Jakub Faryś (PZPM): Produkcja samochodów w Polsce spada od 2008 r.

29.1.2014

Sytuacja naszego przemysłu motoryzacyjnego odzwierciedla kondycję europejskiej branży, która również pogarsza się z roku na rok.

Krajowy rynek motoryzacyjny od ponad 10 lat utrzymuje się na bardzo niskim poziomie, zajmując niechlubne 23. miejsce w Europie, biorąc pod uwagę liczbę rejestracji nowych samochodów na tysiąc mieszkańców. Sytuacja naszego przemysłu motoryzacyjnego odzwierciedla kondycję europejskiej branży, która również pogarsza się z roku na rok. Produkcja samochodów w Polsce jest silnie uzależniona od eksportu - ok. 98 proc. jest przeznaczona na eksport, szczególnie na rynki europejskie - dlatego jego kondycja w zasadniczym stopniu zależy od koniunktury na rynkach tych krajów. Niestety utraciliśmy pozycję regionalnego lidera produkcji pojazdów samochodowych. W ciągu ostatnich pięciu lat prześcignęły nas Czechy i Słowacja, kraje - choć dużo mniejsze - to o znacznie przyjaźniejszych dla inwestorów przepisach i bardziej chłonnych rynkach wewnętrznych. Produkcja samochodów w Polsce spada systematycznie od 2008 r. W 2012 r. z polskich fabryk wyjechało 539,7 tys. samochodów osobowych, a za 2013 r. produkcja najprawdopodobniej będzie poniżej 465 tys. sztuk. Przy obecnych uregulowaniach prawnych największą konkurencją dla nowych pojazdów pozostaje import samochodów używanych. W 2012 r. sprowadzono do Polski 657,4 tys. używanych pojazdów, z których blisko połowa miała ponad 10 lat. W 2013 liczba ta przekroczyła 730 tysięcy! Nietrudno wyliczyć, że Polska jest krajem, w którym import używanych aut dwukrotnie przewyższa sprzedaż nowych pojazdów. Na poprawę sytuacji całego rynku bardzo korzystnie wpłynęłyby postulowane przez branżę zmiany podatkowe tj. pełne odliczenie VAT od samochodów nabywanych do prowadzenia działalności gospodarczej oraz likwidacja akcyzy i zastąpienie podatkiem uzależnionym od parametrów ekologicznych pojazdu w myśl zasady: mniej trujesz – mniej płacisz.

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę