Bezpieczniejsi na drodze z Autostradą do Szkoły

Autostrada do szkoły
3.2.2020

Uczniowie ze szkół podstawowych z województw wielkopolskiego i lubuskiego, którzy wzięli udział w programie „Autostrada do Szkoły” mogą czuć się bezpieczniejsi na drodze. Autostrada Wielkopolska, inicjator kampanii, postawiła na skuteczną edukację dzieci z zakresu zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, poprzez naukę, zabawę oraz innowacyjną technologię. W ciągu trzech lat zostało przeszkolonych 11 tys. uczniów z klas 1-3 ze 180 szkół.

Młode pokolenie znacznie skuteczniej od klasycznych narzędzi dydaktycznych odbiera i przyswaja bodźce generowane przez najnowsze osiągnięcia techniki. Dlatego program „Autostrada do Szkoły” wyszedł naprzeciw tym trendom i skutecznie edukował dzieci i młodzież przy wykorzystaniu najnowszych technologii. Po raz pierwszy w Polsce do nauki zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego zostały wykorzystane najnowocześniejsze narzędzia, m.in. wirtualna rzeczywistość. We współpracy z ekspertami powstała specjalna aplikacja dostosowana do gogli VR. Po ich nałożeniu, uczeń przenosił się do wirtualnego miasta, gdzie uczył się najważniejszych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podczas lekcji dzieci korzystały także z interaktywnego stołu iTable, dzięki któremu poznawały i utrwalały znaki drogowe.

Jak to się zaczęło?

Program ruszył w kwietniu 2017 roku. Punktem wyjściowym były badania przeprowadzone w 8 szkołach województwa lubuskiego i wielkopolskiego. Okazało się, że co trzeci rodzic widzi konieczność wprowadzenia zmian poprawiających bezpieczeństwo w rejonie szkoły. Jednocześnie badania wykazały, że to właśnie szkoła jest dla dzieci głównym źródłem wiedzy na temat bezpieczeństwa na drodze. Rodzice najmłodszych uczniów nie postrzegają jednak placówek jako w pełni bezpiecznych i dostosowanych do ich potrzeb pod względem infrastruktury. Był to najwyższy czas na pozytywną zmianę!

Zanim wyruszyliśmy do szkół, zaprosiliśmy do współpracy Jarosława Boberka, niekwestionowanego króla polskiego dubbingu. Jego głos uczniowie mogli rozpoznać w wirtualnym świecie aplikacji. Jako ambasador „Autostrady do Szkoły”, użyczył także głosu bohaterowi programuZebrze Zbyszkowi – mówi Robert Stankiewicz z Autostrady Wielkopolskiej.

Skąd pochodzi Zebra Zbyszek?

Pomysł na Zebrę Zbyszka zrodził się w głowach studentów uczelni artystycznej, School of Form. Podczas tygodniowych warsztatów przygotowali oni zestaw kreatywnych rozwiązań, które wzbogaciłyby wizualnie elementy infrastruktury drogowej związanej z bezpieczeństwem. Projekt Zebry Zbyszka został uznany przez SoF, Autostradę Wielkopolską i Strabag za najlepszy projekt z dużym potencjałem realizacyjnym. Zebra stała się przyjacielem i przewodnikiem dla dzieci w ich drodze do szkoły oraz partnerem i pomocnikiem rodziców oraz kierowców. Postać Zebry Zbyszka, dzięki specjalnemu kostiumowi, została ożywiona. Pojawiła się m.in. na ulicach Poznania, by w ramach kampanii zwrócić uwagę przechodniów na prawidłowe zasady bezpiecznego korzystania z przejść dla pieszych.

Z zebrą po zebrze

Wpływ na bezpieczeństwo w okolicach szkół ma odpowiednia infrastruktura. Dlatego w ramach programu „Autostrada do Szkoły” powstało 8 eksperymentalnych pasów z Zebrą Zbyszkiem. Tego typu przejścia powstały w Dopiewie, Dąbrowie, Trzcielu, Sędzinku oraz w miejscowościach Nowa Wieś, Wronki, Kaźmierz i Biezdrowo. Za sprawą programu, zmodernizowane zostały także przejścia w Dobieżynie i Szewcach koło Buku. W pobliżu szkół podstawowych pojawiły się nowe znaki drogowe, kocie oczka przy przejściach dla pieszych oraz czerwone spowalniające pola z masy chemoutwardzalnej. Dzięki partnerowi programu, firmie Strabag, zmodernizowano w sumie 10 przejść dla pieszych. Co więcej – odkąd powstały, nie doszło tam do żadnego wypadku.

– Po niemal trzech latach kampanii „Autostrada do Szkoły” możemy śmiało powiedzieć, że przyczyniliśmy się do poprawy bezpieczeństwa dzieci z gmin leżących wzdłuż Autostrady Wielkopolskiej. Aż 11 tys. uczniów wzięło udział w wirtualnej lekcji bezpieczeństwa i to na pewno zaprocentuje w przyszłości. Jestem przekonany, że rośnie pokolenie świadomych użytkowników dróg – podsumowuje Robert Stankiewicz z Autostrady Wielkopolskiej.

Źródło: Autostrada do Szkoły

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę