Inter Cars stawia na młodą kadrę

Inter Cars
5.10.2015

Młode Kadry to program skierowany do szkół zawodowych oraz techników, który ma celu dostosowanie ich do współczesnych wymogów rynku pracy. 

Inter Cars wspiera uczniów przez przekazywanie szkołom najnowszego wyposażenia warsztatowego, jak i transfer wiedzy. Część debaty poświęcona Młody Kadrom, która odbyła się podczas konferencji zarządu Inter Cars, miała charakter dyskusji, w której udział wzięli przedstawiciele wszystkich zainteresowanych stron, tj. pracodawcy, szkoły i uczniowie.

Po wstępie rozpoczęła się moderowana dyskusja. Panel prowadził Ryszard Polit, redaktor naczelny magazyny Auto Moto Serwis, który od 8 lat prowadzi Olimpiadę Techniki Samochodowej. Prowadzący rozpoczął spotkanie od tezy, że szkolnictwo zawodowe przeżywa obecnie swój renesans. Jako dowód na to przytoczył dane, które mówią, że już co drugi gimnazjalista chce wybrać szkolę o profilu zawodowym. O tym, jak poważna jest to kwestia dla gospodarki, powinien świadczyć fakt, że Unia Europejska przeznaczyła 1 mld euro na rozwój szkolnictwa zawodowego w Polsce w latach 2014-2020. Są to pieniądze przeznaczone zarówno dla szkół, jak i pracodawców. W panelu dyskusyjnym udział wzięli:

1. Krystyna Boczkowska, Prezes Zarządu firmy Robert Bosch Sp. z o.o.
2. Paweł Mastalerek, szef Działu Technicznego Castrol
3. Paweł Ślusarski, Dyrektor Grupy Filialnej Radom Wolanowska
4. Robert Kierzek, Prezes Zarządu Inter Cars SA
5. Robert Wójcik, właściciel warsztatu Auto-Robex z Piaseczna
6. Krzysztof Król, wicedyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy
7. Edward Rymaszewski, nauczyciel przedmiotów zawodowych, Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy
8. Wojciech Sadkowski, uczeń szkoły w Radomiu, uczestnik stażu w ramach programu Młode Kadry
9. Sandra Głąb, uczennica szkoły w Opolu, uczestniczka stażu w ramach programu Młode Kadry.

Dostęp do nowoczesności

Ponieważ wiadomo, że to uczeń jest najważniejszy w procesie nauczania, dyskusję rozpoczęto właśnie od nich.

- Dlaczego wybrałam kierunek technik pojazdów samochodowych? – opowiada o swoim wyborze Sandra Głąb uczennica szkoły w Opolu. – Nie ukrywam, że mój tata jest mechanikiem i na pewno mój wybór to w pewnym stopniu kontynuacja rodzinnych tradycji. Prowadzący zauważył, że jest to nietypowy kierunek dla kobiety. - Zawsze byłam indywidualistką – odpowiada Sandra, po czym kontynuuje. – Został mi ostatni rok szkoły, obecnie jestem już po dwóch egzaminach, jestem mechanikiem i elektromechanikiem samochodowym. Moja szkoła daje mi naprawdę dobre przygotowanie, nie czuję różnicy pomiędzy tym, czego się uczę i co widzę w warsztatach. Na pewno duża w tym zasługa Inter Cars i programu Młode Kadry, w ramach którego nasza szkoła została wyposażona w nowoczesny sprzęt.

Wypowiedź uczennicy była zaczątkiem kolejnego pytania: Jak to właśnie jest z dostępnością nowoczesnego sprzętu i wiedzy w szkołach? – Staramy się realizować program, a jednocześnie chcemy zapewnić uczniom odstęp do nowoczesnych technologii. Jak to realizujemy? Staramy się podpisywać umowy z nowoczesnymi warsztatami, gdzie kierujemy uczniów na praktyki. Ale oprócz uczniów musimy mieć też wyszkolonych nauczycieli, których kierujemy na szkolenia, m.in. w ramach programy Młode Kadry. Dzięki temu nauczyciele mają kontakt z nowoczesną technologią i rozwiązaniami - tłumaczył Krzysztof Król, wicedyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy.

- Poza tym młodzież może realizować się w kółkach zainteresowań, a szkoła w ten sposób może wyszukiwać uczniów zdolniejszych, którzy chcą dodatkowo powiększać swoje umiejętności i lepiej przygotować się do wejścia na rynek pracy - dodał Król.

Źródło: Materiał Inter Cars

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę