Leasing najlepszy?

Compass Money
6.5.2015

Podobno dobry pomysł to w biznesie połowa sukcesu. Aby go jednak zrealizować, potrzeba jeszcze właściwych ludzi i odpowiedniego finansowania.

Szczególnie ostatni warunek jest często trudny do spełnienia i może być największą przeszkodą w rozwoju działalności gospodarczej. Poszukując optymalnych rozwiązań, coraz więcej przedsiębiorców odkrywa jednak wyjątkowe zalety leasingu.
Na podstawie umowy leasingu, leasingodawca nabywa wskazaną przez leasingobiorcę rzecz i udostępnia mu ją do korzystania za określonym wynagrodzeniem, co najmniej równym cenie nabytej rzeczy. Wynagrodzenie spłacane jest w ratach leasingowych, a po zakończeniu umowy leasingobiorca może wykupić przedmiot umowy na własność.
- Taka forma finansowania inwestycji umożliwia zatrzymanie gotówki i przeznaczenie jej na inne, niezbędne działania. Pozwala to stworzyć bufor bezpieczeństwa na trudne, nieprzewidzialne sytuacje biznesowe, i w efekcie zachować firmie płynność finansową – wyjaśnia Kamil Muskus, dyrektor Badań i Rozwoju z firmy Compass Money.

Finansowa płynność i… niższe podatki
- W Polsce z leasingu korzysta zaledwie co piąty przedsiębiorca, podczas gdy w zachodniej Europie średnia ta jest ponad dwa razy wyższa – mówi Kamil Muskus. Jego zdaniem wynika to głównie z niskiego poziomu wiedzy na temat zalet tej formy finansowania:
- Niski wkład własny i oprocentowanie, możliwość uzyskania leasingu już od pierwszego dnia działalności oraz korzystanie z atrakcyjnych produktów dodatkowych, takich jak ubezpieczenia czy karty paliwowe – to tylko niektóre argumenty szczególnie istotne dla osób prowadzących działalność gospodarczą, ale wciąż za słabo kojarzone z leasingiem.
Ekspert firmy Compass Money zwraca również uwagę na inne korzyści, czekające na leasingobiorcę:
- Rata leasingowa zmniejsza podstawę opodatkowania, bowiem zgodnie z obowiązującymi przepisami jest kosztem uzyskania przychodu. Warto także wspomnieć o braku branżowych ograniczeń w zakresie finansowania oraz elastyczności przy spłacie zobowiązania, najczęściej dostosowanej do potrzeb i możliwości przedsiębiorcy.

Realizacja pomysłów na wyciągnięcie ręki
Leasing pozwala wyposażyć firmę w niezbędne środki trwałe, takie jak samochody, maszyny budowlane, sprzęt biurowy czy nieruchomości.
- Niemal zawsze ich zakup za gotówkę jest mniej opłacalny. W połączeniu z nieskomplikowanymi formalnościami czyni to leasing najtańszym i najbardziej dostępnym sposobem na sfinansowanie pomysłów na biznes – podkreśla Kamil Muskus.
Od 2011 roku na rynku obecny jest także leasing konsumencki, dotyczący samochodów nowych i używanych. W przeciwieństwie do leasingu tradycyjnego, jest usługą stworzoną dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej, dzięki czemu również osoby prywatne mogą sfinansować zakup samochodu poprzez umowę leasingu.

Więcej informacji: http://compassmoney.pl/

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę