zobacz galerię »

Jak co roku targi TTM były doskonałym miejscem dla młodych talentów stawiających swoje pierwsze kroki w branży motoryzacyjnej. Dla szkół o profilu samochodowym odbył się organizowany przy współpracy ze Stowarzyszeniem Techniki Motoryzacyjnej 24. Ogólnopolski Turniej Wiedzy Samochodowej oceniający wiedzę uczestników zarówno w pisemnym teście, jak i w praktyce. Swój finał miały VII Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników Samochodowych, organizowane przez V8 TEAM, Fundację Cooperatio oraz MTP, a także IV Ogólnopolski Turniej Młodych Lakierników Akademii NOVOL. W dziale „Żywy Warsztat” można było zapoznać się z nowoczesnymi technologiami naprawy nadwozi.

W trakcie trwania imprezy na forum w hallu głównym wygłaszane były prelekcje dotyczące najnowszych technologii, takich jak choćby nowe czynniki w układach klimatyzacji lub kalibracja czujników w samochodach wyposażonych w systemy ADAS.

Targi jak zawsze były dobrą okazją do zapoznania się z ofertą producentów wyposażenia warsztatów, stacji kontroli pojazdów i firm prowadzących działalność związaną z naprawą lub obsługą samochodów.

Równolegle do Targów Techniki Motoryzacyjnej zwiedzających przyciągały najnowsze samochody i motocykle prezentowane podczas pokazów „Poznań Motor Show”.

Złote medale MTP

 

Do konkursu o Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich rocznie startuje niemal 500 produktów. Sąd Konkursowy, czyli zespół ekspertów, w którego skład wchodzą wybitni specjaliści reprezentujący odpowiednie dziedziny życia gospodarczego poszukuje produktów nowoczesnych, innowacyjnych i wytworzonych w oparciu o najwyższej klasy technologie. Złoty Medal MTP jest zatem potwierdzeniem doskonałości produktu i w konsekwencji elementem jego promocji na rynku. Wszystkie przyznane Złote Medale MTP są równoważne.

 • Bezprzewodowy ekran dotykowy FTS 2018
  MAHA Maschinenbau
  Haldenwang GmbH & Co. KG, Niemcy
  MAHA POLSKA Sp. z o.o.,
  Tarnowskie Góry
  Wielofunkcyjny ekran dotykowy służący do sterowania linią diagnostyczną, wyświetlający parametry oraz błędy badania.
 • CSC-TOOL
  Hella Gutmann Solutions GmbH, Niemcy
  HELLA POLSKA Sp. z o.o., Warszawa
  CSC-Tool to kompletny system do kalibracji systemów asystenta kierowcy, który jest przeznaczony do pojazdów wszystkich producentów. W połączeniu z urządzeniem diagnostycznym HGS można kalibrować np. przednią kamerę asystenta utrzymania pasa ruchu, czujnik radarowy systemu ACC (Adaptive Cruise Control) lub kamerę adaptacyjnego systemu oświetlenia.
 • eTRUCK – ewolucja w zdalnej diagnostycepojazdów ciężarowych
  TEXA POLAND Sp. z o.o., Mysłowice
  eTRUCK to zminiaturyzowane urządzenie, które po zainstalowaniu w gnieździe diagnostycznym pojazdu i krótkiej konfiguracji oferuje możliwość zdalnego i ciągłego monitorowania stanu technicznego pojazdu w trasie, zarządzania obsługą okresową i tachografem oraz zdalnego wykonywania regulacji przywracających optymalne warunki korzystania z pojazdu.
 • FluidPRO® ATX 180 – Urządzenie do dynamicznej wymiany oleju w skrzyniach
  MAHLE Aftermarket GmbH, Niemcy, SOSNOWSKI Sp. z o.o. Sp.k., Gdańsk
  Wymienia do 100% oleju we wszystkich popularnych przekładniach automatycznych: DSG, CVT, Tiptronic, klasycznych automatach. Oferowany jest wraz z dwudniowym szkoleniem z budowy automatycznych skrzyń biegów oraz dynamicznej wymiany oleju, dostępem do bazy danych online, zestawem adapterów.
 • Grupa urządzeń do serwisowania klimatyzacji ArcticPRO® ACX
  MAHLE Aftermarket GmbH, Niemcy, SOSNOWSKI Sp. z o.o. Sp.k., Gdańsk
  Urządzenia do serwisowania układów klimatyzacji pracujące w oparciu o technologię E3. Do wszystkich typów pojazdów w tym hybrydowych i elektrycznych.
  E3 Fill – skuteczne przy niskiej temperaturze otoczenia;
  E3 Pump – do 10 razy dłuższy czas pracy bez wymiany oleju;
  E3 Connect – odzysk do 100% czynnika z przewodów i szybkozłączek.

Integra eCommerce Solutions 2018
Integra Software, Koszalin, CDS MIODUSZEWSKI Maciej Mioduszewski, Koszalin
System Integra eCommerce Solutions 2018 to platforma internetowa do sprzedaży części zamiennych i opon, w której jest dostęp do danych z 50 katalogów różnych marek samochodów. Platforma korzysta z 220 mln powiązań asortymentu z pojazdami i jest zintegrowana z największymi importerami części, spedycjami oraz systemami płatności.

