Innowacje naprzód! 

autoEXPERT
Maciej Blum
11.10.2017

Ponad 200 produktów, trzy kategorie, 18 osób w kapitule, 10 wyróżnień i trzy zwycięstwa – tak w skrócie można podsumować tegoroczną edycję konkursu Produkt Roku. Jurorzy stali  przed trudnymi wyborami, ale 14 września wręczono statuetki oraz dyplomy.

W wydaniu 7–8/2017, ukazującym się na początku wakacji, zamieszczona została lista produktów biorących udział w konkursie. Uwzględniono na niej produkty prezentowane na łamach „autoEXPERTA” w ciągu roku, czyli od wydania 9/2016 do 7–8/2017. W tym czasie zaprezentowanych zostało ponad dwieście produktów dla branży motoryzacyjnej. Dla potrzeb konkursu Produkt Roku 2017 pogrupowano je tak, aby odpowiadały trzem kategoriom: wyposażenie warsztatu i oprogramowanie, części i akcesoria motoryzacyjne, chemia motoryzacyjna.

Kapituła liczyła – podobnie jak w poprzedniej edycji konkursu – 18 osób związanych z branżą motoryzacyjną. Każda z nich prezentuje inne środowisko w motoryzacji, w związku z czym ocenia inne właściwości produktów biorących udział w konkursie. Każdy z członków Kapituły przyznawał punkty produktom, a po ich zsumowaniu w poszczególnych kategoriach został wyłoniony zwycięzca.

© autoEXPERT

W dotychczasowych czternastu edycjach konkursu Produkt Roku wygrały 42 produkty zgłoszone przez 34 firmy. W tegorocznej edycji udział wzięły 224 produkty pochodzące ze 145 firm. Nagroda główna – tytuł „Produkt Roku 2017” – przyznawana jest w każdej z trzech konkursowych kategorii jednemu produktowi, który zdobył największą liczbę punktów. Zwycięska firma otrzymuje prawo do posługiwania się tytułem dla produktu oraz okolicznościową statuetkę i dyplom. W każdej kategorii są ponadto przyznawane po trzy wyróżnienia dla najwyżej ocenianych produktów. W tym roku w kategorii „Części zamienne i akcesoria” wyjątkowo przyznano 4 wyróżnienia, ponieważ trzy produkty uzyskały taką samą liczbę punktów.

© autoEXPERT

W kategorii „Wyposażenie warsztatów i oprogramowanie” triumfatorem był tester czujników QST-5 produkowany przez DeltaTech Electronics z Jasła. Tegoroczna edycja była dla tej firmy szczególna, gdyż okazało się, że jest to już ich czwarte zwycięstwo w historii konkursu. Najwyraźniej wyposażenie oferowane przez tę firmę przypada do gustu praktykom warsztatowym.

W tej samej kategorii wyróżnienia przypadły instrukcjom napraw „EBR – Znane błędy online” oferowanym przez firmę Robert Bosch, systemowi komputerowemu Integra CAR 7 2017 z innowacyjnymi rozwiązaniami dla doradców serwisowych i mechaników produkowanemu przez koszalińską firmę Integra Software oraz głowicy diagnostycznej HEX-NET/VCDS dostarczanej przez firmę Adako z Białegostoku.

Kategoria „Części zamienne i akcesoria” została w tym roku zdominowana przez firmę Delphi. Zwycięzcą został radar SRR umożliwiający obserwację martwego pola widzenia, ruchu poprzecznego z przodu i z boku pojazdu, zmianę pasa ruchu oraz hamowanie w celu uniknięcia zbliżającej się kolizji z przodu i z tyłu. Firma Delphi otrzymała ponadto jeszcze wyróżnienie dla systemu sterowania funkcjami samochodu za pomocą gestów. Kolejne wyróżnienia przypadły firmom Bosma Electric, Mahle i Valeo kolejno za bank zapasowej energii CAR POWER BANK JUMP STARTER pozwalający na awaryjne uruchomienie pojazdu, filtr kabinowy CareMetix oraz skraplacz układu klimatyzacji chłodzony cieczą.

Ostatnia kategoria konkursowa to „Chemia motoryzacyjna”, w której zwycięzcą został zimowy, hydrofobowy płyn do spryskiwaczy „Niewidzialna wycieraczka” produkowany przez firmę Platinum Oil Wielkopolskie Centrum Dystrybucji. Wyróżnienie w tej kategorii przypadło preparatowi do płukania układu chłodzenia „20-A47 Płukanka układu chłodzenia” marki Amtra, środkowi do czyszczenia wtryskiwaczy „Liqui Moly Regenerator Wtryskiwaczy Diesel nr art. 5156” oraz zestawowi do cynkowania elektrolitycznego powierzchni blach stalowych w warunkach warsztatowych oferowanemu przez firmę J. R. Consulting.

© autoEXPERT

Przewodniczący kapituły prof. Piotr A. Wrzecioniarz zwrócił uwagę na zasadność dokonanych wyborów. W przypadku testera czujników QST-5 mamy do czynienia z urządzeniem pozwalającym na szybką diagnostykę, która eliminuje możliwość uszkodzenia diagnozowanych elementów przez nieprawidłowy pomiar czy niewłaściwe podłączenie przewodów.

Radar SRR produkowany przez firmę Delphi, to wchodząca pod strzechy przyszłość motoryzacji. Radar ten jest elementem systemu jazdy autonomicznej, ponieważ skanuje otoczenie samochodu, informując sterowniki o obiektach znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu auta. W przypadku chemii warsztatowej wybór padł na zimowy, hydrofobowy płyn do spryskiwaczy „Niewidzialna Wycieraczka” oferowany przez Platinum Oil Wielkopolskie Centrum Dystrybucji, którego składniki tworzą na szybie warstwę ochronną pozwalającą spływać wodzie i dodatkowo zabezpieczającą przed przywieraniem zanieczyszczeń.

Ogólnym trendem, który zauważyli członkowie kapituły wśród produktów biorących udział w konkursie jest ich rozwój w kierunku wspomagania użytkowników i likwidowania możliwości popełnienia błędów podczas napraw oraz działań diagnostycznych.

Dla przypomnienia warto nadmienić, że w ubiegłym roku kapituła konkursu główną nagrodę w kategorii urządzeń warsztatowych i oprogramowania przyznała stanowisku testowania pomp i wtryskiwaczy STPiW-3 produkowanemu przez Centrum Szkolenia Motoryzacji „Autoelektronika Kędzia”. Wśród części i akcesoriów motoryzacyjnych z największym uznaniem spotkała się elektryczna turbosprężarka produkowana przez firmę Valeo. W kategorii chemii motoryzacyjnej zwycięski okazał się preparat do usuwania nagarów z zablokowanych zaworów układu EGR produkowany przez firmę Amtra.

Wybór najlepszych produktów z kilkuset pojawiających się corocznie na rynku nie jest zadaniem prostym. Wszystkie one są funkcjonalne i znajdują szerokie zastosowanie w branży, czym zasługują na uznanie.

O Autorze

Tagi artykułu

autoExpert 04 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę