Elektryczny Volkswagen ID.R z historycznymi rekordami. Szybszy od Formuły 1

Volkswagen ID.R © Volkswagen

Udostępnij:

Elektryczny samochód Volkswagena ID.R wpisał się do historii motorsportu jako pierwszy elektryczny pojazd, który jest szybszy od Formuły 1. Historyczny rekord ID.R

Volkswagen ID.R, za którego sterami usiadł Romain Dumas, w zeszłym tygodniu podczas Goodwood Festival of Speed ustalił nowy rekord wszechczasów. Kierowca w elektrycznym supersamochodzie na 1,86-kilometrowym torze na południu Anglii osiągnął czas 39,9 sekund. Kierowany przez niego pojazd posiadający wyłącznie napęd elektryczny pobił o 1,7 sekundy wcześniejszy rekord, który 20 lat temu został ustanowiony przez Nicka Heidfelda w Mercedesie McLarenie MP4/13, 680-konnym bolidzie F1.

Volkswagen ID.R ustalając nowy rekord podczas GoodWood Festival of Speed udowodnił, że elektryczne napędy mogą być lepsze niż najmocniejsze klasyczne układy napędowe. Romain Dumas wykorzystał pełen potencjał ID.R na tym krótkim, ale trudnym torze – powiedział Sven Smeets, dyrektor Volkswagen Motorsport.

– Jestem niezwykle dumny z ustalenia nowego rekordu wszechczasów na Goodwood z ID.R. Ten tor jest szczególnym wyzwaniem, ponieważ jest krótki, więc nie mogłem zrobić choćby najmniejszego błędu i każdy aspekt samochodu musiał być idealnie dostrojony. Wyzwanie było tym trudniejsze, że nie mogliśmy wcześniej przetestować samochodu na drodze – powiedział Romain Dumas.Optymalizacja i odchudzenie ID.R

Tegoroczny wyczyn został osiągnięty prawdopodobnie głównie dzięki zmniejszeniu masy samochodu. Udało się to zrobić przez zastosowanie mniejszej baterii i zoptymalizowanie wydajności mocy. Dzięki temu nowa wersja ID.R ważyła mniej niż 1000 kilogramów i to razem z kierowcą w środku.

To nie pierwszy sukces Volkswagena w wyścigach samochodowych. W zeszłym roku elektryczny samochód ID.R przejechał m.in. słynny tor Pikes Peak w USA w czasie 7 minut i 57 sekund. Tym samym pobił on o całe 15 sekund poprzedni rekord toru ustanowiony przez Sebastiana Loeba w Peugeocie 208 T16 (8:13). Dodajmy też, że do tego sportowego auta Volkswagena należy rekord toru Nürburgring w kategorii pojazdów elektrycznych. Północną Pętlę tego legendarnego toru VW przejechał w czasie 6 minut i 5,336 sekund, tj. aż o ponad 40 sekund szybciej niż poprzedni rekordzista, którym był Nio EP9.

Źródło: Volkswagen

Udostępnij:

DrukujaE
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również