Bezpośrednio czy online

Momius - Fotolia

Szkolenia online to coraz popularniejsza forma zdobywania wiedzy. Zdecydowanie sprawdza się w przypadku małej grupy osób, którą należy szybko przeszkolić. Czy jednak sprawdza się każdej dziedzinie i branży? 

Zarówno szkolenia online, jak i tradycyjne mają swoich zwolenników i przeciwników. Czy któraś forma faktycznie jest lepsza? Ciężko to rozpatrywać w takich kategoriach. Szkolenia bezpośrednie to możliwość zadawania pytań i kontaktu z prowadzącym. Forma online jest za to zdecydowanie wygodniejsza. Kursy są zwykle podzielone na konkretne części, można zatem obejrzeć dany materiał, a następnie zdecydować, czy przyszedł czas na kolejną porcję informacji. Szkolenia online, tak samo jak tradycyjne warsztaty, muszą być dobrze przygotowane. Dobry trener czy szkoleniowiec, również na materiale udostępnionym w sieci, będzie w stanie zainteresować odbiorcę. Czy jednak forma online sprawdza się w przypadku szkoleń dla mechaników?

Pomiary na odległość?

- Szkolenia on-line są jak najbardziej dobrą formą pozyskiwania informacji. Niestety ta forma dotyczy wyłącznie ograniczonego obszaru szkoleń miękkich i jest ograniczona w przypadku szkoleń technicznych - wyjaśnia Sławomir Olszowski, właściciel Biura Ekspertyz Technicznych i Szkoleń BETiS. - Jak można nauczyć się regulacji czy pomiarów oscyloskopowych bez sond pomiarowych i bez praktycznego przeprowadzenia pomiaru? Jak można odczytać zawartość procesorów bez fizycznych prób umieszczenia w specjalistycznych ramach bazowych, jak nauczyć kogoś klejenia szyb jak nie potrafi ułożyć i przećwiczyć czynności bez ćwiczeń nakładania stożka kleju? Oczywiście podczas szkoleń bezpośrednich najwięcej korzystają uczestnicy. Sami nawet nie muszą przyjeżdżać na miejsce szkoleniowe, tylko szkolenia są organizowane w poszczególnych lokalizacjach w całym kraju. Są oczywiście szkolenia, w których wykorzystuje się sprzęt na stałe ustawiony na specjalnym fundamencie, czy wymagający kalibracji po ustawieniu, niemożliwy do przetransportowania wyłącznie w celu przeprowadzenia szkolenia. Wymagający zastosowania specjalistycznych odciągów spalin, odprowadzenia chłodziwa, czy oleju kalibracyjnego krążącego w obiegu zamkniętym. Szkolenia takie są prowadzone w laboratoriach np. w firmach: Bosch, BETiS, DELPHI czy Magneti Marelli.

Mniejsza elastyczność

Jak podkreśla Zenon Rudak, kierownik Centrum Technicznego HELLA Polska, dostęp do wiedzy poprzez Internet lub materiały audiowizualne są często uzupełnienie lub przygotowaniem do szkolenia bezpośredniego. Jest to dobra forma pozyskiwania wiedzy dla początkujących - to tak jak nauka w szkole, ale według własnych zasad, bez pośpiechu, z możliwością wracania do poprzednich informacji w ustalonym przez uczącego się harmonogramem czasowym. Z reguły osoby mające już pewne doświadczenie przedkładają szkolenia bezpośrednie nad formę interaktywną. Hella oferuje takie szkolenia dostępne poprzez portal wiedzy o nazwie Hella Tech World.

- Na tę chwilę mamy niewiele zapytań o szkolenia online. To na pewno będzie przyszłość, jednak wymaga jeszcze rozwiązań typu platforma komunikacyjna czy dostęp do szybkiego Internetu dla wszystkich chcących wziąć udział, co jeszcze - wbrew pozorom - nie jest takie proste - podkreśla Łukasz Ryś, kierownik działu szkoleń Moto-Profil.

Więcej na temat szkoleń online można znaleźć w styczniowym numerze magazynu autoEXPERT.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę