Nissan wprowadzi system jazdy bez używania rąk

asystent jazdy, nissan skyline © Nissan

Udostępnij:

Coraz więcej nowych samochodów posiada asystenta jazdy, który sprawia, że podróż samochodem staje się dla kierowcy bardziej bezpieczna i przyjemna. Nissan właśnie zaprezentował swojego asystenta jazdy nowej generacji, który pojawi się już tej jesieni w nowym modelu Skyline. Jego możliwości będzie można wykorzystać głównie podczas jazdy autostradą.

Jedną z największych nowości w asystencie ProPILOT od Nissana będzie możliwość prowadzenia samochodu bez używania rąk podczas jazdy po pojedynczym pasie oraz pomoc w manewrowaniu pojazdem na wyznaczonej wcześniej autostradzie.Korzystanie z asystenta jazdy staje się możliwe po zdefiniowaniu celu podróży i ustaleniu planowanej drogi w nawigacji systemowej samochodu. Zdefiniowanie drogi umożliwi asystentowi wspomaganie kierowcy w manewrach wyprzedzania, zmiany pasa czy opuszczania go podczas jazdy autostradą wielopasmową. Działanie systemu polega na tym, że sygnały dźwiękowe i wzrokowe informują kierowcę o konieczności lub możliwości podjęcia działania, które opiera się na tym, że kierowca potwierdza planowane przez samochód operacje poprzez użycie specjalnego przycisku.

Jeśli chodzi o samo kierowanie pojazdem bez używania rąk, to jest ono możliwe podczas jazdy na jednym pasie. W sytuacji gdy bezobsługowa jazda staje się niemożliwa, gdyż samochód zbliża się do rozwidlenia drogi lub wolniej jadącego auta, system decyduje o możliwych działaniach na podstawie systemu nawigacji i sensorów o 360-stopniowym polu widzenia. Wtedy obowiązuje podobna zasada, co w przypadku jazdy autostradą wielopasmową – kierowca kładzie ręce na kierownicy i potwierdza zaplanowane manewry poprzez użycie przełącznika.

System do odpowiedniego wspomagania kierowania, zapewnienia 360-stopniowej widoczności, informowania w czasie rzeczywistym i precyzyjnego określania lokalizacji samochodu potrzebuje wielu kamer, radarów, sonarów, układu GPS czy wysokiej rozdzielczości map 3D. Wszystko po to, żeby zagwarantować możliwie płynną jazdę samochodem, jaką byłby w stanie zapewnić tylko doświadczony kierowca. Mimo wszystkich tych systemów ważne jednak jest to, żeby kierowca cały czas był skupiony na drodze i gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem, co kontroluje specjalny system zamontowany wewnąrz pojazdu.Źródło: Nissan

Udostępnij:

DrukujaE
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również