Bugatti Chiron pojechało prawie 500 km/h. To nowy rekord prędkości

bugatti chiron rekord prędkości © Bugatti

Udostępnij:

Bugatti jest znane nie tylko z superszybkich samochodów, ale także z bicia przez nie światowych rekordów prędkości. 2 sierpnia 2019 roku Andy Wallace w przedprodukcyjnym Bugatti Chiron pobił nowy rekord prędkości, jednak wygląda na to, że jest to ostatni taki wyczyn ze strony francuskich konstruktorów. 

Andy Wallace przekroczył 300 mil na godzinę w Bugatti Chiron na torze testowym Ehra-Lessien Volkswagena położonym niedaleko Wolfsburga. Maksymalna prędkość, jaką udało mu się osiągnąć wynosi 304, 773 mil na godzinę, czyli 490, 484 kilometrów na godzinę. Wynik został zweryfikowany i potwierdzony przez niemiecki TUV. Poprzedni rekord należał do Koenigsegga Agery RS z 2017 roku i wynosił 284 mile na godzinę, czyli 456 kilometrów na godzinę.Poniżej można zobaczyć udostępniony po miesiącu film z tego niezwykłego wydarzenia:

W specjalnym Chironie nie ma stawiającego opór powietrza dużego skrzydła, lecz za to jest głębszy i dłuższy dyfuzor, który skuteczniej przysysa samochód do podłoża. Wydłużony tył ma pozytywny wpływ na aerodynamikę, jednak do rekordu najbardziej przyczynił się wzmocniony do 1600 KM silnik quad-turbo W16 o pojemności 8 litrów i specjalnie zaprojektowane opony przez Michelin. Ważną rolę odegrały także warunki pogodowe, ponieważ odpowiednie ciśnienie i gęstość powietrza są w stanie zwiększyć prędkość masymalną nawet o 25 km/h.Chiron jest zatem pierwszym seryjnym samochodem na świecie, który złamał barierę 300 mil na godzinę. Szef Bugatti Stephan Winkelmann twierdzi bowiem, że zdobywca rekordu jest prawie produkcyjną wersją samochodu, który do kupienia będzie w dłuższym o 25 centymetry wariancie. Co zaskakujące, Winkelmann powiedział także, że była to ostatnia próba bicia rekordu wykonana przez Bugatti i od tego momentu firma nie będzie próbowała już tego robić. Teraz marka ma skupić się na innych kierunkach rozwoju.

Źródło: Bugatti

Udostępnij:

DrukujaE
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również