DELPHI – łączność przy zapewnieniu bezpieczeństwa

17.1.2013
Podczas Międzynarodowych Targów CES 2013 firma Delphi pokazała technologie, które zapewniają, że kierowca zachowuje dostęp do informacji i łączność i może bezprzewodowo naładować swoje urządzenia przenośne, bez szkody dla bezpieczeństwa jazdy.
LAS VEGAS - Delphi Automotive (NYSE: DLPH) pokazała szereg urządzeń i technologii zapewniających wszechstronną łączność, dostęp do informacji i rozrywki i możliwość bezprzewodowego ładowania urządzeń. Te technologie zostaną również zaprezentowane podczas odbywających się w tym tygodniu Międzynarodowych Targów Elektroniki CES 2013 w Las Vegas. Te, opracowane przez Delphi rozwiązania technologiczne, zostały zaprojektowane po to, by umożliwić kierowcy koncentrowanie się na kierowaniu pojazdem, podczas podłączania nowych systemów komunikacji i rozrywki.

Delphi umożliwia osiągnięcie tego celu poprzez wprowadzenie kilku innowacyjnych rozwiązań:
- Inteligentne rozwiązania aktywnego bezpieczeństwa, zapewniające, że wszystkie najważniejsze informacje są prezentowane w polu widzenia kierowcy, kiedy patrzy on do przodu - na wysoko zainstalowanym wyświetlaczu sterowanym z wielofunkcyjnej kierownicy lub głosem;
- Maksymalizacja możliwości i szeroka integracja systemów komputerowych zainstalowanych w pojeździe, w celu zapewnienia łatwego dostępu do niezawodnych systemów rozrywki i nawigacji za pośrednictwem Radia Nawigacyjnego;
- Umożliwienie kierowcy śledzenia, lokalizowania, uzyskania dostępu, zabezpieczenia i zdiagnozowania swojego pojazdu w każdym miejscu i o każdej porze przy użyciu inteligentnego urządzenia z dostępem do Internetu lub wyszukiwarki;
- Wprowadzenie systemów bezprzewodowego ładowania baterii smartfonów, tabletów i przenośnych systemów nawigacji, umożliwiających pełne naładowanie tych urządzeń przy jednoczesnej elastyczności jeśli chodzi o miejsce ich umieszczenia w samochodzie.:

W pracach projektowych i rozwojowych nad szeroką gamą produktów multimedialnych, odbiorników radiowych, telewizyjnych i satelitarnych od lat biorą udział inżynierowie z krakowskiego Centrum Technicznego firmy Delphi. Ich znaczący wkład dotyczy rozwoju i testowania oprogramowania, jak również projektowania i uruchamiania elektroniki.
Te technologie są odzwierciedleniem pasji Delphi i dążenia do zapewnienia bezpieczeństwa jazdy, przy jednoczesnym podniesieniu jakości usług dostępnych dla użytkownika. Są również świadectwem zaangażowania firmy w umożliwienie korzystania ze stałej łączności cyfrowej, zarówno w pojeździe, jak i poza nim. Przy tym nowoczesnym podejściu, wiedza i doświadczenie Delphi w dziedzinie integracji i systemów łączności umożliwiają zarówno kierowcy, jak i pasażerom bezproblemowe dzielenie się informacjami i treściami z pozostałymi osobami podróżującymi tym samym samochodem.

„Delphi uważa, że bezpieczeństwo jazdy i łączność winny być osiągane wtedy, kiedy kierowca ma wzrok skierowany na drogę, ręce trzyma na kierownicy i koncentruje się na kierowaniu pojazdem," stwierdził Jeffrey J. Owens, dyrektor ds. technologii w Delphi. „Umożliwiając kierowcom trzymanie rąk na kierownicy wtedy, kiedy zapoznają się z potrzebnymi im informacjami, sterują systemem informacji i rozrywki i nawigacją oraz używają swoich przenośnych urządzeń pomagamy wprowadzić w życie nowe sposoby na zapewnienie, że jazda samochodem staje się bezpieczna, a wszyscy pasażerowie mogą również czerpać z niej radość."

Najnowsze osiągnięcia Delphi w dziedzinie samochodowych systemów bezpieczeństwa, łączności i zasilania zostały wykorzystane w technologiach zaprezentowanych na targach CES. Są to między innymi systemy:
- MyFi® - łączność przy zapewnieniu bezpieczeństwa [MyFi® Connecting with Safety],
- MyFi® - maksymalna moc obliczeniowa [MyFi® Maximum Computing Power],
- Samochód z zapewnioną łącznością Delphi [Delphi's Connected Car],
- Oparty na zasadzie rezonansu magnetycznego system bezprzewodowego ładowania baterii urządzeń przenośnych oraz
-Portfolio produktów, oferujących szybką i wszechstronną łączność.

