Anna Zielińska: W zeszłym roku na polskich drogach doszło do blisko 36 tys. wypadków

4.9.2014

W zeszłym roku na polskich drogach doszło do blisko 36 tys. wypadków. Zginęło w nich niemal 3,5 tys. ludzi, a przeszło 44 tys. osób zostało rannych, z czego prawie 12 tys. odniosło ciężkie obrażenia.

Szczególnie krwawe żniwo cały czas zbiera prędkość - to ona odpowiada za około ¼ wszystkich wypadków drogowych. Ponadto, blisko co trzecia osoba, która poniosła śmierć na drodze, to ofiara wypadku, w którym prędkość nie została dostosowana do warunków ruchu. Od wielu lat najpoważniejszym problemem na polskich drogach jest bardzo duże zagrożenie niechronionych uczestników ruchu - pieszych, rowerzystów, motocyklistów i motorowerzystów. Te cztery grupy w 2013 roku stanowiły 53% ofi ar śmiertelnych albo zabitych w wyniku wypadków drogowych, a także 51% ciężko rannych. Szczególnie niepokojący był wzrost zabitych (o 2%) i ciężko rannych (o 7%) rowerzystów, tym bardziej, że liczba ofi ar w tej grupie rośnie od 2011 roku. Jeśli chodzi o pieszych, to na 9266 najechań na pieszych w minionym roku aż 3647 zdarzyło się na przejściach, a kolejne 1992 na chodnikach, przystankach i poboczach. Oznacza to, że do 61% potrąceń pieszych doszło w miejscach dla nich udostępnionych. Co istotne, jedynie 11% wypadków z udziałem tych uczestników ruchu wydarzyło się w miejscach z sygnalizacją świetlną. Dla poprawy bezpieczeństwa ruchu w Polsce kluczową sprawą jest więc zapewnienie warunków do bezpiecznego przemieszczania się niechronionych uczestników ruchu.

Anna Zielińska
Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego POBR działające w Instytucie Transportu Samochodowego

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę