Nowości górą! 

Maciej Blum
Maciej Blum
12.10.2018

200 produktów w trzech kategoriach, 11 wyróżnień i trzy produkty zwycięskie. Tak w telegraficznym skrócie można podsumować finał konkursu „Produkt Roku 2018” organizowanego przez redakcję „autoEXPERTA”.

Uroczysta gala wręczenia nagród i wyróżnień miała miejsce w redakcji czasopisma. Uczestniczyli w niej producenci i dystrybutorzy nagrodzonych produktów oraz z roku na rok coraz liczniejsza kapituła.

© Piotr Wądołkowski

Produkty biorące udział w konkursie zostały pogrupowane na trzy kategorie główne:

  • wyposażenie warsztatu i oprogramowanie,
  • części i akcesoria motoryzacyjne,
  • chemia motoryzacyjna.

Znalazły się w nich wszystkie nowości dla branży motoryzacyjnej prezentowane w ciągu ostatniego roku (9/2017 do 7–8/2018) na łamach „autoEXPERTA”. Kapituła miała więc trudny orzech do zgryzienia, ponieważ stanęła przed zadaniem wyłonienia produktów najbardziej innowacyjnych i nowoczesnych spośród około 200, które wzięły udział w konkursie. Ze względu na fakt, że w kapitule zasiadają specjaliści z różnych dziedzin motoryzacji, pod uwagę brane są różnorodne aspekty produktów. Do ścisłej czołówki dostają się rozwiązania, które zdobyły największą liczbę punktów przydzielanych przez jury.

Nagroda główna – tytuł „Produkt Roku 2018” przyznawana jest w każdej z trzech konkursowych kategorii jednemu produktowi, który zdobył największą liczbę punktów. Laureat otrzymuje okolicznościową statuetkę i dyplom oraz prawo do posługiwania się tytułem. Ponadto przyznawane są po trzy wyróżnienia. W tym roku kapituła postanowiła jednak zrobić wyjątek i uhonorować dodatkowo po jednym produkcie w kategorii „Chemia motoryzacyjna” i „Części i akcesoria”.

Do tej pory w konkursie „Produkt Roku” udział wzięło ponad 3000 produktów prezentowanych na łamach „autoEXPERTA” od 2004 roku, a nagrodzonych zostało 45 – po 3 rocznie. Należy zwrócić uwagę na fakt, że tegoroczna – 15. edycja konkursu – była jubileuszowa.

W kategorii „Wyposażenie warsztatów i oprogramowanie” triumfatorem jest maszyna przepływowa do kalibracji turbosprężarek „Turbo Test Expert” produkowana przez Przedsiębiorstwo CIMAT sp. z o.o. Tego typu urządzenia są przyszłością wyposażenia wielu warsztatów zajmujących się naprawą silników i diagnostyką. Dzięki niemu można regulować praktycznie każdą turbosprężarkę, co w czasach, kiedy ten element jest pod maską praktycznie każdego samochodu, ma niemałe znaczenie.

W tej samej kategorii wyróżnienia przypadły macie olejowej MEWA MULTITEX® dostarczanej przez firmę MEWA Textil-Service sp. z o.o., testerowi wtryskiwaczy i pomp Common-Rail „Magneti Marelli MTBR/E” produkowanemu przez Magneti Marelli Aftermarket sp. z o.o. oraz testerowi diagnostycznemu „NEX” produkowanemu przez Axes System sp. z o.o. – firmę, której testery CDIF/2 oraz CDIF/3 w latach poprzednich też zostały docenione przez kapitułę konkursu.

W kategorii „Części zamienne i akcesoria” triumfatorem zostało dwumasowe koło zamachowe „Valeo Blade” posiadające sprężyny płaskie zamiast łukowych.

Wyróżnienia przypadły systemowi zasilania LPG silników benzynowych z wtryskiem bezpośrednim „ALEX IDEA” produkowanemu przez firmę ALEX sp. z o.o., żarówkom halogenowym „OSRAM Night Breaker” z firmy OSRAM sp. z o.o., świecom żarowym z piezoelektrycznym systemem pomiaru ciśnienia spalania „Hidria PSG Optymus” firmy HIDRIA d.o.o. oraz układowi elektrycznego wspomagania układu hamulcowego „iBooster” produkowanemu w fabrykach firmy Robert Bosch sp. z o.o.

