Rynek samochodów używanych w kwietniu mniejszy o 112 tysięcy pojazdów

©

Udostępnij:

Według miesięcznego raportu AAA AUTO opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, w kwietniu w Polsce pojawiło się 159.115 ofert sprzedaży samochodów używanych, czyli aż o 79.256 aut mniej niż w marcu oraz o 112.231 aut mniej niż w lutym tego roku, a więc przed wybuchem pandemii koronawirusa. 


Mediana ceny samochodu oferowanego do sprzedaży w kwietniu pozostała bez zmian wobec ceny w marcu i wynosiła 19.900 złotych. Najpopularniejszym modelem oferowanym na sprzedaż w marcu był Opel Astra – 4.612 samochodów, na drugim miejscu znalazło się BMW 3 – 3.985 samochodów, a na trzecim Volkswagen Passat – 3.969 samochodów. 

  • Mediana ceny samochodu używanego w kwietniu: 19.900 PLN 
  • Mediana przebiegu w kwietniu: 173.078 km 
  • Mediana rocznika produkcji w kwietniu: 11,2 lat 

TOP w kategorii
Spadek liczby ogłaszanych aut do sprzedaży na wtórnym rynku aż o 41% w ciągu ostatnich dwóch miesięcy świadczy o jego załamaniu się. Na taki stan wpływ miały przede wszystkim wprowadzone ograniczenia w przemieszczaniu się osób i prowadzeniu działalności handlowej, olbrzymi spadek importu aut używanych oraz wstrzymywanie decyzji zakupowych przez potencjalnych klientów, ze względu na obawy związane z utratą źródeł dochodu. W AAA AUTO traktujemy poważnie obecną sytuację, dlatego podjęliśmy szereg działań umożliwiających klientom bezpiecznie kupować samochody we wszystkich naszych oddziałach. Przestrzegamy wszystkie wprowadzone przepisy przez rząd, a ponadto znacznie rozszerzyliśmy możliwość zakupu samochodu bez konieczności odwiedzania oddziału. Klient wybiera samochód przez internet, a call center organizuje jego dostarczenie do domu – powiedziała Karolina Topolova, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO. 

Najwięcej ofert sprzedaży samochodów używanych w kwietniu 2020 roku pojawiło się w województwie mazowieckim – 26.929 ofert, czyli aż o 15.918 mniej niż w marcu br. Z kolei, najmniej ofert w kwietniu pojawiło się w województwie opolskim – 2.438 ofert, tj. o 1.401 mniej niż w marcu 2020 roku. Najdroższe samochody oferowano w województwie mazowieckim (mediana ceny: 24.700 zł.), a najtańsze w województwie zachodniopomorskim (15.500 zł.). Największa liczba ofert prezentowała samochody z silnikami diesla – 80.342 auta. 

Udostępnij:

Drukuj

aEChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również