BMW, Audi i inni z Intelem ustalili 12 zasad dla autonomicznych pojazdów

Intel zasady autonomicznej jazdy © Intel

Udostępnij:

Najwięksi przedstawiciele branży motoryzacyjnej na czele z BMW, Audi, Daimlerem czy Fiatem połączyli siły z Intelem, by wspólnie ustalić zasady autonomicznej jazdy.

Intel i spółka udostępnił pierwszą wersję dokumentu "Safety First for Automated Driving", który wykazuje 12 uniwersalnych zasad dla wszystkich autonomicznych pojazdów, które powinny być przestrzegane. Szczegółowo opisane zostały w specjalnym, wielostronicowym dokumencie, który można znaleźć w oficjalnym newsroomie producenta.W wolnym tłumaczeniu ustanowione zasady to: bezpieczne operowanie, domena projektowania operacyjnego, przekazanie inicjowane przez kierującego, przekazanie inicjowane przez pojazd, bezpieczeństwo, odpowiedzialność kierowcy, współzależność między operatorem pojazdu a reklamami, ocena bezpieczeństwa, zapis danych, bezpieczeństwo bierne, zachowanie w korku i warstwa bezpieczeństwa.

© Intel

Wszystkie te zasady i kategorie są próbą połączenia odpowiedzialności użytkownika i samego pojazdu podczas jazdy. Kierowca powinien wiedzieć, czego od niego się oczekuje podczas autonomicznej jazdy samochodem. Przykładowo jawnie i wyraźnie powinien zostać on poinformowany o tym, że konieczne będzie przejęcie kontroli manualnej nad pojazdem. Ma to zapobiec stawianiu kierowcy w sytuacji, w której nagle będzie musiał podjąć działanie, na które nie był w ogóle przygotowany.Nie wiadomo, czy te zasady zostaną zastosowane przez każdego producenta samochodów, jednak zważając na liczne kontrowersje związane z autonomicznymi pojazdami, tego typu regulacja powinna zostać rozpatrzona przez odpowiednie organy.

Źródło: Intel Newsroom

Udostępnij:

DrukujaE
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również