Nie do wyrzucenia

MEWA
23.10.2017

Coraz więcej firm, w tym także warsztatów samochodowych, zdaje sobie sprawę, jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego. W jaki sposób można o nie zadbać? Na przykład wykorzystując ekologiczne produkty i rozwiązania przyjazne środowisku naturalnemu.

W każdym warsztacie w trakcie prac naprawczych powstają spore ilości zużytych elementów, które częściowo są utylizowane, a niektóre trafiają do kosza z odpadami.  Najlepszym przykładem są chyba czyściwa, czyli szmatki służące do usuwania różnego rodzaju zanieczyszczeń, jak też do wycierania i polerowania powierzchni. Często są to używane tkaniny, pocięte na mniejsze fragmenty. Po zużyciu lądują one przeważnie w koszu z odpadami.  Są jednak nieefektywne, a w skrajnych przypadkach mogą nawet uszkodzić czyszczony element. Optymalnym rozwiązaniem są w takim wypadku bawełniane tekstylne czyściwa wielokrotnego użytku, które są ekologiczne, ponieważ nie są wyrzucane po użyciu, lecz mogą być prane i wykorzystywane nawet kilkadziesiąt razy.

Ekologicznie w ramach pełnego serwisu

Czyściwa dostarczane są użytkownikowi w ramach tzw. usługi pełnego serwisu w ustalonych z nim odstępach czasowych. Odebrane zabrudzone czyściwa wymieniane są na czyste, już uprane. Są one przechowywane i transportowane w bezpiecznych pojemnikach, eliminujących niebezpieczeństwo samozapłonu na skutek samonagrzewania się i reagowania z tlenem znajdującym się w powietrzu.
Takie rozwiązanie ma zalety nie tylko dla środowiska naturalnego. Szkodliwe substancje zawarte w brudnych czyściwach są separowane od nich w trakcie prania w specjalnych pralniach i wykorzystywane ponownie np. jako paliwo dla małych lokalnych ciepłowni.  Jest to korzystne również dla użytkownika, który regularnie otrzymuje czyściwo dobrej jakości, a firma je dostarczająca przejmuje od niego także obowiązki wynikające z przepisów bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska, które dotyczą czyściw. To pozwala użytkownikowi zaoszczędzić czas i nakłady związane z pozyskiwaniem, składowaniem oraz transportem czyściw. A więc jest to nie tylko ekologiczne, ale i wygodne rozwiązanie.

Opisana powyżej zasada pełnego serwisu i wymiany zabrudzonych produktów tekstylnych na czyste sama w sobie jest bardzo przyjazna dla środowiska, bowiem pozwala wykorzystać dany produkt wielokrotnie.
Dotyczy to zarówno wspomnianych czyściw bawełnianych, jak też i innych tekstyliów przemysłowych, które mogą znaleźć zastosowanie w warsztacie,  na przykład mat wejściowych lub mat olejowych.

Nie tylko czyściwa wielokrotnego użytku

Mata wejściowa może być stosowana w wejściu głównym do warsztatu/budynku, ale także np. w przejściach pomiędzy częścią biurową a pomieszczeniem warsztatu, eliminując tym samym roznoszenie zanieczyszczeń po całym budynku. Dzięki specjalnie przystosowanym włóknom mata powoduje wchłanianie brudu i wody, a sama zachowuje estetyczny wygląd. Nie jest ona jednak przystosowana do pochłaniania dużych ilości oleju. W tym celu stosuje się maty olejowe, które chronią skutecznie posadzkę warsztatu przed zanieczyszczeniami w postaci wycieków szkodliwych cieczy (stare oleje przekładniowe, smary itp.) w trakcie prac naprawczych. Tym samym płynne zanieczyszczenia nie dostają się do środowiska naturalnego, bowiem wchłaniane są przez matę w tzw. rdzeniu zasysającym. Powierzchnia maty pozostaje niemal sucha, a zanieczyszczenia są usuwane w specjalistycznej pralni. Mata waży 600 g i jest w stanie pomieścić od 2,5 do 3 litrów cieczy. Kilka lub kilkanaście mat o wymiarach 60 × 90 cm można także połączyć ze sobą na większych powierzchniach, tworząc dużą strefę ochronną. Maty te nie są odpadami w rozumieniu Ustawy o odpadach, bowiem wykorzystywane są wielokrotnie. To optymalne rozwiązanie pozwala uniknąć niebezpiecznych odpadów i zaoszczędzić na kosztach związanych z ich usuwaniem.

Innym ekologicznym rozwiązaniem w warsztacie jest zastosowanie urządzenia do mycia części. Nie stwarza ono zagrożeń dla zdrowia i środowiska, bowiem stosowany w nim specjalny płyn czyszczący nie zawiera rozpuszczalników i lotnych związków organicznych. Tłuszcze, oleje, sole i pył ulegają rozkładowi biologicznemu na skutek działania mikroorganizmów znajdujących się w płynie do czyszczenia. Czyścić można części ze stali, stali szlachetnej, aluminium czy metali kolorowych, usuwając zanieczyszczenia zarówno organiczne, jak i nieorganiczne (smary, tłuszcze, oleje, sole, wióry, pyły itp.). Wersja stacjonarna z pędzlem i dużym stołem roboczym (580 × 880 mm) umożliwia mycie również dużych, nieporęcznych części przy wykorzystaniu węża przegubowego lub długiego giętkiego przewodu zaopatrzonego na końcu w pędzel do czyszczenia.

Wersja mobilna może być łatwo przemieszczana, bowiem zaopatrzona jest w zintegrowaną podstawę na dwóch kółkach stałych i dwóch kółkach obrotowych. Urządzenie może być ustawiane tam, gdzie akurat jest potrzebne. Doskonale zatem nadaje się również do małych warsztatów.

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę