Rynek AutoMoto

Stabilny wzrost rejestracji nowych samochodów w I połowie 2018 r.

Raport kwartalny PZPM i KPMG w Polsce „Branża motoryzacyjna. Edycja Q3/2018”.

więcej »
PZPO: Sprzedaż opon w pierwszym półroczu 2018 r.

Według danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) – na podstawie badań ETRMA – w pierwszym półroczu 2018 r. producenci i importerzy opon w Polsce odnotowali wzrost sprzedaży w segmencie samochodów ciężarowych (+18%), pojazdów rolniczych (+4%) i motocykli (+17%).

więcej »
Oto trendy kolorystyczne na lata 2018-2019

W czerwcu projektanci firmy BASF zaprezentowali nową kolekcję trendów kolorystycznych dla branży motoryzacyjnej. „Keep It Real” pokazuje kolory, które oddadzą ducha przyszłości. Choć produkcja samochodów z użyciem nowych kolorów dla motoryzacji jeszcze się nie rozpoczęła, marka Glasurit firmy BASF już dziś pracuje nad zapewnieniem dostępności doskonałego rozwiązania renowacyjnego na czas uruchomienia produkcji.

więcej »
Recykling pojazdów znowu na opak?

Stacje demontażu chcą ponownie doprowadzić do zmian w systemie recyklingu pojazdów wycofywanych z eksploatacji. Jeśli im się uda, może ucierpieć na tym bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego oraz sektor produkujących w Polsce przedmioty wyposażenia i części samochodowe, który zostanie wystawiony na dyskryminację w skali europejskiej. 

więcej »
Kolejne produkty Grupy MOL na polskim rynku

Węgierski koncern naftowy MOL wzmacnia swoją obecność w Polsce, wprowadzając na rynek portfolio blisko 900 nowych produktów pod markami MOL, MOL Dynamic i MOL Essence. Dzięki współpracy z siecią wiodących dystrybutorów w branży, oferta smarów i olejów MOL jest już dostępna na terenie całego kraju.

więcej »
Nowe trendy zmieniają też branżę oponiarską

Carsharing, elektromobilność i samochody autonomiczne to główne trendy, które będą kształtować nie tylko rynek motoryzacyjny, lecz także branżę oponiarską. 

więcej »
Samochody elektryczne dostępne w Polsce

Zwiększa się oferta samochodów elektrycznych dostępnych na polskim rynku. Wzrastają pojemności baterii, a pojazdy dysponują coraz dłuższymi zasięgami i coraz lepszymi osiągami. Barierą wciąż jednak pozostają wysokie ceny – wynika z Katalogu pojazdów elektrycznych 2018, które opublikowało Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA).

więcej »
Rośnie liczba aut w posiadaniu Polaków

Jak wynika z najnowszej edycji corocznej publikacji europejskiego stowarzyszenia ACEA Pocket Guide 2018-2019, liczba samochodów przypadających na 1000 mieszkańców wynosi w Polsce 672, co stawia nas pod tym względem na szóstym miejscu w Europie, powyżej wyników takich państw jak Niemcy, Francja, Wlk. Brytania, Holandia czy Szwecja.

więcej »
Fabryka Boscha pod Wrocławiem ze wzrostem produkcji

Fabryka układów hamulcowych Bosch w Mirkowie k/Wrocławia w roku 2017 po raz kolejny odnotowała wzrost produkcji, a także innych istotnych wskaźników w zakresie sprzedaży, zatrudnienia oraz inwestycji.

więcej »
Syntetyczne oleje silnikowe najchętniej wybierane przez polskich kierowców

Syntetyczne oleje silnikowe są największą grupą produktów olejowych w Polsce – mają prawie 16,3-proc. udziału w całym rynku. Segment ten notował największą dynamikę wzrostu na przestrzeni ostatnich 10 lat. Ze względu na rosnącą sprzedaż samochodów wyposażonych w nowoczesne silniki i import aut z Europy Zachodniej popyt na oleje syntetyczne będzie coraz większy. Kierowcy najczęściej sami wybierają markę i rodzaj oleju, ale wspierają się przy tym radą fachowców – wynika z badania „Drogowa dżungla, czyli Polak za kierownicą” przeprowadzonego przez Kantar TNS na zlecenie Shell.

więcej »
Czy przesiądziemy się do samochodów elektrycznych?

Dominującym trendem w motoryzacji w ciągu następnych 5 lat będą pojazdy z napędem elektrycznym lub szerzej, alternatywnym – wynika z raportu KPMG pt. „Global Automotive Executive Survey 2018”. Na stawiane często w przestrzeni publicznej pytanie, czy mamy do czynienia z rewolucją elektromobilności, respondenci wskazują, że rewolucja już trwa, jednak jej efekty są zależne od rozwiązania pewnych przeszkód, które stoją na drodze do upowszechnienia samochodów z napędem alternatywnym.

więcej »
Do 2030 r. koszt zakupu elektrycznego auta będzie niższy niż spalinowego

Najpóźniej do 2030 r. większość barier dla samochodów elektrycznych zostanie zlikwidowana, a koszt zakupu elektryka będzie niższy niż samochodu spalinowego – wynika z raportu „Samochody elektryczne. Którym pasem zamierzamy jechać?” firmy doradczej EY i ING Banku Śląskiego.

więcej »