Nastroje w branży motoryzacyjnej. Co przyciąga i odstrasza inwestorów?

Autoexpert
24.1.2020

Koszty pracy przestały być główną przewagą konkurencyjną polskiego rynku automotive. Zagraniczne inwestycje przyciąga przede wszystkim położenie geograficzne, na co wskazuje aż 70% producentów motoryzacyjnych znad Wisły – wynika z raportu Exact Systems „MotoBarometr 2019. Nastroje w automotive”. Przedstawiciele branży uznali też, że stale rosnąca presja płacowa jest największym zagrożeniem dla rozwoju motoryzacji. Pozytywnym bodźcem może okazać się innowacyjność, m.in. produkcja aut elektrycznych i podzespołów do nich, postrzegana przez 41% respondentów jako potencjalna siła napędowa sektora. 

Po raz pierwszy w historii naszego badania przedstawiciele branży motoryzacyjnej w Polsce uznali, że to nie tania siła robocza wyróżnia nas najbardziej na europejskim rynku automotive. Kluczowe okazało się położenie geograficzne, na które wskazało prawie 3 na 4 respondentów. Na drugim miejscu znalazły się koszty pracy, a na trzecim dostęp do wykwalifikowanego personelu. Aby jednak strategiczna lokalizacja Polski okazała się prawdziwym magnesem na inwestorów, motobranża powinna odważnie postawić na rozwój automatyzacji pracy oraz elastyczne formy zatrudnienia. Większa automatyzacja zarówno produkcji, jak i administracji to duża przewaga rynkowa, natomiast outsourcing zatrudnienia pozwala na bieżące dopasowywanie liczby pracowników do zmieniających się potrzeb oraz optymalizację kosztów – tłumaczy Paweł Gos, prezes Exact Systems.

Położeniem geograficznym nowe inwestycje chcą także przyciągać: Węgry (67%), Słowacja (66%) oraz Czechy (50%). Co ciekawe, pomimo widma twardego Brexitu, również Wielka Brytania uważa swoje położenie za największy atrybut (49%), na drugim miejscu wymieniając wykwalifikowaną kadrę (43%). W Niemczech przewagą numer jeden jest rozwinięta infrastruktura logistyczna (49%), a pozostałe państwa stawiają przede wszystkim na niskie koszty pracy: Turcja (70%), Portugalia (60%), Rumunia (60%) i Rosja (43%).

Koszty pracy zablokują rozwój?

Pogłębiająca się presja płacowa sprawia, że koszty produkcji rosną, a towary z nad Wisły stają się mniej konkurencyjne cenowo. Dodatkowo, polska motobranża jest silnie powiązana z zagranicznymi rynkami. Zdecydowana większość aut i części wytwarzana jest na eksport, stąd wzrostu kosztów pracy obawia się co drugi uczestnik badania Exact Systems, a spadku sprzedaży aut na świecie 46%. Podobnie uważają respondenci ze Słowacji, Węgier i Czech.

Zmniejszenie kosztów pracy, w momencie gdy brakuje pracowników, to ogromne wyzwanie. Wiele firm szukając oszczędności pomyślała o automatyzacji i robotyzacji. Jednak to również wymaga dużych nakładów finansowych i długofalowej perspektywy zleceń. I tutaj koło się zamyka: z jednej strony chcąc zmniejszyć koszty czynnika ludzkiego warto inwestować w robotykę, ale z drugiej strony, czy ta inwestycja przyniesie wymierne efekty? Trudno też zmniejszyć koszty funkcjonowania fabryk przy rosnących cenach za energię elektryczną i gaz – mówi Roman Kantorski, Prezes Polskiej Izby Motoryzacji.

Duża zmiana w perspektywie roku dokonała się w odpowiedziach Brytyjczyków – przestali się obawiać pogorszenia otoczenia gospodarczo-politycznego (spadek z 75% do 0%), co jest spowodowane przeciągającym się w czasie procesem negocjacji brexitowych i wywołanym przez nie zastojem ekonomicznym. O negatywny wpływ zawirowań polityczno-ekonomicznych martwią się Turcy i Rosjanie. Natomiast ankietowani w Portugalii, Niemczech i Rumunii za największe zagrożenie uznają konkurencję ze strony innych państw.

Nadzieja w innowacjach

Producenci w Polsce zdają sobie sprawę z ogromnej roli nowych technologii w branży motoryzacyjnej. 41% z nich widzi w tym trendzie największe możliwości dla rozwoju automotive. Mowa przede wszystkim o produkcji części lub podzespołów do aut elektrycznych, hybrydowych i autonomicznych lub całych pojazdów. Na drugim miejscu wśród możliwości rozwoju sektora respondenci wymieniali produkcję nowych samochodów w już działających zakładach (29% wskazań). W porównaniu do ubiegłorocznej edycji raportu, dwukrotnie zmalał odsetek respondentów, którzy liczą na nowy zakład produkcyjny (19% vs. 38%).

Innowacyjność jest także doceniana w Czechach (57%), Niemczech (47%) i na Węgrzech (35%). W pozostałych krajach ankietowani są bardziej sceptyczni i za największy bodziec do wzrostu uznają produkcję nowych modeli aut – 41% odpowiedzi w Wielkiej Brytanii, 33% w Rosji czy 31% w Turcji.

Pełna wersja raportu „MotoBarometr2019” jest dostępna na stronie www.motobarometr.pl.

Źródło: Exact Systems

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę