Auto Partner utrzymuje dwucyfrową dynamikę sprzedaży i zysków

logo, auto partner © Auto Partner

Udostępnij:

Grupa Auto Partner, jeden z największych na rynku polskim dystrybutorów części samochodowych, po I kwartale 2019 roku odnotowała dwucyfrową dynamikę sprzedaży – przychody wzrosły o 29%, do 326,7 mln zł. Wpłynęła na to głównie sprzedaż zagraniczna, która wzrosła o 62% (do 122,6 mln zł), a także 15-proc. wzrost sprzedaży w kraju (do 204,1 mln zł). 

Wysokiej sprzedaży towarzyszył istotny wzrost zyskowności. Na poziomie zysków EBITDA i EBIT Grupa odnotowała odpowiednio 25,6 mln zł (+20% r/r) i 21,5 mln zł (+13% r/r). Zysk netto wyniósł 15,5 mln zł (+20% r/r).Przy dynamicznym wzroście skali działania Grupa wypracowała stabilną, zbliżoną do ubiegłorocznych wartości marżę brutto (26,6% wobec 26,5% rok wcześniej) oraz lekko niższą rentowność na pozostałych poziomach.

Szybki rozwój gospodarczy

Auto Partner kontynuuje szybki rozwój organiczny poprzez regularną dywersyfikację i rozbudowę oferty produktowej oraz rozszerzanie sieci dystrybucji. Spółka realizuje dynamiczną ekspansję zagraniczną i sprzedaż w Polsce. W efekcie Grupa w I kwartale wypracowała blisko 30-proc. wzrost sprzedaży, pomimo słabszego sezonowo stycznia (sprzedaż styczeń: blisko +17%; luty: +32%; marzec: +36%,) i rekordowo wysokiej ubiegłorocznej bazy.

Marża brutto utrzymywała się na podobnym poziomie do analogicznego okresu poprzedniego roku (+0,06 pp.) pomimo istotnego zwiększenia udziału sprzedaży eksportowej charakteryzującej się niższą marżą brutto, ale jednocześnie niższymi kosztami stałymi. Wzrost kosztów wynagrodzeń, spowodowany presją płacową oraz rosnącym zapotrzebowaniem na pracowników związanym ze zwiększeniem powierzchni magazynowej w Bieruniu, wpłynął na niższą rentowność rok do roku na poziomie EBITDA (-0,45 pp.), EBIT (-0,91 pp.) i netto (-0,34 pp.).Wyniki finansowe grupy po I kwartale 2019:

© Auto Partner

Po otwarciu w styczniu 2019 r. rozbudowanej części magazynu w Bieruniu (ponad 11,0 tys. mkw.) łączna powierzchnia magazynów Grupy wynosi blisko 100 tys. mkw.

 Rośniemy dynamicznie, przyśpieszamy tempo rozwoju choć baza ubiegłoroczna była bardzo wysoka. Wyniki I kwartału uważamy za satysfakcjonujące. Chcemy nadal zwiększać skalę, jednocześnie zwracając uwagę na stabilną rentowność. Widzimy dalsze, ogromne możliwości rozwoju nie tylko w Polsce, ale także zagranicą, szczególnie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Wraz z rozwojem sieci dystrybucji mamy coraz gęstsze pokrycie wszystkich regionów Polski, co pozwala nam stale ulepszać dostawy, w tym skracać ich czas. Reinwestujemy wypracowane zyski, by w pełni wykorzystywać potencjał, który mamy i możliwości rynkowe - mówi Aleksander Górecki, Prezes Zarządu Auto Partner SA.

Źródło: Auto Partner

Udostępnij:

DrukujaE
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również