Innowacyjne rozwiązania Webasto

Webasto
1.10.2018

Podczas Targów Samochodów Użytkowych IAA 2018 w Hanowerze firma Webasto zaprezentowała m.in. nowy standard akumulatorów do pojazdów użytkowych, inteligentną stację ładowania pojazdów hybrydowych i elektrycznych Webasto Live oraz wysokowydajne systemy ogrzewania dla pojazdów elektrycznych.

Na wystawie IAA 2018 w Hanowerze ogłoszono także nową koncepcję serwisowania produktów niemieckiej firmy. Webasto pokazało również swoje mniej znane oblicze, prezentując kolekcję ręcznie wytwarzanych „kabrio-toreb”, szytych z materiału, pozostającego w procesie produkcji dachów do kabrioletów. Pomysł zrodził się w słowackiej fabryce Webasto w miejscowości Velky Meder. W ten sposób udało się stworzyć kolekcję pięknych i w pełni odpornych na wszelkie, niekorzystne warunki atmosferyczne, stylowych toreb podróżnych.

Światowy debiut modułowego systemu akumulatorów
Firma Webasto jest jednym ze 100 największych dostawców w branży motoryzacyjnej. Pod hasłem "Partner Zaawansowanych Rozwiązań" zaprezentowała na tegorocznym IAA swoją najważniejszą nowość – elastyczny system akumulatorów do pojazdów użytkowych. Ponieważ można go skalować – z powodzeniem znajdzie zastosowanie zarówno w małych pojazdach użytkowych, jak również autobusach i ciężarówkach. Szczególną zaletą systemu jest jego modułowa konstrukcja. Proces opracowywania produktu został skrócony, dzięki zastosowaniu standaryzowanych modułów.

Modułowa konstrukcja umożliwia zamawianie nawet niewielkiej liczby systemów akumulatorowych, indywidualne i elastyczne dostosowywanie ich do bieżących oczekiwań klienta. Poszczególne ogniwa można ze sobą łączyć w systemie plug&play. Stąd brak konieczności wykonywania skomplikowanych projektów i pełna elastyczność zastosowań we wszystkich rodzajach pojazdów. Interfejs VIB pozwala na proste łączenie systemu akumulatorów i jego łatwą konfigurację.

Nowy system akumulatorów Webasto pozwala swobodnie konfigurować ich zestawy, a dzięki modułowej konstrukcji – skracając proces projektowania i konfiguracji oraz obniżając koszty. – Baterie, o pojemności 35 kWh każda, można łączyć w zestawy nawet po 8 sztuk naraz – dodał Hartung Wilstermann, Hartung Wilstermann, prezes odpowiedzialnego za E-mobilność pionu w Webasto.

Modułowy system akumulatorów można wykorzystać jako zamiennik dla standardowych akumulatorów, a także jako źródło energii dla pojazdów z napędem hybrydowym i elektrycznym.

Webasto Live – inteligentna ładowarka do samochodów elektrycznych
Nowe rozwiązanie umożliwia komunikację ładowarki z siecią podobnych urządzeń i efektywne zarządzanie energią. Inteligentna stacja ładowania Webasto Live może się komunikować przez sieć komórkową i można ją kontrolować za pomocą aplikacji Webasto. Wykorzystanie sieci LAN i WLAN, umożliwia połączenie ze sobą kilku urządzeń Webasto Live lub ich integrację z istniejącymi sieciami.

Stacja ładowania Webasto Live, oprócz uwierzytelniania za pośrednictwem karty RFID lub smartfona, umożliwia aktywację procesów ładowania w systemie Plug&Charge. Mobilna aplikacja pozwala na śledzenie w czasie rzeczywistym procesu ładowania, pobieranie danych i optymalizację ładowania pod względem kosztów. Urządzenie jest dostępne z kablem o długości 4,5 m lub 7 m oraz złączem typu 1 lub 2 i ma skalowaną wydajność ładowania od 3,7 kW do 22 kW.

To produkt przeznaczony nie tylko dla klientów końcowych, ale również producentów samochodów i klientów instytucjonalnych, posiadających własne floty pojazdów. Na rynku będzie dostępny od końca 2018 r.

Nagrzewnice do samochodów elektrycznych
Webasto ma w swojej ofercie rozwiązania grzewcze dla wszystkich typów napędów. Oprócz sprawdzonych ogrzewań powietrznych z rodziny Air Top i ogrzewań wodnych z serii Thermo Top Pro, prezentuje w Hanowerze mniejsze ogrzewania wodne Thermo Pro 38 i Thermo Pro 60 o mocy grzewczej od 1 kW do 6 kW. Za pośrednictwem układu chłodzenia, nie tylko ogrzewają kabinę kierowcy, ale też silnik – zmniejszając w ten sposób zużycie paliwa i energii.

Wysokowydajne ogrzewania charakteryzują się również niską emisją hałasu i długą żywotnością. Ich kompaktowy rozmiar i niewielka waga ułatwiają instalację ogrzewań, nawet w bardzo ograniczonych przestrzeniach.

Wraz z ogrzewaniem wysokonapięciowym (HVH), seria produktów Webasto to również wydajny system ogrzewania dla ciężarówek i autobusów z napędem hybrydowym i elektrycznym. Zapewnia w ich wnętrzu odpowiednią temperaturę, a jednocześnie dba o termiczne zarządzanie pracą akumulatora, gwarantując jego pełną sprawność.

Urządzenie przetwarza w ciepło zmagazynowaną energię elektryczną z niemal zerową stratą i ponad 95-proc. wydajnością. Ważące zaledwie 2,7 kg HVH jest lżejsze i bardziej kompaktowe, od innych elektrycznych systemów grzewczych. Wysokonapięciowe ogrzewania Webasto są oferowane w wersjach o mocy cieplnej od 5,7 do 10 kW i przystosowane do zasilania prądem o napięciu od 250 do 870 V.

Źródło: Webasto

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę