Rynek AutoMoto

Informacje w czasie rzeczywistym to przyszłość nawigacji samochodowych

Korzystanie z nawigacji GPS jest już standardem dla większości kierowców, jednak coraz więcej z nich wymaga błyskawicznych informacji o sytuacji na drodze oraz rozwiązań, które będą zarządzać całą podróżą, a nie tylko wyznaczą trasę.

więcej »
Jak wybrać auto z drugiej ręki? Praktyczne porady i wskazówki

Polacy często kupują samochody z drugiej ręki. Badanie „Rynek samochodów używanych w Polsce – doświadczenia i oczekiwania Polaków” zrealizowane przez Kantar TNS na zlecenie Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) dostarczyło szczegółowych danych na temat zakupu używanego pojazdu. Eksperci postanowili więc zweryfikować, w jaki sposób kupować samochody z rynku wtórnego.

więcej »
Ciągły wzrost rejestracji pojazdów elektrycznych w Polsce

Od stycznia do maja br. liczba rejestracji elektrycznych samochodów osobowych w Polsce wzrosła o 100% w porównaniu do analogicznego okresu 2018 r. Po polskich drogach porusza się już blisko 5 900 samochodów elektrycznych, które mogą korzystać z ponad 694 stacji ładowania – wynika z Licznika elektromobilności, uruchomionego i aktualizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM).

więcej »
Nowe przepisy dotyczące emisji CO2 w Europie. Przemysł motoryzacyjny może ucierpieć

Najpoważniejsze zagrożenie, z którym musi zmierzyć się przemysł samochodowy Europy, to nie brexit ani potencjalne amerykańskie cła, ale własne przepisy UE ograniczające emisję dwutlenku węgla (CO2).

więcej »
Inwestycje w paliwa alternatywne to konieczność. Zapotrzebowanie na energię znacznie wzrośnie

Klasyczne paliwa w postaci benzyny i diesla stopniowo są wypierane przez biopaliwa, gaz, energię elektryczną czy wodór. Rafał Molenda, dyrektor działu stacji paliw i rozwoju sieci Shell Polska, przekonuje, że świat będzie potrzebował więcej czystszej energii - także w transporcie. Inwestowanie w paliwa alternatywne jest więc koniecznością, a inicjatywy takie jak Shell Eco-marathon propagują ekologiczne podejście do transportu. 

więcej »
Czy opłaca się kupować używane opony?

Kupowanie używanych opon i jazda na nich to najgorszy sposób na szukanie oszczędności przez kierowców. Jazda na używkach to za duże ryzyko. Kupujący nic nie wiedzą o historii eksploatacji i zniszczeniu warstw wewnętrznych takich opon. Oszczędności związane z kupnem ogumienia z drugiej ręki są jedynie pozorne – stanowią one zagrożenie na drodze, a za ich wybór kierowcy mogą przepłacić zdrowiem i życiem swoim oraz ich bliskich.

więcej »
Samochody na abonament coraz popularniejsze jako drugie auto dla rodziny

Do zmiany auta mogą motywować problemy techniczne i związane z tym częste naprawy, które idą w parze z nagłymi wydatkami. Ale bywa też tak, że przypada koniec wynajmu długoterminowego lub leasingu dla firm, albo niespodziewanie zmienia się sytuacja życiowa. Czasem po prostu męczące zaczyna być dzielenie się wspólnym autem z bliskimi i przychodzi czas, by rozejrzeć się za dodatkowym pojazdem. Jak się okazuje, najczęściej na zakup drugiego auta decydują się rodziny.

więcej »
Polacy tracą miliardy złotych przez kręcenie liczników

Manipulacje przy licznikach to prawdziwa plaga w całej Unii Europejskiej. Przygotowany w styczniu 2018 r. raport Parlamentu Europejskiego wskazuje, że do tego typu oszustw znacznie częściej dochodzi w przypadku samochodów z importu niż krajowego pochodzenia, a szacunkowy koszt dla konsumentów i gospodarki unijnej to zawrotna suma 8,8 mld euro. Polscy ustawodawcy poczynili zdecydowane działania w kierunku zniwelowania tego procederu, nie obyło się jednak bez problemów

więcej »
Skąd pochodzi oświetlenie dla branży automotive? 

Wszystkie wskaźniki ekonomiczne wskazują na to, że Polska to kraj, w którym obecnie mamy doskonałą sytuację ekonomiczną. Dotyczy to zarówno stanu finansów i poziomu życia Polaków, jak i sytuacji przedsiębiorstw.
Taki stan rzeczy naturalnie wpływa na zwyczaje konsumentów i dokonywane przez nich wybory.

więcej »
Duży wzrost rejestracji aut elektrycznych w I kwartale 2019 roku

W I kwartale br. w Polsce zarejestrowano 620 samochodów elektrycznych (w pełni i hybryd plug-in), o 79,7% więcej niż rok temu – wynika z najnowszych danych ACEA. Taki wynik to trochę ponad 4 promile całkowitej sprzedaży nowych aut osobowych w Polsce i dopiero 14. miejsce w Unii Europejskiej.

więcej »
Kubica, WRC i Formuła E, czyli olbrzymie pieniądze w motorsporcie

Sport motorowy pod względem globalnego zainteresowania znajduje się w ścisłej czołówce dyscyplin sportowych. Nie dziwi więc bardzo duże zaangażowanie w niego szeregu firm z różnych branż, nie tylko automotive. Dla wielu z nich sponsoring w motorsporcie to przede wszystkim olbrzymia promocja. Nie można jednak nie doceniać również roli sportów motorowych jako poligonu doświadczalnego dla nowoczesnych technologii, z których część po jakimś czasie może trafić także do modeli produkowanych seryjnie.

więcej »
Leasing na auta elektryczne w Polsce bardzo popularny

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców podzieliła się danymi, według których liczba pierwszych rejestracji aut elektrycznych w 2018 roku wyniosłą 1176 sztuk. Co ciekawe właścicielami niemal dwóch trzecich z nich (63%) zostały firmy, których połowa to firmy leasingowe i CFM.

więcej »