Rynek AutoMoto

Fiat liderem produkcji samochodów w Polsce

FCA Poland to największa z 17 spółek Grupy Fiat Chrysler Automobiles (FCA) w Polsce, a jej tyski zakład należy do grona najlepszych w Grupie zakładów produkcyjnych. Jako jeden z niewielu na świecie uzyskał Złoty Poziom w systemie World Class Manufacturing (zintergowana metodologia zarządzania przedsiębiorstwem wg najwyższych standardów światowych w zakresie bezpieczeństwa, ochrony środowiska naturalnego, utrzymania ruchu, logistyki i jakości).

więcej »
Volkswagen ustanawia rekord sprzedaży

W minionym roku Volkswagen przekazał klientom na świecie łącznie 6,23 miliona samochodów, co jest najlepszym wynikiem w historii tego koncernu. Głównym motorem wzrostu są Chiny, czyli największy pojedynczy rynek. Po raz pierwszy w historii sprzedaż w ciągu roku wyniosła tam ponad 3 miliony aut.

więcej »
Zmiany w transporcie drogowym przyniosą 1,4 mld euro oszczędności

Komisja Europejska oszacowała, że zmiany wprowadzane w transporcie drogowym mogą przynieść nawet 1,4 mld euro oszczędności rocznie w latach 2025-2035. Korzyści wynikać będą głównie z wprowadzenia systemu eCall, dokładniejszej kontroli czasów jazdy oraz redukcji nielegalnych przewozów kabotażowych. 

więcej »
Przełomowy rok dla polskiej elektromobilności

Już w pierwszym kwartale 2018 r. branżę czekają dwa przełomowe wydarzenia: wejście w życie ustawy o elektromobilności oraz rozstrzygnięcie I etapu konkursu na prototyp polskiego elektryka, zorganizowanego przez ElectroMobility Poland.

więcej »
Rośnie rynek ciężarówek – rośnie rynek części do nich

Podobnie jak w przypadku segmentu aut osobowych, tak i na rynku pojazdów użytkowych powyżej 3,5 tony od kilkunastu miesięcy obserwujemy systematyczny wzrost rejestracji nowych pojazdów. A to przekłada się wprost proporcjonalnie na rynek części do tego typu samochodów.

więcej »
Już 100 stacji w Polsce sprzedaje paliwo on-line

Aplikacja mobilna Tankuj24 zrzeszyła już 100 stacji paliw w Polsce. To najszybciej rozwijająca się wirtualna sieć stacji paliw, która w przeciągu 8 miesięcy funkcjonowania zdobyła 13 tys. użytkowników. 

więcej »
Świadectwa homologacji części zamiennych bez większych zastrzeżeń

Inspekcja Handlowa sprawdziła, czy dostępne na rynku części samochodowe i wyposażenie aut mają świadectwa homologacji. Przeprowadzone kontrole wykazały, że nieprawidłowości pod tym względem było niewiele. Kontrolerzy zakwestionowali tylko 3% partii produktów. Więcej zastrzeżeń wzbudziło oznakowanie.

więcej »
Paliwa będą drożeć

W ciągu ostatniego miesiąca notowania ropy naftowej na światowych rynkach poszły w górę o kilka procent. Niedługo mogą to odczuć polscy kierowcy. Zdaniem analityków e-petrol.pl ceny benzyny i diesla będą w kolejnych tygodniach rosnąć, jednak przekroczenia bariery 5 zł za litr 95 nie trzeba się na razie obawiać.

więcej »
Jedna trzecia polskich kierowców kupuje używane opony

Zakup eksploatowanych wcześniej opon o nieznanej historii niesie ze sobą potencjalne niebezpieczeństwo dla wszystkich użytkowników dróg, a według badania Moto Data aż 32% kierowców kupuje używane opony. 

więcej »
Auto Partner prezentuje wyniki finansowe za I półrocze 2017 roku

Grupa Auto Partner, jeden z największych na rynku polskim importerów i dystrybutorów części samochodowych, opublikowała wyniki finansowe za I półrocze 2017 roku. Grupa odnotowała w tym czasie dynamiczny wzrost sprzedaży w Polsce (+22%) i na rynkach eksportowych (+68%).

więcej »
Samochody elektryczne w ciągu 5 lat będą tańsze niż auta spalinowe

Najbliższe 5 lat będzie czasem skokowych zmian na rynku samochodów elektrycznych i kluczowym momentem, aby zająć na nim znaczącą pozycję. Na początku lat 20. samochody elektryczne staną się tańsze w użytkowaniu niż auta spalinowe. Szansą Polski jest to, że już dzisiaj wytwarzamy 40 proc. komponentów potrzebnych do produkcji e-samochodów.

więcej »
Pojazdy autonomiczne - przyszłość czy teraźniejszość motoryzacji?

Wczoraj w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „Autonomiczna przyszłość transportu drogowego” zorganizowana w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju. Audi, jako jeden z czołowych na świecie koncernów rozwijających technikę autonomicznej jazdy, zaprezentowało podczas tego wydarzenia specjalny model Audi A7 Sportback, zwany „Bobby”.

więcej »