek

Sprzedaż aut w Europie i Polsce ze stabilnym wzrostem

Z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA wynika, że z polskich salonów w pierwszym półroczu br. wyjechało 247 tys. nowych samochodów osobowych, o ponad 17% więcej niż rok temu.

więcej »
Branża automotive potrzebuje pracowników

W czerwcu br. ruszyła budowa fabryki Mercedesa w Jaworznie na Dolnym Śląsku. Wraz z budową wystartowała rekrutacja pracowników. Do pracy w tej fabryce potrzebnych jest kilkaset osób.

więcej »
Autoryzacja – spore korzyści, ale i duże wymagania

Autoryzowane stacje dealerskie oraz serwisowe to łakomy kąsek dla chcących robić biznes na handlu i serwisowaniu samochodów. Wszystkie plany co do przyszłych przychodów z takiej działalności mogą wyglądać pięknie, ale mogą też szybko się rozsypać jak domek z kart.  O autoryzację koncernu motoryzacyjnego, nawet posiadając odpowiednie środki finansowe, wcale nie jest bowiem tak łatwo.

więcej »
Już ponad 8 miliardów z systemu ViaTOLL

Ponad 8 mld zł wpłynęło w ciągu ostatnich 6 lat do Krajowego Funduszu Drogowego na modernizację i budowę dróg z elektronicznego systemu poboru opłat drogowych. Dziennie viaTOLL dokładał do KFD 4–5 mln zł.

więcej »
700 tysięcy aut elektrycznych w UE

Ponad 200 tysięcy pojazdów elektrycznych zostanie zarejestrowanych w UE w 2017 r. Ogólna liczba aut z napędem elektrycznym poruszających się po drogach Starego Kontynentu na zakończenie bieżącego roku może wynieść 700 tysięcy.

więcej »
W jakim kierunku podąży komunikacja w polskich miastach?

Emisja spalin, niedostatek miejsc parkingowych i uciążliwe korki to największe wyzwania miast związane z ruchem drogowym. Według Carla Friedricha Eckhardta z Grupy BMW, obok nowych technologii, rozwiązaniem może być popularny w Europie model współużytkowania samochodów czy elektryczne pojazdy, mocno wspierane na szczeblu rządowym. Kierunki rozwoju polskim samorządom wyznaczają zachodnioeuropejskie metropolie.

więcej »
Silniki wysokoprężne tracą dominację na rynkach

Kierowcy powoli, ale systematycznie rezygnują z silników Diesla. Według Jato Dynamics udział sprzedanych w Europie nowych samochodów po raz pierwszy w historii spadł do poziomu poniżej 50 procent. Podobna sytuacja miała miejsce na rynku samochodów używanych – wg danych serwisu Otomoto Polacy również znacząco zmienili swoje preferencje.

więcej »
Sektor MŚP napędza branżę wynajmu długoterminowego

Popularność wynajmu długoterminowego samochodów w sektorze MŚP sukcesywnie rośnie. Jak wynika z badania Instytutu Keralla zrealizowanego w drugim kwartale br. z tej formy finansowania samochodów służbowych korzysta już 19,6 proc. mikro, małych i średnich firm w Polsce. To o 1,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

więcej »
Rynek elektrycznych aut nabiera rozpędu

W resortach energii i rozwoju trwają wspólne prace nad ustawą o elektromobilności, która ma uregulować cały rynek pojazdów napędzanych energią elektryczną. Samorządy w całej Polsce już prowadzą pilotażowe projekty rozwijające elektromobilność. Eksperci są zgodni, że pojazdy elektryczne mogą się w Polsce upowszechnić, jeżeli zostaną ku temu stworzone warunki. Potrzebna jest infrastruktura do ładowania i zachęty podatkowe dla nabywców zeroemisyjnych aut.

więcej »
Dobre nastroje menedżerów w branży motoryzacyjnej

Wskaźnik nastrojów menedżerów firm motoryzacyjnych obecnych na polskim rynku osiągnął wartość 83/100 punktów. Większość badanych uważa, że pozytywna koniunktura utrzyma się w ciągu następnego roku, a najbliższych 6 miesięcy przyniesie zwiększony poziom sprzedaży i dochodów firm motoryzacyjnych – wynika z odpowiedzi udzielonych przez przedstawicieli producentów i dystrybutorów motoryzacyjnych, którzy wzięli udział w badaniu KPMG i Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

więcej »
PZPO: Rośnie sprzedaż opon w Polsce

Sprzedaż producentów i importerów opon w Polsce nadal rośnie – w pierwszym kwartale 2017 r. Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) odnotował wzrost w segmencie samochodów osobowych do ponad 4 mln sztuk, czyli o 14  proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2016 r.. Największą dynamikę odnotowano w segmencie SUV – o 21 proc. więcej oraz VAN – wzrost o 9 proc.

więcej »
Trendy na rynku w segmencie ciężarowym

W ostatnich latach zaobserwowano znaczny rozwój sektora pojazdów użytkowych. Rozwijają się firmy transportowe, wzrasta ilość rejestracji nowych i używanych pojazdów, a dystrybutorzy notują wzrost obrotów części zamiennych do pojazdów użytkowych. Wyniki te potwierdza Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM).

więcej »