MyFi ® - łączność przy zapewnieniu bezpieczeństwa
Odzwierciedla niezmienne zaangażowanie Delphi w działania zmierzające do zredukowania elementów i sytuacji rozpraszających kierowcę i zmuszających go do oderwania wzroku od jezdni. Opracowany przez Delphi aktywny interfejs pomiędzy człowiekiem a maszyną - MyFi® Active Safety human-machine interface (HMI) - steruje rozmieszczeniem wszystkich ważnych informacji w polu widzenia kierowcy, umożliwiając sterowanie wszystkimi ważnymi funkcjami za pomocą przycisków umieszczonych na kole kierownicy lub za pomocą systemów rozpoznawania dźwięku.
To, co pomaga kierowcy „patrzyć do przodu" to wysoko umieszczony wyświetlacz, wyposażony w klastry o zmiennej konfiguracji, powodujący, że wszystkie najważniejsze i krytyczne informacje przez cały czas znajdują się w zasięgu wzroku kierowcy. Opracowany przez Delphi czujnik zachowania kierowcy i menadżer obciążeń dostarcza informacje w sposób bezpieczny, przy jednoczesnym „zachęcaniu" kierowcy do pozostania skoncentrowanym i pasywnym minimalizowaniu rozproszenia jego uwagi. Technologia aktywnie reguluje funkcjonalność urządzeń, opierając się na warunkach rzeczywistych.
Na przykład system MyFi® monitoruje ruch drogowy i wiadomości tekstowe otrzymywane przez kierowcę; jeżeli ruch jest duży, wówczas kierowca musi się koncentrować na jeździe samochodem; w tej sytuacji system aktywnego bezpieczeństwa nie odczyta na głos otrzymanej wiadomości.

MyFi® - maksymalna moc obliczeniowa
Delphi opracowało radio nawigacyjne, silnie zintegrowaną platformę, informacji i rozrywki, zaprojektowaną w tym celu, aby poprawić łączność i nawigację dostępną dla użytkownika. Radio nawigacyjne Delphi zostało wbudowane w system o bogatym potencjale, który umożliwia producentom pojazdów zróżnicowanie swoich samochodów osobowych i ciężarowych i zapewnienie indywidualizmu oferowanych platform informacji, rozrywki i komunikacji. Elementy radia obejmują:
- Możliwość synchronizacji z urządzeniami nomadycznymi kierowcy i pasażerów;
- Prezentacja kolorowych map nawigacyjnych;
- Elastyczne opcje rozrywki, np. radio AM/FM, radio cyfrowe i radio działające w systemie HD.

Porty użytkownika Delphi, do których można podłączyć moduły medialne umożliwiają aktualnie podłączenie wejść AUX, USB, SD i HDMI a indywidualne rozwiązania mogą być dopasowane do każdego wnętrza pojazdu. W przyszłości moduły medialne Delphi mogą również obejmować system Bluetooth, wspierający komunikację wewnątrz pojazdu. Radio nawigacyjne Delphi to najnowszy przykład tego w jaki sposób Delphi łączy możliwości wielu komputerów zainstalowanych w pojazdach w prosty i niezawodny system.

Samochód z zapewnioną łącznością
Na targach CES 2013 firma Delphi ogłosiła, że wprowadza na rynek system łączności samochodowej oparty na ‘chmurze'. Firma opracowała urządzenie zapewniające przełomowe rozwiązanie: łączność samochodu z ‘chmurą/'chmury' z samochodem. Takie rozwiązanie pozwala kierowcy na śledzenie pojazdu, zlokalizowanie go, uzyskanie dostępu, zabezpieczenie i monitorowanie go (a także innych samochodów należących do jego rodziny) niezależnie od miejsca i czasu, przy użyciu smartfona lub wyszukiwarki. To pierwsze w swojej klasie urządzenie jest montowane i działa w niemal każdym nowym samochodzie sprzedanym w USA po 1996 roku.

System łączności samochodowej Delphi umożliwia kierowcom na zdalne wykonanie wymienionych poniżej czynności:
- Monitorowanie ogólnego statusu pojazdu;
- Wyświetlenie kodów błędów systemów;
- Zlokalizowanie i uzyskanie dostępu do samochodów należących do rodziny - niezależnie od miejsca i czasu;
- Otrzymywanie ostrzeżeń dotyczących jazdy i zachowania pojazdu;
- Ustalenie geo - granic i otrzymanie ostrzeżeń w przypadku ich naruszenia (zarówno wjazdu jak i wyjazdu ze stref ograniczenia);
- Śledzenie ruchów pojazdu na żywo;
- Uzyskiwanie rejestrów podróży;
- Uzyskiwanie szybkich, opartych na „chmurze" reakcji na komendy wydawane przy użyciu inteligentnego kluczyka;
- Bezpośrednie podłączenie smartfona za pomocą systemu Bluetooth.

Bezprzewodowe ładowanie urządzeń użytkownika
Podróżowanie z ładowarkami, przewodami i adapterami? Delphi opracowuje technologie, które pozwolą na wyeliminowanie chaosu i przeniosą użytkowników w świat prawdziwie bezprzewodowy. Opracowany przez Delphi system bezprzewodowego ładowania urządzeń automatycznie przetransferuje energię do mobilnych urządzeń elektronicznych bez konieczności użycia przewodów, wtyczek czy adapterów, zapewniając bezpieczne i wygodne środowisko do ładowania baterii.

System bezprzewodowego ładowania baterii Delphi pozwala na przetransferowanie energii elektrycznej na niewielką odległość bez konieczności zapewnienia kontaktu fizycznego. System bezprzewodowego ładowania Delphi nie wymaga użycia kabli czy padów i pozwala na ładowanie wielu urządzeń w tempie podobnym do tego, jaki zapewnia większość tradycyjnych, stacjonarnych ładowarek. Ten bezobsługowy system aktywuje się w chwili, kiedy urządzenie znajdzie się w jego zasięgu i został tak wykonany, że zapewnia bezpieczne, rzetelne i szybkie ładowanie baterii.

Kiosk łączności Delphi
Aby spełnić rosnące wymagania klientów, żądających coraz większych możliwości wymiany danych w samochodach osobowych i ciężarowych Delphi opracowało stale poszerzające się portfolio przewodów, złączek i portów użytkownika, umożliwiających komunikacje pomiędzy systemami audio, video i wymianę danych nawigacyjnych wewnątrz pojazdu.

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

autoExpert 04 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę