Blue Gasoline – nowe paliwo od Boscha, Shella i Volkswagena

Dzięki zastosowaniu paliwa Blue Gasoline można o 20% ograniczyć emisję dwutlenku węgla. © Robert Bosch

Udostępnij:

Bosch, Shell i Volkswagen wspólnie opracowali nowe paliwo do silników benzynowych. Nowy produkt, nazwany Blue Gasoline, w 33% składa się z surowców odnawialnych. Paliwo jeszcze w tym roku ma pojawić się w sprzedaży. Ma jednak jedną zasadniczą wadę.

Trzej giganci motoryzacyjni – Bosch, Shell i Volkswagen – postanowili zjednoczyć siły, aby wspólnie wyprodukować Blue Gasoline. To paliwo do silników benzynowych, które nie tylko w 1/3 składa się z surowców odnawialnych, ale także pozwala co najmniej o 20% zredukować emisję CO2. Przykładowo, jeśli jeżdżąc Volkswagenem Golfem 1,0 (VIII 1,5 TSI) i tankując Blue Gasoline, przez rok pokonamy 10 tys. km, zaoszczędzimy łącznie 230 ton dwutlenku węgla.Nowe paliwo powinno być dostępne na stacjach benzynowych na terenie Niemiec jeszcze w tym roku. Jako pierwsze w maju wprowadziły je stacje pracownicze Bosch.

Za korzyści ekologiczne trzeba będzie jednak słono zapłacić. I to zdecydowanie więcej niż za klasyczną 95-oktanową benzynę bezołowiową. Według zapowiedzi litr czystej Blue Gasoline będzie kosztował mniej więcej tyle, ile Shell V-Power i inne paliwa premium. A te 19 maja 2021 r. kosztowały średnio 5,58 zł za litr.

Nowym paliwem można z powodzeniem zasilać zarówno nowe, jak i używane pojazdy tankowane benzyną bezołowiową Pb 95. Ponieważ zachowuje ono swoje właściwości przez długi czas, świetnie sprawdzi się zwłaszcza jako paliwo do hybryd typu plug-in, w których benzyna nierzadko długo zalega w zbiorniku. Blue Gasoline spełnia wymagania normy EN 228/E10 w zakresie stabilności składowania i temperatury wrzenia. Dodatkowo ułatwia czyszczenie silnika i zwiększa ochronę przed korozją.

Do 33% surowców odnawialnych

Co jednak najważniejsze, Blue Gasoline zawiera aż do 33% surowców odnawialnych, głównie biopochodną naftę i bioetanol z certyfikatem ISCC (International Sustainability and Carbon Certification). Naftę pozyskuje się z oleju talowego – produktu ubocznego wytwarzania celulozy, ale można ją także odzyskać z innych materiałów odpadowych.

Zdaniem firmy Bosch paliwa ze źródeł odnawialnych o niewielkiej lub neutralnej emisji CO2 nie są jednak alternatywą dla elektromobilności. Są raczej uzupełnieniem tego trendu. Pojazdy spalinowe czy hybrydowe bowiem nie od razu znikną z rynku i to właśnie z myślą o ich zasilaniu opracowywane są bardziej ekologiczne paliwa. Jednak nie tylko. Blue Gasoline można bowiem wykorzystywać także do zasilania statków, samolotów oraz ciężarówek.Na podstawie artykułu „Bosch, Shell und VW entwickeln Bio-Sprit” opublikowanego na stronie www.kfz-betrieb.vogel.de

 

Udostępnij:

DrukujaE
TOP w kategoriiChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również