Rynek AutoMoto

Auta na minuty nie tak popularne jak rowery

Nowe technologie i usługi transportu oparte na ekonomii współdzielenia stają się w Polsce coraz bardziej powszechne. Korzystają z nich przeważnie młodzi, zamieszkujący duże miasta i zarabiający powyżej średniej krajowej. Największą popularnością cieszy się wynajem rowerów na minuty oraz aplikacje do zamawiania taksówek i współdzielenia przejazdów, takie jak Uber czy Taxify. 

więcej »
Grupa Kapitałowa Stalexport Autostrady podsumowuje pierwsze trzy kwartały 2018 roku

Większe przychody oraz większy zysk netto niż w roku ubiegłym – w pierwszych trzech kwartałach 2018 r. Grupa Stalexport Autostrady odnotowała wzrosty w zakresie najważniejszych danych finansowych. Zdecydował o tym m.in. zwiększający się systematycznie poziom ruchu na autostradzie A4 Katowice-Kraków.

więcej »
W Polsce mamy najtańszą benzynę

Choć ceny paliw w Polsce ostatnio są wysokie, to relatywnie benzynę tankujemy najtaniej, jeśli porównamy ceny na polskich stacjach benzynowych z państwami Unii Europejskiej.

więcej »
Renesans popularności czy chwilowy trend?

Opony całoroczne (również określane mianem wielosezonowych, uniwersalnych bądź all season) nie są żadnym nowym rozwiązaniem na rynku, ale w ostatnich latach widać wzrost zainteresowania tego typu ogumieniem wśród kierowców. Z czego wynika ten trend i czy jest on na tyle poważny, by zmienić znacząco strukturę rynku oponiarskiego w Polsce, a przy okazji zagrozić istniejącym na rynku podmiotom handlującym oponami bądź serwisom wulkanizacyjnym?

więcej »
Branża motoryzacyjna przeciwko nowym limitom emisji CO2

Spadek wartości produkcji z 20 do 14 miliardów euro, utrata 55 tysięcy miejsc pracy i niższa o 2 miliardy euro wartość eksportu - takich konsekwencji spodziewa się branża części motoryzacyjnych, jeżeli wejdą w życie unijne propozycje zmniejszenia emisji CO2 przez nowe samochody.

więcej »
Już ponad sto ładowarek w sieci GreenWay

Już 115 ładowarek, w tym 88 szybkiego ładowania (DC), funkcjonuje w sieci GreenWay w Polsce i na Słowacji. Dzięki temu stacje szybkiego ładowania GreenWay stanowią ponad 50% takich ładowarek w obu krajach. Nadal rozwijana infrastruktura firmy już w tej chwili umożliwia kierowcom aut elektrycznych swobodny przejazd głównymi drogami zarówno przez Słowację,
jak i Polskę.

więcej »
Dobre wyniki, wzrost skali działania i rentowności

Grupa Auto Partner, jeden z największych na rynku polskim dystrybutorów części samochodowych, zwiększyła w I półroczu 2018 roku sprzedaż o 27%, do 557,4 mln zł. Sprzedaż rosła zarówno w Polsce (+19%) jak i za granicą (+49%). Zarówno zysk EBITDA jak i EBIT wzrosły o 31% r/r. Z kolei zysk netto Grupy w I półroczu 2018 roku wzrósł o 45% do 29,6 mln zł.

więcej »
Na stacjach Orlenu pojawią się punkty ładowania aut elektrycznych

PKN Orlen zakończył postępowanie przetargowe na dostawców stacji ładowania samochodów elektrycznych. Punkty szybkiego ładowania powstaną łącznie w 150 lokalizacjach położonych zarówno w miastach jak i przy trasach tranzytowych. W  pierwszym etapie pilotażu, do końca 2019 r., zostanie uruchomionych około 50 ładowarek.

więcej »
Powstają SPA dla samochodów luksusowych

Mniej więcej co siódmy nowy samochód rejestrowany w Polsce w 2017 r. był modelem marki premium lub luksusowej – wynika z danych KPMG. Pod względem sprzedaży najdroższych pojazdów gonimy Europę. Za tym podąża też rozwój usług premium na rynku okołomotoryzacyjnym. Nowym trendem jest np. SPA dla samochodów.

więcej »
Autem elektrycznym można już przejechać wzdłuż całego wybrzeża

Sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce wciąż jest relatywnie niewielka, ale z roku na rok rośnie skokowo. Wymusza to rozbudowę infrastruktury do ładowania takich aut, w którą coraz częściej inwestują prywatne podmioty. Posiadacze elektryków mogą już przejechać takim samochodem wzdłuż całego polskiego wybrzeża.

więcej »
Ogniwa wodorowe wyprą ropę naftową

Era ropy naftowej w motoryzacji powoli dobiega końca. Naukowcy zajmujący się rynkiem paliwowym szacują, że do 2050 r. paliwa kopalne przestaną pełnić dominującą rolę w branży transportowej. Jednym z najbardziej obiecujących surowców jest paliwo wodorowe. Polacy budują urządzenie, dzięki któremu będzie można zwiększyć zasięg pojazdu elektrycznego z ogniwami wodorowymi do kilkuset kilometrów.

więcej »
Stabilny wzrost rejestracji nowych samochodów w I połowie 2018 r.

Raport kwartalny PZPM i KPMG w Polsce „Branża motoryzacyjna. Edycja Q3/2018”.

więcej »