Hiszpańska fabryka Exide wykorzysta energię słoneczną

exide technologies © exide technologies

Udostępnij:

Exide Technologies, producent akumulatorów i globalny lider w zakresie magazynowania energii, ogłosił nową inwestycję – instalację słoneczną, która zasili fabrykę Exide w San Esteban de Gormaz w Hiszpanii. Instalacja sprawi, że Exide będzie czerpać znaczną część energii ze źródeł odnawialnych i zmniejszy emisję CO2. Projekt zostanie wdrożony w ramach 15-letniej umowy z międzynarodową grupą energetyczną EDP i będzie realizowany na podstawie podobnej umowy (dotyczącej energii słonecznej) – zawartej w tym roku między Exide i EDP w Portugalii.

Nowa inwestycja Exide obejmie instalację elektrowni fotowoltaicznej do użytku własnego z wykorzystaniem około 4 tys. paneli słonecznych. EDP ​​España opracuje i wykona instalację „pod klucz” – dostarczy i zamontuje jej części oraz wyposażenie, zajmie się konserwacją i dokumentacją całego procesu. System zarządzania energią pozwoli na monitorowanie wytwarzanej energii i sposobów jej wykorzystywania w tzw. czasie rzeczywistym. EDP ​​będzie prowadzić elektrownię przez 15 lat, po czym stanie się ona własnością Exide. Instalacja fotowoltaiczna, o mocy 1,3 MWp, pozwoli fabryce Exide pokryć roczne zapotrzebowanie w zakresie zasilania w formie energii słonecznej. Liderowi w branży akumulatorów umożliwi to zmniejszenie emisji CO2 i sprawi, że fabryka będzie jeszcze bardziej przyjazna środowisku. Inwestycja jest także – w szerszym wymiarze – oznaką rosnącego zainteresowania energią słoneczną jako rzeczywistym i zrównoważonym rozwiązaniem dla firm.Nowa umowa została podpisana w hiszpańskiej siedzibie Exide w Azuqueca de Henares (prowincja Guadalajara) przez Stefana Stübinga, prezesa EMEA w Exide, oraz Javiera Sázena de Jubera, dyrektora generalnego ds. handlowych EDP España. Wzmacnia ona relacje między dwiema firmami, które współpracowały już wcześniej w ramach budowy podobnej elektrowni w Portugalii – będącej największym projektem EDP w sektorze energii słonecznej w tym kraju.

Możliwość wytwarzania energii na użytek własny jest jednym z największych wyzwań, przed którym stoi sektor energetyczny. Energia słoneczna już teraz jest rozwiązaniem dostępnym dla biznesu i pozostanie nim w przyszłości, ponieważ oferuje wiele korzyści: zwiększa konkurencyjność firmy, zmniejsza jej rachunki za energię elektryczną i optymalizuje efektywność energetyczną, a jednocześnie wzmacnia zaangażowanie klienta biznesowego w zrównoważony rozwój – mówi Sáenz de Jubera z EDP España.

Cieszymy się, że dołączymy do EDP w przedsięwzięciu z zakresu energii odnawialnej – mówi Stefan Stübing z Exide. – Energochłonne gałęzie przemysłu będą musiały coraz częściej polegać na zrównoważonych źródłach energii, takich jak energia słoneczna, a nasza nowa instalacja fotowoltaiczna pokazuje skalę tego, co jest możliwe. Bowiem nie tylko zmniejszy emisję dwutlenku węgla, podkreślając zaangażowanie Exide w zrównoważony rozwój, ale także poprawi naszą wydajność i efektywność – dodaje Stübing.Źródło: Exide Technologies

Udostępnij:

DrukujaE
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również