 • Integra Smart Workshop APP-PDS 2018
  Integra Software, Koszalin, CDS MIODUSZEWSKI Maciej Mioduszewski, Koszalin
  Integra Smart Workshop 2018 to aplikacje na smartfony i tablety, które pozwalają na błyskawiczne przyjmowanie pojazdu do naprawy oraz wprowadzają bardzo duże usprawnienie pracy mechaników serwisu.

 

 • Lampa laserowa
  Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych ”WAŚ” Józef i Leszek Waś sp.j., Godzikowice
  Pierwsza w Polsce lampa wykorzystująca technologię światła laserowego. Innowacyjnemu, laserowemu rozwiązaniu technologicznemu nie dorównują żadne inne, obecnie stosowane, rozwiązania typu LED czy OLED. Lampa z zastosowaniem lasera jest wyjątkowo wydajna.

 

 • M-Pakiet: modernizacja linii diagnostycznej starszego typu z użyciem nowoczesnego sterowania
  W.S.O.P. Sp. z o.o., Gliwice
  To rozwiązanie pozwala na adaptację urządzeń MAHA starszych generacji do nowych wymogów, bez konieczności ich wymiany. Do części podłogowych (rolki hamulcowe, tester amortyzatorów oraz zbieżności) dobudowywane jest sterowanie z polskiej linii diagnostycznej CERTUS EVO2. Zmodernizowany produkt posiada certyfikat ITS.

 

 • Odkurzacz samoobsługowy SB VC
  Alfred Kärcher GmbH&CO.KG, Niemcy
  Kärcher Sp. z o.o., Kraków
  Stworzony z myślą o spełnianiu najwyższych wymagań czyszczenia, mocy ssania, wygody oraz nowoczesnej konstrukcji. Automatyczny system czyszczenia filtra TACT gwarantuje stałą moc ssącą urządzenia.

 

 • Pistolet spryskujący EASY!Force
  Alfred Kärcher GmbH&CO.KG, Niemcy
  Kärcher Sp. z o.o., Kraków
  Pistolety EASY!Force wykorzystują siłę odrzutu wysokiego ciśnienia wody, aby zmniejszyć siłę potrzebną do utrzymania wciśniętego spustu pistoletu do zera. Dzięki opatentowanej konstrukcji EASY!Lock system nawet pięciokrotnie skraca czas podłączania i rozłączania w porównaniu do tradycyjnych systemów gwintowych, zachowując jednocześnie trwałość i wytrzymałość.

 

QUANTUM UNIGEO – Uniwersalny przyrząd do pomiaru geometrii ustawienia kół i osi pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do i powyżej 3,5 t
UNIMETAL Sp. z o.o., Złotów
Quantum UniGeo to urządzenie do pomiaru i regulacji geometrii kół i osi w pojazdach osobowych i ciężarowych. Przełomowy i uniwersalny system przeznaczony do stosowania w stacjach kontroli pojazdów i warsztatach.

 

 

 • Samoobsługowa myjnia bezdotykowa „NEON”
  EURO EKOL Mariusz Ancerowicz, Łodź
  Myjnia bezdotykowa dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań i sprawdzonych podzespołów znalazła uznanie naszych klientów w kraju i za granicą. Bogata oferta dostępnych opcji wyposażenia dodatkowego, takich jak „turbo szczotka”, „turbo piana”, oprysk felg, system startowy wydający resztę umożliwia dostosowanie konfiguracji myjni do zapotrzebowania klienta.
 • SKIDCRAFT – Urządzenie do wprowadzania pojazdu w kontrolowaną utratę przyczepności
  UNIMETAL Sp. z o.o., Złotów
  System SkidCraft firmy Unimetal to pierwszy w Polsce profesjonalny sprzęt do bezpiecznego wprowadzania pojazdu w stan utraty przyczepności. Świetne rozwiązanie dla ośrodków doskonalenia techniki jazdy i wszystkich miłośników motoryzacyjnych emocji. Pozwala na podniesienie umiejętności, co zwiększa bezpieczeństwo na drogach.
 • Stanowisko demonstracyjne systemu sterowania silnikiem motocykla Yamaha XJ 6
  MECHATRONIKA Wyposażenie Dydaktyczne Sp. z o.o., Poznań
  Stanowisko demonstracyjne przeznaczone jest do praktycznej prezentacji funkcjonowania systemu sterowania silnikiem motocykla Yamaha XJ 6. Ma na celu zobrazować budowę systemu zasilania wtryskowego silnika motocyklowego, a także umożliwić wykonanie pomiaru parametrów.

 

 • Stanowisko testowania wtryskiwaczy – STW-1A
  Centrum Szkolenia Motoryzacji AUTOELEKTRONIKA KĘDZIA, Poznań
  Stanowisko testowania wtryskiwaczy – STW-1A umożliwia wykonywanie standardowych testów wtryskiwaczy Common Rail w zakresie wydatku, przelewu sporządzenia charakterystyk wtryskiwaczy. Stanowisko posiada układ pomiarowy odporny na zanieczyszczenia, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie testów bez konieczności wcześniejszego czyszczenia wtryskiwaczy.

 

 • Wyważarka do kół UNI-TROL MONOLITH
  UNI-TROL Sp z o.o., Warszawa
  Wyważarka MONOLITH jest ultranowoczesnym urządzeniem przeznaczonym do dynamicznego wyważania kół samochodów osobowych i dostawczych. Posiada syntezator mowy, generujący komunikaty potwierdzające każdą wykonana przy obsłudze wyważarki czynność oraz sugerujące metodykę postępowania przy wyważaniu koła.