Hankook zaprezentował futurystyczne opony

hankook hexonic aeroflow © Hankook

Udostępnij:

Hankook podczas Essen Motor Show zaprezentował koncepcyjne modele dwóch opon - Hexonic i Aeroflow. Zdradzają one, jak mogą wyglądać opony przyszłości.Hexonic dla komfortu pasażerów

Opona Hexonic, czyli ta z niebieskimi elementami, jest przeznaczona dla autonomicznych pojazdów. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie komfortowej jazdy pasażerom, którzy nie chcą czuć tego, co dzieje się na drodze i jaki jest jej stan. Jej nazwa wzięła się od bieżnika opony, który jest podzielony heksagonalnymi modułami, mającymi rozdzielać się, by tworzyć nowe ujścia wody. Każdy z heksagonów ma także w środku kształt litery "Y", co daje oponie dodatkową przyczepność. Ponadto opona będzie miała co najmniej siedem sensorów do odczytywania, analizowania i reagowania na warunki panujące na drodze, czyli przyczepność, jej temperaturę czy powierzchnię.

© HankookAeroflow dla wyczynowców

Aeroflow to natomiast opona przeznaczona dla motosportów. Z założenia ma być ona szersza niż zwykła opona i dzięki śliskiemu bieżnikowi w razie potrzeby będzie on mógł podzielić się na środku, by opona "otworzyła się" i stała się jeszcze szersza. Według Hankooka takie rozwiązanie ma wciągnąć powietrze do wirnika turbiny, co wygeneruje dodatkową siłę dociskającą samochodu, co jest ważne przy jego aerodynamice.

© Hankook

Koreański producent przygotował nawet koncepcję futurystycznego samochodu, który miałby poruszać się na zaprezentowanych oponach:

© Hankook

Źródło: Hankook

Udostępnij:

DrukujaE
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również