Mobilna stacja diagnostyczna CERTUS od pół roku wspiera inspektorów ITD

© WSOP

Udostępnij:

Setki ujawnionych usterek, dziesiątki zatrzymanych dowodów rejestracyjnych, ale także wiele wydanych zakazów dalszej jazdy – to tylko półroczny bilans pracy mobilnej stacji diagnostycznej CERTUS, należącej do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach. Urządzenie dostarczyła firma WSOP.

MSD jest na wyposażeniu śląskiego inspektoratu od stycznia 2019 roku. Przez ten czas przy jej użyciu skontrolowano kilkaset pojazdów poruszających się po drogach województwa śląskiego. Efekty kontroli ujawniły szereg usterek stanu technicznego zarówno autobusów, jak również samochodów ciężarowych.– Dzięki MSD inspektorzy mogą przeprowadzać znacznie dokładniejsze kontrole stanu technicznego pojazdów i wykrywać usterki, które stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz środowiska. W praktyce pomiar skuteczności hamowania, w tym rozkładu sił hamujących na poszczególnych kołach czy wykrycie luzów w układach: kierowniczym i zawieszenia nie byłyby możliwe bez wykorzystania linii diagnostycznej. CERTUS umożliwia także kontrolę pojazdów z nierozłączanym napędem 4×4 i jego wersji pochodnych (6×4, 8×4, itp.) – tłumaczy Jarosław Cichoń, prezes zarządu WSOP.

W minionym półroczu śląscy inspektorzy prezentowali mobilną stację diagnostyczną także na gościnnych „występach.” Odwiedzili swoich kolegów z kilku województw, z którymi wspólnie prowadzili kontrole na drogach. Zorganizowali także wspólne kontrole z funkcjonariuszami Żandarmerii Wojskowej. Śląscy inspektorzy stale dzielą się swoimi praktycznymi umiejętnościami z zakresu kontroli kluczowych układów technicznych w pojazdach, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo czynne pojazdów.

© WSOP

Na korzyść stosowania mobilnej stacji diagnostycznej przez inspektorów przemawia łatwość jej transportu, ponieważ została ona zabudowana w automatycznie rozkładanym kontenerze przewożonym na przystosowanej do tego ciężarówce. Rozładunek i przygotowanie MSD do pracy trwa zaledwie 15 minut. Stacja może pracować na wąskich stanowiskach o szerokości minimalnej 6,5 metra, co z kolei znacząco poszerza listę możliwych do wykorzystania miejsc kontroli. MSD posiada wszystkie funkcjelinii CERTUS przeznaczonej dla stacjonarnej okręgowej SKP oraz dodatkowe wyposażenie pozwalające na diagnozowanie tachografów. Umożliwia badanie niemal wszystkich typów pojazdów poruszających się pod drogach publicznych.

WSOP działa na rynku od 1994 roku. Firma jest producentem linii diagnostycznej CERTUS (także w wersji mobilnej), oferuje kompleksowe wyposażenie dla: stacji kontroli pojazdów, serwisów autoryzowanych, warsztatów niezależnych oraz myjni. WSOP prowadzi także serwis urządzeń diagnostycznych i warsztatowych na terenie całej Polski.Źródło: Informacja prasowa firmy WSOP

Udostępnij:

DrukujaE
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również