Czyste powietrze w każdym pojeździe

Lumileds
29.12.2020

Przeważnie nowinki technologiczne w pierwszej kolejności trafiają do samochodów z wyższej półki. Ich użytkownicy mają do dyspozycji między innymi filtr poprawiający jakość powietrza we wnętrzu kabiny. Z czasem będzie to standard wyposażenia, ale już dziś po rozwiązanie marki Philips mogą sięgnąć kierowcy wszystkich aut. Bez względu na rok ich produkcji.

Trudno wyobrazić sobie podróż samochodem bez możliwości skorzystania z układu wentylacji. Kolejnym etapem tego rozwiązania była klimatyzacja, a wraz z nią filtr kabinowy. Jest on dodatkowym zabezpieczeniem przed coraz większymi zanieczyszczeniami zasysanymi z zewnątrz. Jego działanie jest jednak ograniczone. Z każdym otwarciem drzwi, okien czy bagażnika to samo powietrze znajduje „dziurę w systemie ochrony”.

Powiązane firmy

Co więcej - pył, kurz czy bakterie wnoszone są także na butach, ubraniu bądź torbach z zakupami. Paradoksalnie osiadające na tapicerce i kokpicie niewidzialne cząstki wzbijane są do góry przez nawiewy pracującej wentylacji i klimatyzacji. To co z założenia ma poprawiać komfort podróży może znacząco pogorszyć samopoczucie. Stąd też pomysł na zastosowanie kolejnej zapory, jakim jest układ oczyszczania powietrza w kabinie. Nie musi to być jednak integralny element wyposażenia samochodu.

Od początku istnienia marce Philips przyświeca – dosłownie – idea poprawy komfortu jazdy samochodem. Dziś bezsprzecznie uznamy oświetlenie za podstawowy element podnoszący bezpieczeństwo na drodze. Nieustannie pracujemy nad możliwością jego poprawy, czego przykładem mogą być retrofity LED montowane w miejscu tradycyjnych żarówek halogenowych. A więc jest to technologia, którą w łatwy sposób będzie można zaimplementować do już użytkowanych samochodów. Na podobnej zasadzie bazuje oczyszczacz powietrza kabiny pasażerskiej Philips GoPure – mówi Wioletta Pasionek, Marketing Manager Central Europe z Lumileds Poland, producenta i dystrybutora oświetlenia samochodowego marki Philips.

To niewielkie i proste w zastosowaniu urządzenie. Kompaktowe pudełko oczyszczacza powietrza Philips GoPure 5212 można ustawić w dowolnym miejscu kabiny pasażerskiej - od podłogi poprzez centralną konsolę na zagłówku fotela kończąc. W stabilnym mocowaniu pomaga, załączona do opakowania, opaska na rzep. Zasilanie zapewni tradycyjne gniazdo zapalniczki 12V, a ergonomię podłączenia czterometrowy kabel. Korzyścią z takiego rozwiązania jest możliwość rozpoczęcia procesu oczyszczania z chwilą uruchomienia silnika.

Oczyszczacz powietrza Philips wewnątrz samochodu

Użytkownik może skorzystać z dwóch trybów pracy GoPure 5212. W najwyższym oczyszczenie kabiny SUV-a, np. z cząstek pyłu zawieszonego o średnicy 2,5 µm zajmuje sześć minut (potwierdzona wydajność to 16m3/h). To tylko jeden z przykładów zdolności wymiennego wkładu Philips SelectFilter Plus.

Jego budowa składa się z trzech warstw. Pierwsza odpowiada za wstępny proces wyłapywania większych cząsteczek typu kurz, włosy i sierść czy alergenne pyłki roślin (PM 10). W drugiej zastosowano filtr HESA pochłaniający toksyczne gazy (np. spaliny) i chemikalia (PM 2,5). Trzecia do HEPA mająca zdolności wychwycenia bakterii czy wirusów wielkości 0,015 µm (PM 1). Dla porównania, według danych WHO, średnica w grupie SARS jest większa niż 0,02 µm.

Wkład Philips SelectFilter Plus oferowany jest także osobno. Jego wymiana jest bardzo prosta, a o konieczności wykonania tej czynności informuje dioda na obudowie GoPure 5212.

– Jakość powietrza może być odczuciem subiektywnym, ale bezsprzecznie przekłada się na nasze samopoczucie. Nie bez przyczyny więc staramy się zadbać o dobre otoczenie w domu. Zauważmy jednak, że znaczną część dnia, my i nasi bliscy, spędzamy w samochodzie. Tu także warto pomyśleć o korzystnych dla naszego zdrowia rozwiązaniach. Niezauważalnie wpłynie to i na poziom bezpieczeństwa na drodze – dodaje Wioletta Pasionek z Lumileds Poland.

Informacja prasowa firmy Lumileds

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę