Na ratunek poduszka antyzderzeniowa – skuteczność i działanie

Autostrada Eksploatacja/Piotr Rusin
4.10.2019

10 osłon energochłonnych zabezpiecza kierowców i służby Autostrady Eksploatacji przed skutkami kolizji z pracującym na koncesyjnym odcinku A2 Świecko - Konin sprzętem utrzymaniowym. Dzięki temu w tym roku 3 razy udało się zminimalizować skutki zdarzeń drogowych i zapobiec tragedii.

W przeprowadzonym w lipcu tego roku na autostradzie A2 badaniu ankietowym 71% badanych kierowców przyznało, że zauważyło pracujący na autostradzie sprzęt lecz jedynie 48% dostosowało prędkość do ustawionego oznakowania. Zaledwie 38% badanych zmniejszyło prędkość do ich zdaniem odpowiedniej, a aż 10% uznało, że nie musi zwalniać.

By zapewnić bezpieczeństwo naszym pracownikom, ale też osobom podróżującym naszą autostradą zdecydowaliśmy się na zakup specjalnych energochłonnych osłon, wyposażonych w tablice sygnalizacyjne, których zadaniem jest zabezpieczenie robót prowadzonych na jezdni autostrady. Tylko w tym roku doszło do trzech zdarzeń, w których poduszka antyzderzeniowa uratowała życie kierowcom – wylicza Włodzimierz Matczak, dyrektor Eksploatacji Autostrady w firmie Autostrada Eksploatacja.

Uszkodzone osłony energochłonne zostały już wymienione na nowe tak, by w każdym z 5 Obwodów Utrzymania Autostrady pracownicy mieli do dyspozycji po 2 poduszki antyzderzeniowe. Osłony montowane są do samochodów ciężarowych o masie całkowitej powyżej 8 ton. Ich celem jest pochłonięcie energii kinetycznej pojazdu uderzającego w osłonę.

© Autostrada Eksploatacja/Piotr Rusin

Wypadki, w których kierowcy najechali na tył osłony energochłonnej pokazały, że sprzęt ten spełnił swoje zadanie. Wszystkie roboty prowadzone na jezdni staramy w miarę możliwości zabezpieczać tym sprzętem. Nasi pracownicy, korzystający z osłony również czują się bezpieczniej prowadząc prace na autostradzie – dodaje Włodzimierz Matczak.

Autostrada Eksploatacja jako pierwsza w Polsce zaczęła stosować osłony antyzderzeniowe montowane na ciężarówkach do zabezpieczenia prowadzonych na autostradzie prac. Według wspomnianych badań ponad 90% ankietowanych kierowców docenia dbałość spółki o zapewnienie bezpieczeństwa osobom podróżującym Autostradą Wielkopolską. Jednak o bezpieczeństwo na drodze muszą dbać też sami kierowcy. Prawie 74% respondentów uważa, że zachowanie innych kierowców na autostradzie jest bezpieczne, jednak 26% zwraca uwagę na złe nawyki, które mogą doprowadzić do tragedii.

By zminimalizować ilość zdarzeń na autostradzie i bezpiecznie dotrzeć do celu podróży warto pamiętać o 5 żelaznych zasadach, dzięki którym zapewnimy bezpieczeństwo nie tylko sobie, ale też innym użytkownikom drogi:

Zasada 1: zachowuj odstęp, tak by w razie potrzeby swobodnie wyhamować.
Zasada 2: zjeżdżając z autostrady, sygnalizuj manewr z wyprzedzeniem.
Zasada 3: obserwuj cały czas to, co się dzieje wokół, by móc w razie niebezpieczeństwa zareagować.
Zasada 4: sygnalizuj niebezpieczeństwo zostawiając z przodu swojego samochodu trochę miejsca.
Zasada 5: miej ograniczone zaufanie do innych użytkowników drogi.

Źródło: Autostrada Eksploatacja

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę