Najlepszy młody mechanik w Polsce wyłoniony podczas finału Young Car Mechanic

Young Car Mechanic © Inter Cars

Udostępnij:

12 kwietnia w Białymstoku odbył się finał konkursu Young Car Mechanic o tytuł najlepszego młodego mechanika w Polsce oraz możliwość reprezentowania naszego kraju na arenie międzynarodowej.

Tegoroczny finał Young Car Mechanic odbył się na terenie Zespołu Szkół Mechanicznych Centrum Kształcenia Praktycznego nr 2 w Białymstoku. Właśnie w tej szkole uczy się zeszłoroczny zwycięzca finału międzynarodowego i jest to jedna z najbardziej utytułowanych technicznych placówek oświatowych, kształcąca najlepszych specjalistów mechaniki samochodowej w naszym kraju.Zadania techniczne

Młodzi adepci sztuki naprawy pojazdów w walce o tytuł i awans do międzynarodowego finału musieli zmierzyć się w z szeregiem zdań, które przygotowali dla nich trenerzy Inter Cars, a także przedstawiciele partnerów inicjatywy, firm Elring, ZF Aftermarket oraz Bosch. Były to zagadnienia, z którymi na co dzień muszą zmagać się pracownicy warsztatów i serwisów samochodowych.

Elring przygotowało wymianę uszczelki głowicy z zachowaniem wszystkich procedur przewidzianych przy wykonaniu naprawy i niezbędnych pomiarów. ZF Aftermarket zleciło młodym mechanikom wymianę klocków hamulcowych w układzie wyposażonym w elektryczny hamulec postojowy, tzw. EPB. Natomiast Bosch zdecydował, że mechanicy zmierzą się z poprawną diagnostyką układu paliwowego silnika Diesla. Trudność tego zadania polegała głównie na prawidłowej interpretacji parametrów rzeczywistych, które były pozyskane z przeprowadzonej diagnostyki komputerowej z wykorzystaniem testera diagnostycznego KTS Bosch. Stres i presja czasu były dodatkowymi czynnikami utrudniającymi podczas wszystkich zaplanowanych zadań.Najlepsi z najlepszych

Po kilkugodzinnych zmaganiach udało się wybrać najlepszego młodego mechanika 2019 roku. Został nim Bartłomiej Januszewski z Białegostoku, który jest także zwycięzcą międzynarodowego finału z poprzedniego roku. Dzięki temu zwycięstwu będzie miał możliwość obronić swój tytuł. Drugie miejsce zajął Mateusz Janowski z Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy, a trzeci był Paweł Smolaga z Zespołu Szkół Samochodowych im. rtm. Witolda Pileckiego z Radomia.

Wszyscy trzej finaliści spotkają się pod koniec maja w Cząstkowie Mazowieckim, gdzie powalczą o tytuł najlepszego młodego mechanika w Europie. Oprócz nich będą tam obecni ich rówieśnicy z Litwy, Łotwy, Estonii, Bułgarii, Węgier i Ukrainy. Łączna pula nagród dla 3 pierwszych miejsc w Międzynarodowym Finale Young Car Mechanic 2019 wynosi aż 100 000 zł. Dodatkowo, wszyscy uczestnicy Finału Międzynarodowego zostaną zaproszeni na wycieczkę do fabryki firmy Elring w Stuttgarcie i muzeów poświęconych tematyce motoryzacji.

Źródło: Inter Cars

Udostępnij:

DrukujaE
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również