Jak utrzymać najniższą temperaturę w zaparkowanym samochodzie?

temperatura, termometr © AAA Auto

Udostępnij:

W oparciu o badania Uniwersytetu Stanforda eksperci AAA AUTO ostrzegają przed zabójczym wzrostem temperatury wewnątrz samochodu zaparkowanego w pełnym słońcu. W ciągu jednej godziny wnętrze auta może nagrzać się do 47 stopni Celsjusza i stać się śmiertelną pułapką dla dziecka lub psa. 

W ciągu zaledwie godziny, gdy temperatura otoczenia wynosi 35 stopni, wnętrze auta zaparkowanego w pełnym słońcu nagrzewa się do 47 stopni. Niektóre elementy wnętrza mogą osiągnąć jeszcze wyższą temperaturę, np. fotele 51 stopni Celsjusza, kierownica 53 stopnie, a deska rozdzielcza aż 69 stopni. Z kolei wnętrze auta zaparkowanego w cieniu, gdy temperatura otoczenia także wynosi 35 stopni Celsjusza, osiągnie temperaturę 38 stopni, deska rozdzielcza 48 stopni, kierownica 42 stopnie, a fotele 41 stopni.Szybkość z jaką samochody mogą się nagrzewać jest bardzo niebezpieczna. Dlatego gdy temperatura zewnętrzna przekracza 20 stopni Celsjusza, nie powinniśmy zostawiać dziecka ani zwierzęcia w zaparkowanym samochodzie. W przeciwnym razie, stopniowo będzie zwiększała się ich temperatura ciała, ponieważ nie są w stanie wystarczająco szybko utracić ciepła, co może doprowadzić do udaru cieplnego, a nawet śmierci. Także od rodzaju auta zależy szybkość z jaką ono się nagrzewa. Mały samochód miejski zdecydowanie szybciej niż kombi lub minivan osiągnie wysoką temperaturę – powiedziała Karolina Topolova, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Jak zadbać o niską temperaturę w samochodzie?

Eksperci AAA AUTO radzą w jaki sposób utrzymać jak najniższą temperaturę wewnątrz zaparkowanego samochodu:
• Zaparkuj w cieniu.
• Pozostaw okna otwarte na 2 cm; nie może to być jednak usprawiedliwieniem, aby zostawić dziecko lub zwierzę w samochodzie.
• Zamknij żaluzję okna dachowego, a samo okno zostaw lekko otwarte.
• Użyj odblaskowego ekranu po wewnętrznej stronie przedniej szyby.
• Użyj wentylatora zasilanego energią słoneczną, który można zamocować na uchylonym oknie, aby wciągać powietrze z zewnątrz.
• Kup samochód w jasnym kolorze i z przyciemnianymi szybami.

Źródło: AAA Auto

Udostępnij:

Drukuj
aE
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również