Rynek AutoMoto

Najczęstsze usterki samochodów sprowadzanych z USA

Samochody używane sprowadzane z USA od lat cieszą się relatywnie dużą popularnością na polskim rynku. Co miesiąc do naszego kraju wjeżdża ponad 2 tys. pojazdów sprowadzonych ze Stanów Zjednoczonych. Jakie usterki i uszkodzenia występują w nich najczęściej?

więcej »
Duże spadki na rynku aut nowych

W pierwszych trzech miesiącach br. liczba zarejestrowanych w Polsce nowych samochodów spadła o 22,8% w porównaniu do zeszłego roku. A w samym marcu spadek był blisko 40-proc. Najbliższe miesiące nie zapowiadają niestety zmiany na lepsze w tych statystykach.

więcej »
Kondycja polskiego i światowego przemysłu motoryzacyjnego w dobie koronawirusa

Epidemia koronawirusa przerwała optymistyczny początek roku w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Według danych GUS w okresie styczeń – luty 2020 r. produkcja sprzedana przemysłu motoryzacyjnego wzrosła o 2,3% r/r, co zapowiadało kolejny rekordowy rok. Komentarza na temat sytuacji rynku motoryzacyjnego udzieliła Martyna Dziubak, Dyrektor ds. motoryzacji i TSL w Santander Bank Polska.

więcej »
Coraz więcej klientów korzysta z Internetowego Salonu Toyoty

Sercem internetowego salonu jest rozbudowana funkcja wideorozmowy. To dzięki niej, nie ruszając się z domu, klient może ustalić z przedstawicielem wybranego dealera wszystkie interesujące go szczegóły, poznać wybrany model podczas prezentacji video i dokonać zakupu. 

więcej »
Dlaczego Polacy kupują samochody w Internecie?

Polacy coraz częściej kierują swoją uwagę w stronę sklepów i portali internetowych, umożliwiających pozyskiwanie używanych samochodów on-line. Dlaczego warto kupować auta w Internecie? Jakie plusy wyróżniają taki sposób nabywania samochodu? Kto najczęściej decyduje się na tego typu transakcje? Na te pytania odpowiada twórca CarforFriend.pl – Jacek Fijołek. 

więcej »
Postulaty i działania branży leasingowej na rzecz utrzymania inwestycji

Andrzej Krzemiński, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu, postuluje w imieniu branży leasingowej, która podjęła działania na rzecz utrzymania pozytywnego trendu w inwestycjach finansowych w leasingu.

więcej »
Europejski przemysł oponiarski wzywa do wspierania gospodarki

Coraz poważniejszy wpływ globalnej pandemii COVID-19 na nasze społeczeństwa i gospodarkę jest bezprecedensowy. Obawy o zdrowie, braki w dostawach, niski popyt i środki podejmowane przez rządy państw skłoniły europejski przemysł oponiarski do podjęcia zdecydowanych działań. 

więcej »
Wpływ przebiegu na cenę samochodu

Nawet 25,8 tys. zł może wynosić różnica wartości tych samych aut, które różnią się przebiegiem o 100 tys. km – wynika z danych autoDNA, serwisu oferującego możliwość sprawdzenia historii pojazdu online. Im auto młodsze, tym korzyść z cofnięcia licznika jest większa.

więcej »
Fabryki samochodów i części zawieszają produkcję z powodu koronawirusa

Koncerny samochodowe zawieszają produkcję w swoich fabrykach ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną, efektem której jest spowolnienie w całej branży motoryzacyjnej.

więcej »
Postulat PSPA o pełne odliczenie VAT od samochodu elektrycznego

Wprowadzenie możliwości odliczenia 100% VAT od zakupu i użytkowania samochodów elektrycznych, w miejsce obowiązującego limitu odliczenia 50% VAT – postuluje PSPA. Propozycja, która jest odpowiedzią na planowane zmniejszenie wysokości dopłat, ma rozpędzić rynek elektromobilności w Polsce.

więcej »
Prognozy dla branży pojazdów użytkowych w 2020 roku

Brexit, Pakiet Mobilności, sytuacja w Chinach, która już mocno rzutuje na globalną gospodarkę, a do tego słabnące europejskie PKB. Co czeka rynek transportu w tym roku oraz jak powyższe wpłynie na sektor wynajmu? Na ten temat wypowiedział się Ireneusz Sobieski, Prezes Grupy DBK.

więcej »
Green Deal: gra w zielone czy czerwone światło?

Czy europejska gospodarka może być neutralna klimatycznie do 2050? Komisja Europejska zakłada, że może, powinna i… musi. 

więcej »
Jak przebiega leasing samochodów z zagranicy?

Leasing stanowi niezwykle popularną formę finansowania zakupu aut. Choć większość użytkowników decyduje się na samochody dostępne na rynku krajowym, coraz częściej ich zainteresowanie kierowane jest w stronę używanych samochodów z zagranicy. Jak wygląda proces leasingu tego typu pojazdów? Do kogo konkretnie kierowana jest taka forma współpracy? Czego od leasingu oczekują klienci? Na te pytania odpowiada Piotr Aleksin, ekspert platformy CarForFriend.pl.

więcej »
Ceny samochodów używanych – tendencje rynkowe w 2019 i 2020 roku

Rynek samochodów używanych przeżywa prawdziwy rozkwit. Polscy kierowcy nie tylko nie oszczędzają przy zakupie używanych aut, ale również chętniej inwestują w nowinki technologiczne dotyczące wyposażenia. Ile pieniędzy przeznaczano na zakup używanego auta w ubiegłym roku? Jak będzie wyglądać sytuacja w roku 2020? Jak wygląda sytuacja w Polsce na tle innych krajów europejskich? Na te pytania odpowiada Jacek Fijołek, twórca platformy CarForFriend.pl. 

więcej »
40% polskich motoproducentów boi się Brexitu, ale tylko 4% jest przygotowana

40% przedstawicieli motobranży w Polsce odczuwa niepokój związany z Brexitem, ale tylko 4% firm podejmuje proaktywne działania i wynajmuje dodatkowe przestrzenie magazynowe. Pozostali biernie czekają na rozwój zdarzeń. 

więcej »
Przyszłość motoryzacji w obliczu zmian klimatycznych

Koniec 2019 roku zbiegł się z powołaniem nowej Komisji Europejskiej, która zapowiedziała energiczną realizację jednego z najbardziej ambitnych przedsięwzięć w historii Unii. Europejski Zielony Ład (Green Deal), wyznacza niezwykle trudne cele dla wielu różnych sektorów. Jak w nowej rzeczywistości odnajdzie się motoryzacja?

więcej »
Nastroje w branży motoryzacyjnej. Co przyciąga i odstrasza inwestorów?

Koszty pracy przestały być główną przewagą konkurencyjną polskiego rynku automotive. Zagraniczne inwestycje przyciąga przede wszystkim położenie geograficzne, na co wskazuje aż 70% producentów motoryzacyjnych znad Wisły – wynika z raportu Exact Systems „MotoBarometr 2019. Nastroje w automotive”. Przedstawiciele branży uznali też, że stale rosnąca presja płacowa jest największym zagrożeniem dla rozwoju motoryzacji. Pozytywnym bodźcem może okazać się innowacyjność, m.in. produkcja aut elektrycznych i podzespołów do nich, postrzegana przez 41% respondentów jako potencjalna siła napędowa sektora. 

więcej »