Dobór sportowych wałków rozrządu

Sportowe wałki rozrządu w procesie produkcji © Źródło: Lech Świątek

Udostępnij:

Tuning silników, w tym dobór sportowych wałków rozrządu, to dość specyficzna dziedzina mechaniki samochodowej, która wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Wiedza inżynierska i doświadczenie są niezbędne do wyliczania kształtu krzywek i doboru parametrów wałka sportowego do silnika.

Przez ostanie dziesiątki lat dzięki rozwojowi programów komputerowych prawidłowe obliczenie wszystkich parametrów silnika tak, żeby uzyskać planowany efekt, jest znacznie ułatwione. W oparciu o własne doświadczenia podczas projektowania przeróbek tuningowych silnika stosujemy obecnie poniższy tok postępowania.

sportowa głowica z wałkami rozrządu
Tuning – sportowa głowica z wałkami rozrządu. Źródło: Lech Świątek

Etap pierwszy – przygotowanie teoretyczne

  1. Zakładamy, jakie parametry silnika chcemy osiągnąć, określając wstępnie charakterystykę: jaką moc i moment obrotowy powinien osiągać silnik przy określonych prędkościach obrotowych.
  2. Przyjmujemy zakres niezbędnych przeróbek konstrukcyjnych silnika, uwzględniając jego przeznaczenie. Ten etap wiąże się ściśle z kosztami, jakie będą związane z modyfikacjami.
  3. Wstępnie zakładamy zmiany konstrukcyjne układów dolotowych, wylotowych, rozrządu i głowicy.
  4. W oparciu o powyższe założenia przeprowadzamy symulację w specjalnym programie komputerowym, w wyniku których otrzymujemy teoretyczną charakterystykę silnika: przebieg mocy i momentu w funkcji prędkości obrotowej. Oprócz tego program oblicza inne istotne wielkości i charakterystyki, takie jak wykres indykatorowy, przebiegi ciśnień w układzie dolotowym i wylotowym, prędkości tłoków.
  5. Jeżeli otrzymane charakterystyki odpowiadają założonym parametrom, w specjalnym programie konstrukcyjnym obliczamy zarysy krzywek, które odpowiadają obliczeniom, i przystępujemy do wykonania sportowych wałków rozrządu i modyfikacji mechanicznych.

Jeżeli wyniki symulacji odbiegają od planowanych, zmieniamy założenia wejściowe parametrów konstrukcyjnych elementów silnika i powtarzamy symulację 2-, 3-krotnie, aż osiągniemy wyniki możliwie zbliżone do założonych.

Wykresy z symulacji komputerowej silnika Mazdy MX-5 (silnik 2.0 ND-1). Krzywe mocy (czerwone) i momentu (zielone).
Wykresy z symulacji komputerowej silnika Mazdy MX-5 (silnik 2.0 ND-1). Krzywe mocy (czerwone) i momentu (zielone). Wykresy niższe to symulacja silnika seryjnego, wykresy wyższe to symulacja przeróbki rozrządu i strojenia. Źródło: Lech Świątek

Symulacja komputerowa jest dość dokładna. Późniejsze pomiary na hamowniach potwierdzają rzeczywiste osiągi zwykle z dokładnością 5–10% w stosunku do teoretycznych.

Wykres mocy i momentu Mazdy MX 5
Wykres mocy i momentu Mazdy MX 5 (silnik 2,0 ND-1) pomierzony na hamowni po wykonaniu montażu sportowych wałków i strojeniu. Źródło: Lech Świątek

Etap drugi – strojenie

Po wykonaniu wszystkich modyfikacji silnika i montażu następuje etap drugi – hamowanie i strojenie silnika na hamowni. Może się to odbywać na hamowni podwoziowej lub stanowiskowej, na wymontowanym silniku.Od tych prac zależy ostateczny efekt tuningu. Podczas tych prób oprócz opracowania dokładnych map zapłonu i wtrysku ostatecznie dobiera się ustawienie kątowe wałka rozrządu, tak aby otrzymać optymalny przebieg momentu obrotowego silnika.

Na tym kończą się prace w warsztacie i pozostaje ostatni etap – właściwie najważniejszy: sprawdzenie, jak silnik zachowuje się podczas eksploatacji. Jeżeli jest to silnik do imprez sportowych, ostateczną weryfikacją są wyniki zawodów sportowych.

Opisaną powyżej procedurę profesjonalnego tunigu silników warto uzupełnić opisem zjawisk związanych z pracą tłokowego silnika spalinowego. Związane to jest z wyobraźnią potrzebną do uzmysłowienia sobie, jakie są granice realnych przeróbek silnika. Bardzo ogólnie o „wyczynowości” silnika decyduje jego moc jednostkowa: ile koni mechanicznych osiągamy z 1 l pojemności (co wiąże się z szybkobieżnością silnika).

Współczesne wolnossące silniki użytkowe seryjnych samochodów osiągają moce jednostkowe w granicach 60–80 KM/l. W ostatnich latach powstało wiele konstrukcji silników małych, często silników doładowanych o wyższych osiągach (downsizing). Tu należy pamiętać, że coraz wyższe wymagania ekologiczne ograniczają moc silników, gdyż jej część poświęca się na usprawnienie samego procesu spalania. Dotyczy to emisji związków szkodliwych w spalinach.

Moc silnika związana jest głównie z szybkobieżnością silnika (obrotami). Można pomyśleć, że zwiększenie prędkości obrotowej o 20% zwiększy moc o ok. 20%. To jednak znaczne uproszczenie, ponieważ moc (a właściwie moment obrotowy rozwijany przy określonych obrotach) wiąże się głównie z napełnieniem cylindrów. Chodzi o ilość mieszanki paliwowo-powietrznej, która mieści się w cylindrze podczas jednego cyklu pracy. Im więcej mieszanki, tym większy jest moment, a zatem i moc (moc = moment × obroty).

Procesy związane z napełnieniem cylindrów to procesy bardzo dynamiczne, związane ze zjawiskami falowymi w cylindrach i przewodach dolotowych i wylotowych. Wystarczy sobie wyobrazić, że silnik o pojemności 2000 cm3, pracując z prędkością obrotową 6000 obr./min z pełną mocą, w ciągu 1 s „wciąga” przez układ ssący 50–60 l powietrza (mieszanki). I to przez przepustnicę o średnicy zaledwie 40–45 mm. Prędkości przepływu w przewodach są więc porównywalne z prędkością dźwięku.Dlatego profesjonalny tuning, jeżeli ma przynieść dobre osiągi, powinien zawsze opierać się na symulacjach komputerowych zjawisk i procesów związanych z pracą silnika. Możliwości takiego tunigu dla silników wolnossących to osiągi powyżej 120 KM z litra pojemności dla silników wyczynowych.

W tuningu popularnym, „na ulicę”, zakresy przeróbek obejmują najczęściej modyfikację wałka rozrządu i przestrojenie elektronicznego sterownika silnika (EMU) lub zastosowanie BOXa, który przekształca seryjne sygnały sterownika.

W tuningu wyczynowym zakres przeróbek jest dużo szerszy i powinien obejmować także zastosowanie sportowej skrzyni biegów o innych (dużo „ciasniejszych”) przełożeniach, mechanizmu różnicowego o podwyższonym tarciu, mocniejszejszego sprzęgła itp.

Udostępnij:

DrukujLech Świątek

Właściciel firmy ŚWIĄTEK
TOP w kategoriiChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również