Jakie pojazdy specjalne rejestrują Polacy?

Pixabay
30.7.2019

Ministerstwo Cyfryzacji kolejny raz przyjrzało się bazie CEPiK i rejestrowanym w niej samochodom. Po najbardziej egzotycznych kierunkach sprowadzanych samochodów i najstarszych samochodach przyszedł czas na najbardziej ekstrawaganckie pojazdy specjalne.

Według "Prawa o ruchu drogowym" pojazdy specjalne to takie maszyny, których funkcja powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia. Baza CEPiK pozwoliła sprawdzić, jakie tego typu pojazdy zostały zarejestrowane w naszym kraju przez ostatnie 10 lat.

W tym czasie w urzędach zgłoszono około 100 tysięcy samochodów specjalnych. Liczba robi wrażenie, jednak zaliczają się do niej także przyczepy, które nie są przez nikogo uważane za niebanalne pojazdy, więc twórcy zestawienia pominęli je.

Wozy służb ratunkowych

Najwięcej pojazdów specjalnych w bazie CEPiK to samochody pomocy drogowej, których w ostatniej dekadzie pojawiło się u nas dokładnie 22294. Drugie pod względem liczebności należy do wozów kempingowych, których w bazie widnieje 12788. Ostatni stopień podium zajmują wozy strażackie z liczbą 10776 aut. O fakcie, że strażacy lubią pojazdy specjalne, świadczy to, że w ich służbie przydają się także podnośniki i pojazdy ratowniczo-gaśnicze, których sklasyfikowano kolejno: 4573 i 120 sztuk.

Ratownicy medyczni oczywiście także mają swoje miejsce w tym zestawieniu, ponieważ ich wozów zanotowano prawie 8 tysięcy. 6226 wozów zostało opisanych jako "sanitarne", 1248 jako "karetka sanitarna", 319 dostało oznaczenie "sanitarnego przewozu osób niepełnosprawnych" i 138 aut wpisano jako ambulatorium/laboratorium służby zdrowia.

Porządek musi być

Jeśli chodzi o samochody wykorzystywane do oczyszczania i konserwacji dróg, to ich w bazie CEPiK w minionej dekadzie znalazło się 8065 egzemplarzy. 5737 z nich to samochody zimowego utrzymania dróg, 2097 to pojazdy do oczyszczania dróg, 208 to zamiatarki i 23 pozostałe to polewaczko-zmywarki.

Pojazdami specjalnymi są także pogrzebowe karawany, których przez 10 lat pojawiło się 5079 sztuk. Najpopularniejszą marką samochodów pogrzebowych są Mercedesy (prawie 3 tysiące aut), ale pojawiają się także Jaguary, Cadillaci i Pilato.

Mobilne kulinaria

Polacy zarejestrowali także 2457 samochodów opisanych jako "sklep/bar". Najczęściej służyły one jako food trucki, ale także nowocześnie wyposażone sklepy z wędlinami. Tego typu samochody najczęściej sprowadzane były z Niemiec (1694) w postaci Fiatów (843) i Mercedesów (523). Najwięcej mobilnych barów zarejestrowano w Warszawie (148).

Nadzwyczajne samochody specjalne

Najciekawsze jednak są te samochody specjalne, które pojawiły się w najmniejszej liczbie egzemplarzy. Otóż na polskich drogach w ciągu ostatnich 10 lat pojawiły się 2 pojazdy do produkcji materiałów wybuchowych, 17 do pomiarów geofizycznych w otworach wiertniczych, 17 mobilnych garderób i charakteryzatorni, 49 mobilnych wystaw/biur oraz 58 kin/wystaw/bibliotek. Dodatkowo 4 samochody zostały wpisane jako "czyszczące toalety".

Źródło: gov

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę