Rynek AutoMoto

Oto najważniejsze trendy w motoryzacji

Kluczowym trendem w branży motoryzacyjnej do 2030 r. będzie zdolność łączenia się pojazdów z otoczeniem i digitalizacja – wynika z badania KPMG przeprowadzonego wśród ponad 3 tys. przedstawicieli kadry menedżerskiej z firm motoryzacyjnych. 

więcej »
Lotos ujednolica swoje stacje

Kolejne 14 stacji sieci Lotos zostanie w tym roku objętych standaryzacją. Chodzi nie tylko o podobny wygląd, ale również o taką samą ofertę produktów – zarówno paliwowych, jak i gastronomiczno-sklepowych.

więcej »
Jakie oleje wybierają Polacy?

Kierowcy, wybierając olej silnikowy, kierują się głównie rekomendacją mechanika lub doradcy serwisowego. O radę w tej sprawie pyta co trzeci Polak. Na drugim miejscu znalazła się jakość produktu – jest to kluczowa wartość dla 27% respondentów. Na trzecim miejscu, z wynikami 18%, ex aequo uplasowały się rekomendacje producenta marki posiadanego samochodu oraz korzystny stosunek ceny do jakości.

więcej »
Kamery termowizyjne usprawnią autonomiczne samochody

Kamery termowizyjne montowane obecnie w luksusowych samochodach pozwalają wychwycić obecność obiektu na drodze z odległości nawet 200 metrów, zapewniając kierowcy niemal trzykrotnie więcej czasu na reakcję niż zwykłe reflektory. 

więcej »
Czy w nowym roku przybędzie kierowców niesłyszących?

Czy wiesz, że całkowity albo częściowy ubytek słuchu nie jest już przeciwwskazaniem zdrowotnym do uzyskania uprawnienia do kierowania pojazdami? Oznacza to, że osoby niesłyszące mogą ubiegać się o prawo jazdy kategorii C1 i C. To dobra wiadomość – również z uwagi na znaczący deficyt kierowców zawodowych. 

więcej »
GreenWay: Elektromobilność coraz bardziej dostępna

GreenWay Polska, operator i twórca największej w kraju sieci ładowania samochodów elektrycznych, zakończył 2018 r. z ponad dwa razy większą siecią niż na początku roku i wysokim tempem jej rozbudowy – firma oddawała do użytku prawie 7 ładowarek miesięcznie. Ambitne plany rozwojowe spółki na 2019 r. obejmują ponad dwukrotnie wyższą niż w ubiegłym roku liczbę ładowarek oddanych do użytku, w tym pierwsze ultraszybkie ładowarki o mocy 350 kW, instalację magazynów energii, a także rozwinięcie sprzedaży akcesoriów i ładowarek.

więcej »
Ile tak naprawdę kosztuje tani samochód? Jakie wydatki czekają kupującego na starcie?

Kupując tani samochód warto pamiętać o wydatkach dotyczących pierwszego przeglądu i najczęstszych awarii. Koszty obowiązkowych napraw i typowych usterek to w przypadku niektórych modeli nawet 50% ich początkowej wartości. Dlatego należy uważać na pozorne oszczędności i technologiczne buble.

więcej »
Ceny paliw tanieją, ale tylko chwilowo

Po jesiennych spadkach cen ropy na światowych giełdach potaniały też paliwa na stacjach. Jednak w przyszłym roku kierowcy muszą się liczyć z kolejnymi podwyżkami – można się spodziewać nawet 6 zł za litr.

więcej »
Wodór – ekologiczne paliwo przyszłości nie tylko w motoryzacji

Proces elektryfikacji już się zaczął, ale ogromnych trudności przysparza konstruktorom znaczna masa i ograniczona wydajność baterii. Elektryczne pojazdy wymagają też zbudowania gęstej, globalnej infrastruktury ładowania. Alternatywą już dziś wdrażaną do różnego rodzaju pojazdów są zasilane wodorem ogniwa paliwowe. Mogą one skutecznie zastąpić baterie – są od nich o wiele lżejsze i efektywniejsze. 

więcej »
Auta na minuty nie tak popularne jak rowery

Nowe technologie i usługi transportu oparte na ekonomii współdzielenia stają się w Polsce coraz bardziej powszechne. Korzystają z nich przeważnie młodzi, zamieszkujący duże miasta i zarabiający powyżej średniej krajowej. Największą popularnością cieszy się wynajem rowerów na minuty oraz aplikacje do zamawiania taksówek i współdzielenia przejazdów, takie jak Uber czy Taxify. 

więcej »
Grupa Kapitałowa Stalexport Autostrady podsumowuje pierwsze trzy kwartały 2018 roku

Większe przychody oraz większy zysk netto niż w roku ubiegłym – w pierwszych trzech kwartałach 2018 r. Grupa Stalexport Autostrady odnotowała wzrosty w zakresie najważniejszych danych finansowych. Zdecydował o tym m.in. zwiększający się systematycznie poziom ruchu na autostradzie A4 Katowice-Kraków.

więcej »
W Polsce mamy najtańszą benzynę

Choć ceny paliw w Polsce ostatnio są wysokie, to relatywnie benzynę tankujemy najtaniej, jeśli porównamy ceny na polskich stacjach benzynowych z państwami Unii Europejskiej.

więcej »