Zacięta rywalizacja
II międzynarodowy finał Young Car Mechanic dobiegł końca. 14 maja w Centrum Szkoleniowym Inter Cars 15 uczniów z pięciu krajów wzięło udział w tym niezwykłym przedsięwzięciu, mierząc się ze sobą o tytuł najlepszego młodego mechanika w 2018 roku.

Punktualnie o godz. 8:30 wszystkich zgromadzonych gości przywitali przedstawiciele zarządu Grupy Inter Cars, Robert Kierzek i Tomasz Piluch. Obaj zgodnie podkreślali ogromne znaczenie zarówno samego konkursu, jak i całego programu Młode Kadry, w ramach którego zorganizowany został finał.

Program Młode Kadry jest bardzo ważną inicjatywą dla całego rynku aftermarket. Ma on na celu pokazanie młodym ludziom, jak fajny jest zawód mechanika. Formuła konkursu cały czas ewoluuje i wierzę, że z biegiem czasu kolejne kraje będą dołączały do tego przedsięwzięcia, zwiększając jego prestiż i rangę – powiedział Robert Kierzek, wiceprezes zarządu Inter Cars.

Zwycięstwo w takim konkursie daje ogromną motywację, nie tylko w kwestii finansowej, która również jest istotna, ale także jeśli chodzi o rozwój przyszłej kariery tych młodych ludzi. Wychodzimy z założenia, że Inter Cars jest tak mocny, jak mocny jest rynek, na którym pracujemy. Wspierając młodych ludzi, którzy za moment będą w nim uczestniczyć, sprawiamy, że ten rynek staje się lepszy i silniejszy – dodał Tomasz Piluch, dyrektor Grupy Inter Cars Północ.

Młodzi adepci sztuki naprawiania samochodów musieli zmierzyć się z zadaniami, które organizatorzy przygotowali dla nich wspólnie z partnerami tej inicjatywy – firmami Elring, Bosch, Hella, ZF Aftermarket oraz Lauber. Przedstawiciele każdej z tych organizacji zaaranżowali dla uczestników awarie i usterki, z którymi musieli poradzić sobie w określonym przedziale czasu. Miało to na celu zweryfikowanie posiadanej przez młodych finalistów wiedzy i ich umiejętności.

Niekończące się emocje
Aby całość mogła zostać sprawnie zorganizowana, rywalizacja została podzielona na dwie tury. W czasie, kiedy pierwszych ośmiu zawodników rozwiązywało zadania, ich pozostali koledzy pojechali na krótką wycieczkę obejrzeć najnowszą inwestycję Inter Cars – Europejskie Centrum Logistyki i Rozwoju ILS, jedyny taki magazyn w branży motoryzacyjnej w Europie. Co ważne, dla większego komfortu i spokoju finalistów, wydarzenie prowadzone było w rodzimym języku uczestników – dzięki obecności tłumaczy, każdy z nich mógł upewnić się, że właściwie zrozumiał i zinterpretował polecenie wskazane przez oceniającego.

Przez cały czas trwania konkursu wszystkim uczestnikom towarzyszyły ogromne emocje, bowiem łączna pula nagród dla trzech pierwszych miejsc wynosiła aż 100 tysięcy zł. Dodatkową atrakcją, którą organizatorzy przewidzieli dla wszystkich finalistów jest zaproszenie na wycieczkę do Stuttgartu, podczas której odwiedzą fabrykę Elringa, a także udadzą się do muzeum Mercedesa i Porsche.

Co ciekawe, na wydarzenie zostali zaproszeni również uczniowie z Niemiec, reprezentujący szkołę partnerską Elringa, którzy co prawda nie brali udziału w rywalizacji, ale mogli zapoznać się z zadaniami i ocenić ich poziom. Podczas wspomnianej wycieczki do fabryki Elringa będą cały czas towarzyszyć swoim kolegom zza granicy i opowiadać o specyfice nauki w tego typu szkole oraz ich spostrzeżeniach związanych z konkursem.

Wieczorna Gala

Aby jeszcze bardziej podkreślić znaczenie konkursu i uhonorować starania zawodników, organizatorzy zaprosili uczniów, ich opiekunów, a także przedstawicieli partnerów zawodów na uroczystą galę, która została zorganizowana w hotelu Holiday Park w Warszawie. To tam odbyła się oficjalna ceremonia, na której zostały wręczone nagrody i upominki.

Young Car Mechanic 2018
Najlepszym młodym mechanikiem w 2018 roku został Bartłomiej Januszewski, reprezentujący Zespół Szkół Mechanicznych w Białymstoku.

Drugie miejsce w oficjalnej rywalizacji zajął Paweł Smolaga z Polski, a trzecie Artūrs Rjabčenkovs z Litwy.

Źródło: Inter Cars