Rynek AutoMoto

Wzrost rejestracji nowych samochodów w I połowie 2019 roku

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i KPMG podzieliły się raportem kwartalnym Q3 2019 "Branża motoryzacyjna" z polskiego rynku.

więcej »
Kärcher Brylantem Polskiej Gospodarki

Spośród 51 000 działających w Polsce firm, których wyniki przebadano na potrzeby rankingu firma Kärcher – lider technologii czyszczenia – zajęła 146 miejsce pod względem wartości rynkowej. Miejsce to zapewniło firmie prestiżowy tytuł Brylantu Polskiej Gospodarki 2018. Doskonały wynik polskiego przedstawicielstwa niemieckiego giganta to kolejny dowód na stabilna pozycję firmy i jej dobrą kondycję finansową.

więcej »
Trendy w motoryzacji, które zrewolucjonizują codzienność

Choć pierwsza połowa 2019 roku przyniosła rekordowy wzrost liczby zakupionych elektryków, to nadal pojazdy w pełni elektryczne i hybrydy plug-in stanowiły niespełna 5 promili wśród całkowitej sprzedaży nowych aut osobowych w Polsce. Patrząc na suche dane nic nie wskazuje na to, że zbliżamy się do momentu przełomowego dla elektromobilności. Jednakże jak podkreślają eksperci Exact Systems, przemysł motoryzacyjny mocno postawił na rozwój technologii dla aut o napędach alternatywnych, więc elektrorewolucja jest jedynie kwestią czasu. Poniżej znajdują się wyselekcjonowane przez Exact Systems cztery top trendy, które pomogą przyśpieszyć ten proces.

więcej »
Sprzedaż opon w pierwszym półroczu 2019 roku. Duże wzrosty wśród SUV-ów i motocykli

Według danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) i Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Opon i Gumy (ETRMA) w pierwszym półroczu 2019 roku producenci i importerzy opon w Polsce odnotowali znaczące wzrosty sprzedaży w segmencie opon do aut typu SUV – aż o 20%. Standardowo zwiększyła się popularność opon do motocykli – ich sprzedaż wzrosła o 12%. Wzrosła także sprzedaż opon do samochodów dostawczych – o 2%.

więcej »
Hyundai prezentuje pierwszy szkic modelu Hyundai i10 Nowej Generacji

Hyundai zaprezentował pierwszy szkic modelu Hyundai i10 Nowej Generacji. Światowa premiera samochodu planowana jest podczas Targów Motoryzacyjnych we Frankfurcie (IAA) we wrześniu.

więcej »
Co trzeci polski produkt eksportowy jedzie do Niemiec

Ponad 530 mld euro rocznie przeznacza się w krajach Unii Europejskiej na zlecanie przewozu towarów do firm logistycznych1. Nie dziwi więc fakt, że branża TSL w wielu krajach, w tym Polsce, jest jednym z największych sektorów gospodarki.

więcej »
Na rynku motoryzacyjnym koszty rosną, a optymizm maleje

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zabrało się ostatnio za zatory płatnicze, które negatywnie wpływają na płynność finansową firm i ich rozwój. Projekt regulacji przeszedł już przez Sejm. Jak problem z płatnościami oceniają przedstawiciele przemysłu i rynku motoryzacyjnego? Jak oceniają pierwsze półrocze 2019? Czy zauważają już spowolnienie i spadek obrotów? Odpowiedzi na te pytania udzielają w najnowszym barometrze SDCM i Frost & Sullivan.

więcej »
Bridgestone zainwestuje 36 milionów euro w inteligentne fabryki

Bridgestone ogłosił w, że zamierza zainwestować 36 milionów euro w cyfryzację działalności produkcyjnej i stworzyć inteligentne fabryki przyszłości. Począwszy od 2019 roku, projekt umożliwi Bridgestone szybsze i bardziej elastyczne reagowanie na zmieniające się potrzeby klientów, zmniejszy zużycie energii i zminimalizuje koszty produkcji.

więcej »
Milion pojazdów elektrycznych w Polsce do 2025 roku nieosiągalne, a do realnego celu brakuje 296 tysięcy

Gdyby za każdym razem, gdy hasło „pojazd elektryczny / elektromobilność” pada w mediach, na polskich drogach pojawiał się kolejny pojazd elektryczny, milion elektryków osiągnęlibyśmy pewnie już w 2020 roku. Według licznika elektromobilności na razie mamy ich niecałe 4 tysiące, a jeśli liczyć hybrydy typu plug-in - trochę powyżej 6 tysięcy. Licznik tyka, do miliona daleko i to nie tylko w perspektywie 2025 roku.

więcej »
Samochody elektryczne coraz bardziej popularne w branży kurierskiej

Elektryczne pojazdy pozwalają zarówno zminimalizować emisję CO2, jak i zredukować koszty transportu firmom kurierskim oraz uniezależnić się im od wahań cen na rynku paliw. W I kwartale tego roku zarejestrowano w Polsce o 60% więcej takich pojazdów, przy czym zdecydowaną większość stanowią samochody flotowe. Ponadto firmy kurierskie na świecie korzystają już z najnowszych rozwiązań technologicznych w postaci dronów.

więcej »
Przyszłość mobilności według Boscha jest bezemisyjna, bezpieczna i... pasjonująca

Bosch chce uczynić mobilność bezemisyjną, bezpieczną i pasjonującą. Podczas targów motoryzacyjnych IAA 2019 (12-22 września)  firma zaprezentuje swoje najnowsze rozwiązania w zakresie spersonalizowanej, zautomatyzowanej, połączonej z siecią i zelektryfikowanej mobilności.

więcej »
Jakie pojazdy specjalne rejestrują Polacy?

Ministerstwo Cyfryzacji kolejny raz przyjrzało się bazie CEPiK i rejestrowanym w niej samochodom. Po najbardziej egzotycznych kierunkach sprowadzanych samochodów i najstarszych samochodach przyszedł czas na najbardziej ekstrawaganckie pojazdy specjalne.

więcej »