Najczęściej serwisowane auta w 2019 roku według Autodata

autodata ranking © Autodata

Udostępnij:

Autodata, spółka Solera Holdings, globalnego lidera w dziedzinie danych i oprogramowania do zarządzania zasobami i ryzykiem dla sektora ubezpieczeniowego i motoryzacyjnego, opublikowała raport na temat najczęściej serwisowanych pojazdów w 2019 roku.

W Polsce najczęściej serwisowanym samochodem trzeci rok z rzędu jest Opel/Vauxhall Astra-H. Audi A4 (8Ex) (01-08) utrzymało się na drugim miejscu na liście po raz trzeci, a Ford Mondeo (model z roku 2007) przeskoczył na trzecią pozycję z ubiegłorocznego czwartego miejsca.Najczęściej serwisowanym samochodem dostawczym został ponownie Fiat Ducato (06-14), który utrzymuje swoją pozycję na szczycie rankingu już trzeci rok z rzędu. Najczęściej serwisowanym motocyklem była Honda CBR.

Oprócz omówienia najczęściej serwisowanych pojazdów w raporcie opisano również kilka najważniejszych trendów na wtórnym rynku motoryzacyjnym. W zestawieniu dla wszystkich rynków łącznie najczęściej serwisowanym producentem jest Ford. Niemniej godna uwagi jest rosnąca popularność Volkswagena, który zajął pierwsze miejsce jako najczęściej serwisowana marka w 55% badanych krajów, w tym w Polsce.

Raport potwierdza również dominację marek krajowych jako najczęściej serwisowanych samochodów w poszczególnych krajach. W Niemczech pierwszą dziesiątkę zajęły same niemieckie auta, tak samo jak auta francuskie we Francji. Włoskie auta stanowią 50% pierwszej dziesiątki we Włoszech, a szwedzkie reprezentują 70% pierwszej dziesiątki w Szwecji, gdzie pierwsze trzy pozycje zajmują modele Volvo.

Japońscy producenci dalej dominują w pierwszej dziesiątce najczęściej serwisowanych pojazdów hybrydowych w Polsce, zajmując siedem z dziesięciu miejsc, z Toyotą Aurius (12-19) na przedzie. Tesla Model S (13-) zajął pierwsze miejsce jako najczęściej serwisowany pojazd elektryczny, chociaż w poprzednich dwóch latach nie trafił nawet do pierwszej dziesiątki. Model ten zajął drugą pozycję w rankingu światowym, co wskazuje na rosnącą popularność marki Tesla na wszystkich rynkach.

Na poziomie międzynarodowym najczęściej serwisowanym samochodem osobowym w 2019 roku był Opel/Vauxhall Corsa-D, na drugim miejscu uplasował się Ford Focus (model z roku 2004 i model z roku 2008), a na trzecim Nissan Qashqai/Qashqai +2 (J10). Najczęściej serwisowanym samochodem dostawczym był VW Transporter T5 (04-15), który utrzymuje się na pierwszym miejscu już trzeci rok z rzędu, a najczęściej serwisowanym motocyklem była Honda CBR.

Raport został sporządzony na podstawie danych aplikacji Autodata, z których korzysta ponad 85 tys. warsztatów. Na poziomie światowym trzy najczęściej odwiedzane moduły Autodata to olej silnikowy, specyfikacje techniczne i układ napędowy wałków rozrządu. W sumie technicy sprawdzili ponad 47 milionów informacji technicznych za pośrednictwem Autodata.

Pierwsza dziesiątka samochodów osobowych w Polsce:

1. Opel/Vauxhall Astra-H (A04)

2. Audi A4 (8Ex) (01-08)

3. Ford Mondeo (’07)

4. Volkswagen Passat (3C2/3C5) (05-11)

5. Opel/Vauxhall Insignia-A (G09) (08-17)

6. Ford Focus (’04/’08)

7. BMW 3 Series (E46) (98-07)

8. Opel/Vauxhall Vectra-C (Z02)

9. Skoda Octavia II (1Z3/1Z5) (04-13)

10. Volkswagen Golf IV (1J1) (98-04)

Źródło: Autodata

Udostępnij:

Drukuj
aE
TOP w kategoriiChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również