Rynek AutoMoto

Już ponad sto ładowarek w sieci GreenWay

Już 115 ładowarek, w tym 88 szybkiego ładowania (DC), funkcjonuje w sieci GreenWay w Polsce i na Słowacji. Dzięki temu stacje szybkiego ładowania GreenWay stanowią ponad 50% takich ładowarek w obu krajach. Nadal rozwijana infrastruktura firmy już w tej chwili umożliwia kierowcom aut elektrycznych swobodny przejazd głównymi drogami zarówno przez Słowację,
jak i Polskę.

więcej »
Dobre wyniki, wzrost skali działania i rentowności

Grupa Auto Partner, jeden z największych na rynku polskim dystrybutorów części samochodowych, zwiększyła w I półroczu 2018 roku sprzedaż o 27%, do 557,4 mln zł. Sprzedaż rosła zarówno w Polsce (+19%) jak i za granicą (+49%). Zarówno zysk EBITDA jak i EBIT wzrosły o 31% r/r. Z kolei zysk netto Grupy w I półroczu 2018 roku wzrósł o 45% do 29,6 mln zł.

więcej »
Na stacjach Orlenu pojawią się punkty ładowania aut elektrycznych

PKN Orlen zakończył postępowanie przetargowe na dostawców stacji ładowania samochodów elektrycznych. Punkty szybkiego ładowania powstaną łącznie w 150 lokalizacjach położonych zarówno w miastach jak i przy trasach tranzytowych. W  pierwszym etapie pilotażu, do końca 2019 r., zostanie uruchomionych około 50 ładowarek.

więcej »
Powstają SPA dla samochodów luksusowych

Mniej więcej co siódmy nowy samochód rejestrowany w Polsce w 2017 r. był modelem marki premium lub luksusowej – wynika z danych KPMG. Pod względem sprzedaży najdroższych pojazdów gonimy Europę. Za tym podąża też rozwój usług premium na rynku okołomotoryzacyjnym. Nowym trendem jest np. SPA dla samochodów.

więcej »
Autem elektrycznym można już przejechać wzdłuż całego wybrzeża

Sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce wciąż jest relatywnie niewielka, ale z roku na rok rośnie skokowo. Wymusza to rozbudowę infrastruktury do ładowania takich aut, w którą coraz częściej inwestują prywatne podmioty. Posiadacze elektryków mogą już przejechać takim samochodem wzdłuż całego polskiego wybrzeża.

więcej »
Ogniwa wodorowe wyprą ropę naftową

Era ropy naftowej w motoryzacji powoli dobiega końca. Naukowcy zajmujący się rynkiem paliwowym szacują, że do 2050 r. paliwa kopalne przestaną pełnić dominującą rolę w branży transportowej. Jednym z najbardziej obiecujących surowców jest paliwo wodorowe. Polacy budują urządzenie, dzięki któremu będzie można zwiększyć zasięg pojazdu elektrycznego z ogniwami wodorowymi do kilkuset kilometrów.

więcej »
Stabilny wzrost rejestracji nowych samochodów w I połowie 2018 r.

Raport kwartalny PZPM i KPMG w Polsce „Branża motoryzacyjna. Edycja Q3/2018”.

więcej »
PZPO: Sprzedaż opon w pierwszym półroczu 2018 r.

Według danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) – na podstawie badań ETRMA – w pierwszym półroczu 2018 r. producenci i importerzy opon w Polsce odnotowali wzrost sprzedaży w segmencie samochodów ciężarowych (+18%), pojazdów rolniczych (+4%) i motocykli (+17%).

więcej »
Oto trendy kolorystyczne na lata 2018-2019

W czerwcu projektanci firmy BASF zaprezentowali nową kolekcję trendów kolorystycznych dla branży motoryzacyjnej. „Keep It Real” pokazuje kolory, które oddadzą ducha przyszłości. Choć produkcja samochodów z użyciem nowych kolorów dla motoryzacji jeszcze się nie rozpoczęła, marka Glasurit firmy BASF już dziś pracuje nad zapewnieniem dostępności doskonałego rozwiązania renowacyjnego na czas uruchomienia produkcji.

więcej »
Recykling pojazdów znowu na opak?

Stacje demontażu chcą ponownie doprowadzić do zmian w systemie recyklingu pojazdów wycofywanych z eksploatacji. Jeśli im się uda, może ucierpieć na tym bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego oraz sektor produkujących w Polsce przedmioty wyposażenia i części samochodowe, który zostanie wystawiony na dyskryminację w skali europejskiej. 

więcej »
Kolejne produkty Grupy MOL na polskim rynku

Węgierski koncern naftowy MOL wzmacnia swoją obecność w Polsce, wprowadzając na rynek portfolio blisko 900 nowych produktów pod markami MOL, MOL Dynamic i MOL Essence. Dzięki współpracy z siecią wiodących dystrybutorów w branży, oferta smarów i olejów MOL jest już dostępna na terenie całego kraju.

więcej »
Nowe trendy zmieniają też branżę oponiarską

Carsharing, elektromobilność i samochody autonomiczne to główne trendy, które będą kształtować nie tylko rynek motoryzacyjny, lecz także branżę oponiarską. 

więcej »