Fiat najbardziej „polską" firmą zagraniczną

©

Udostępnij:

Od powstania firmy Polski Fiat w Warszawie w 1920 r., poprzez produkcję modeli 508, 518, 618, 621  w okresie międzywojennym, a po wojnie - Fiata 125p na Żeraniu, 126p w fabryce w Bielsku-Białej i wreszcie współczesnych modeli takich jak Fiat Panda, a obecnie kultowy Fiat 500 w fabryce w Tychach - historia marki Fiat w Polsce jest długa i dla wielu polskich rodzin znacząca. Nieprzypadkowo firma Fiat Chrysler Automobiles Poland (FCA Poland), została uznana w specjalnym plebiscycie czytelników „Gazety Polskiej" za najbardziej „polską" firmę zagraniczną. 

W uroczystej gali wręczenia nagród 5 listopada br. w Galerii Porczyńskich w Warszawie, wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. W plebiscycie „Firma 100-lecia Niepodległości" zorganizowanym przez Gazetę Polską spółka FCA Poland otrzymała specjalne wyróżnienie za wieloletnią aktywną obecność w naszym kraju i szczególny wkład w rozwój polskiej motoryzacji.To jedyna zagraniczna firma, którą docenili czytelnicy gazety. W plebiscycie wybierali oni przedsiębiorstwa, które najmocniej zapisały się swoimi działaniami w historii naszego kraju w ostatnim stuleciu i które poprzez swoje działania promują jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W konkursie brały udział zarówno duże przedsiębiorstwa jak i małe działające lokalnie firmy rodzinne.

Spośród zgłoszonych do plebiscytu kapituła wytypowała sto firm, na które czytelnicy mogli głosować. Dodatkowo mogli oni wyróżnić marki o co najmniej pięćdziesięcioletniej tradycji, które na stałe wpisały się w polską tradycję. Właśnie wśród tych laureatów znalazła się firma FCA Poland.

Nagrodę odebrał dyrektor zakładu FCA Poland w Tychach - inżynier Antoni Greń.

FCA Poland jest w Polsce największym producentem samochodów i jednym z największych eksporterów w kraju. Spółka zatrudnia ok. 3000 osób. Obecnie w fabryce FCA w Tychach są produkowane takie modele jak Fiat 500, Abarth 500 i Lancia Ypsilon. Przeciętnie co 50 sekund z linii montażowych w Tychach zjeżdża jeden samochód.

Tytułem „Marki 100-lecia" zostały uhonorowane: Polskie Linie Lotnicze LOT, Wedel, Armatura Kraków, Hefra, Huta Stalowa Wola. Tytuł „Firmy 100-lecia" trafił do: Odlewni Dzwonów Rodziny Felczyńskich z Przemyśla, Fabryki Broni Łucznik, Zarządu Morskiego Portu Gdynia i Polskiej Grupy Energetycznej. Wyróżnienia otrzymały: Grupa Azoty, PKO Bank Polski, Poczta Polska, Polskie Koleje Państwowe, PLL LOT, Linie Lotnicze Enter Air i PKP Intercity oraz Przewozy Regionalne.Źródło: Fiat

 

Udostępnij:

DrukujaE
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również