Hyundai i Kia stawiają na panele solarne w swoich modelach

Hyundai, panele słoneczne © Hyundai

Udostępnij:

Hyundai i Kia pracują nad technologią zasilania swoich modeli przy użyciu energii generowanej przez panele solarne. W toku prac są trzy generacje paneli słonecznych, a ich pierwsze komercyjne wykorzystanie planowane jest już na przyszły rok.

Koncern Hyundai Motor Group zamierza na szerszą skalę wykorzystać energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych, w tym przypadku z energii słonecznej. Będące w fazie projektu panele słoneczne będą mogły być wykorzystywane nie tylko w autach z napędem elektrycznym, ale również w hybrydach, a nawet w modelach z tradycyjnym napędem spalinowym.Obecnie prowadzone są prace nad trzema typami (generacjami) technologii ładowania solarnego. Pierwszy z nich wykorzystuje krzemowe panele, które będą stosowane w hybrydach i będą w stanie w ciągu dnia naładować 30-60% pojemności baterii w zależności od warunków pogodowych. Druga generacja paneli, czyli półprzezroczyste solary będą wykorzystywane w autach z tradycyjnym napędem spalinowym i będą montowane w panoramicznych dachach. Użycie tej technologii pozwoli zredukować ilość emitowanego CO2.

Trzecia generacja systemu to lekkie panele słoneczne, które będą mogły pokrywać dach czy też maskę silnika samochodów z napędem elektrycznym i znacznie wydłużyć zasięg takiego pojazdu.

Same panele solarne nie wystarczą, by móc zasilać w pełni skutecznie dany model. Będą pełnić rolę wspomagającą pracę centralnej jednostki zasilającej, przez co zmniejszone będzie spalanie oraz emisja spalin, a także wydłużony zostanie zasięg w trybie elektrycznym.Pierwsza generacja paneli słonecznych zostanie skierowana do produkcji i montażu w pierwszych modelach koreańskiego koncernu już w przyszłym roku.

Źródło: Hyundai

Udostępnij:

DrukujaE
TOP w kategoriiChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również