Modułowe wyposażenie samochodów kempingowych z łożyskami liniowymi (video)

igus
30.6.2017

Duża trwałość, bezsmarowa praca oraz wytrzymałość: takie są wymagania stawiane elementom stosowanym w wyposażeniu wnętrza samochodów kempingowych. Elementy te muszą być dobrze dopasowane do wnętrza pojazdu oraz muszą wytrzymywać przynajmniej 15 lat użytkowania bez przeglądów. 

Dotyczy to także wyjmowanych modułów kuchennych oraz biurowych, które pozwalają w wygodny i praktyczny sposób dostosować pojazd do wakacyjnego wyjazdu lub spotkania biznesowego. Dzięki systemowi łożysk liniowych drylin W można zagwarantować łatwe i płynne przesuwanie elementów wyposażenia wnętrza.

Firma Custom-Bus Camping Vans z Langenhagen pod Hanowerem produkuje na indywidualne zamówienie pojazdy kempingowe, turystyczne i biurowe na bazie samochodu Volkswagen T6. Custom-Bus Camping Vans prowadzi swoją działalność od około dziesięciu lat i obecnie zatrudnia dziesięć osób. Co roku dostarcza klientom około 80 indywidualnie zaprojektowanych, nowych pojazdów.

- Ze względu na dużą konkurencję, w branży samochodów kempingowych mogą utrzymać się tylko innowacyjni producenci - objaśnia Craig Kammeyer, założyciel oraz dyrektor firmy Custom-Bus Camping Vans. - Projektujemy i produkujemy wszystkie elementy wnętrza pojazdu. Jednocześnie, przywiązujemy najwyższą wagę do atrakcyjnego wykończenia.

Wnętrze modelu „Custom-Bus Multi” jest standardowo wyposażone w moduł kuchenny. Pozbawiony uchwytów element waży 35 kilogramów i zawiera zlew, wyciąg kuchenny, lodówkę, a także szuflady do przechowywania żywności i akcesoriów kuchennych. W wersji „biznesowej” moduł kuchenny został zastąpiony modułem biurowym, który waży 15 kilogramów i zawiera wszystko, co jest potrzebne w mobilnym biurze, między innymi wielofunkcyjną drukarkę i składany stół konferencyjny. Szczególna cecha: dzięki prowadnicom wbudowanym w mebel, każdy moduł daje się przesuwać i może być wyjęty kilkoma ruchami ręki.

Szyny podłogowe oraz łożyska kulkowe są niepraktyczne.

Poszukując odpowiednich elementów przesuwnych, Craig Kammeyer przeanalizował dostępne na rynku systemy łożysk liniowych i ostatecznie znalazł odpowiednie rozwiązanie oferowane przez firmę igus, specjalizującą się w tworzywach motion plastics do zastosowań ruchomych. Inne elementy, takie jak szyny podłogowe, czy kulkowe łożyska obiegowe musiały być odrzucone z wielorakich powodów. Po pierwsze, wymagają one smarowania, wskutek czego z biegiem czasu gromadzą się w nich zanieczyszczenia uniemożliwiające płynny ruch. Po drugie, alternatywne rozwiązania byłyby znacznie droższe i nie pasowałyby do filigranowej konstrukcji wnętrza. Między szyną, wykonaną z aluminium anodowanego na twardo, a sankami znajduje się powierzchnia z odpornego na ścieranie tworzywa iglidur, które cechuje się małym współczynnikiem tarcia oraz dużą odpornością na zużycie. Materiał ten zawiera wbudowane stałe środki smarne. Dzięki temu, łożyska są przystosowane do długotrwałej, bezobsługowej pracy.

Zgodnie z wymaganiami klienta, dzięki łożyskom drylin W system nie wymaga przeglądów ani konserwacji oraz został zaprojektowany tak, aby zapewnić żądaną żywotność wynoszącą przynajmniej 15 lat.

Źródło: igus

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę

Najbliższe wydarzenia