Od wtorku 16 lipca tego roku na odcinku autostrady A4 między Krakowem a Katowicami działa nowa metoda płatności, czyli Videotolling. Jest to automatyczny system, który opiera się na kamerach i sczytuje numery rejestracyjne pojazdów przejeżdżających przez bramki.

Jak działa Autopay?

Do działania potrzebna jest aplikacja Autopay na telefon, jednak nie trzeba mieć go przy sobie. W aplikacji należy zarejestrować pojazd w bazie i jego numer rejestracyjny powiązać z daną kartą kredytową lub płatniczą. Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenia zainstalowane na bramkach po odczytaniu tablicy automatycznie podnoszą szlaban i jednocześnie pobierają opłatę z karty, bez angażowania kierowcy w proces płatności.

Grunt to wybrać bramkę

W korzystaniu z systemu ważne jest wjechanie w odpowiednią bramkę na placu poboru opłat w Mysłowicach lub w Balicach. Należy bowiem wybrać linię oznakowaną symbolem czarnej kamery na żółtym tle. Dla użytkowników Autopay wydzielono trzy bramki w każdym kierunku: dwie pierwsze od lewej i jedna bramka z prawej strony placu. Warto pilnować oznaczeń i wjeżdżać w odpowiednie bramki, ponieważ posiadacze aplikacji zostaną obsłużeni na bramkach nieprzeznaczonych dla nich, ale potrwa to dłużej. Z kolei kierowcy wjeżdżający na bramki przeznaczone wyłącznie dla Autopay sprawią, że ruch nie będzie tak płynny, jak mógłby być.

Aplikacja umożliwia utworzenie konta indywidualnego lub firmowego. Można w niej dodać także kilka pojazdów i podłączyć pod jedną lub więcej kart kredytowych i płatniczych. Historia transakcji i zbiorcze faktury za przejazdy to kolejne zalety aplikacji. Dla wszystkich uczestników ruchu drogowego zorganizowany w ten sposób przejazd przez bramki może oznaczać szybszy przejazd trasy.

Źródło: Stalexport Autostrada Małopolska