W trzeciej kategorii konkursowej, jaką jest „Chemia motoryzacyjna”, zwycięzcą został lakier bezbarwny „UV Carsystem” dostarczany przez firmę CSV sp. z o.o.

Wyróżnione zostały następujące 4 produkty: „Ceramizer CS” – środek do regeneracji silników czterosuwowych produkowany przez Ceramizer sp. z o.o., masa uszczelniająca „STP FLEX” firmy NOVOL sp. z o.o., środek do ochrony zaworów w silnikach zasilanych LPG – „Liqui Moly Valve Protection nr 4012” firmy LIQUI MOLY Polska sp. z o.o. oraz linia produktów „Glasurit Eco Balance” oferowanych przez BASF Coatings Services sp. z o.o.

Zwycięzcy konkursu Produkt Roku 2018

Wyposażenie warsztatu
i oprogramowanie
Części
i akcesoria motoryzacyjne
Chemia
motoryzacyjna

 

 

 

 

 

 

„Turbo Test Expert” – maszyna przepływowa do kalibracji turbosprężarek polskiego producenta „Przedsiębiorstwo CIMAT” służy do kalibracji turbosprężarek oraz pomiaru współczynnika ciśnienia doładowania, gdy turbosprężarka pracuje na wysokich prędkościach obrotowych pod obciążeniem. Wykorzystywana jest przez producentów oryginalnych turbosprężarek przeznaczonych na pierwszy montaż. Umożliwia m.in.: statyczny i dynamiczny pomiar przepływu masowego, pomiar prędkości obrotowej turbosprężarki, pomiar współczynnika ciśnienia podczas testów pod obciążeniem, pomiar objętościowy przepływu strony kompresji, diagnostykę i programowanie siłowników elektrycznych zasilanych napięciem 12 i 24 , pomiar wartości napięcia czujnika położenia siłownika pneumatycznego, sprawdzenie poprawności zakresu pracy dźwigni sterującej zmienną geometrią, sprawdzenie szczelności turbosprężarki pod kątem przedmuchów i wycieków oleju, regulację turbosprężarek typu Wastegate i turbosprężarek pojazdów ciężarowych.

Koło dwumasowe „Valeo Blade” produkowane przez koncern Valeo jako odpowiedź na rosnące wymagania kierowców i konstruktorów układów napędowych. Zapewnia efektywną pracę koła jako tłumika drgań przy wyeliminowaniu tarcia wewnętrznego. Skutecznie tłumi drgania generowane przez oscylację wału korbowego i poprawia akustykę układu bez względu na prędkość i moment obrotowy silnika. Eliminacja tarcia wewnętrznego zmniejsza temperaturę pracy koła, ale również poprawia odporność termiczną przez wyeliminowanie smaru, w którym pracują sprężyny w klasycznym dwumasowym kole zamachowym. Brak smaru to również ochrona środowiska przed szkodliwą substancją. Jest to bardzo efektywne rozwiązanie dla silników osiągających do 350 Nm momentu obrotowego i świetnie sprawdza się w silnikach wyposażonych w systemy start-stop. Koło „Valeo Blade” może być stosowane nie tylko w manualnej skrzyni biegów, ale również w skrzyni automatycznej, dwusprzęgłowej oraz w skrzyniach hybrydowych.

Lakier bezbarwny UV Carsystem dostarczany przez Grupę CSV Sp. z o.o. to innowacyjny lakier przeznaczony do drobnych napraw punktowych. Stosując lakier i lampę Smart UV od Carsystem, naprawę można wykonać poza kabiną lakierniczą. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić energię konieczną do nagrzania kabiny oraz zwiększyć jej przepustowość. System UV zapewnia ekspresową naprawę. Dzięki promieniom UV naprawiana powierzchnia jest sucha i w pełni utwardzona już po około 60 sekundach, co oznacza, że do prac wykończeniowych można przystąpić już po 1 minucie! System UV to nie tylko krótki czas pracy, ale również trwałość lakieru, która nieraz przewyższa parametry uzyskane podczas konwencjonalnej naprawy. W trakcie aplikacji rekomendowane jest stosowanie aplikatora w celu dokładnego wypełnienia ubytków/porów w powłoce lakierowej. Produkt jednokomponentowy – nie wymaga stosowania utwardzacza ani rozcieńczalnika. Dostępny jest w opakowaniu o pojemności 100 ml.

 

 Wyróżnieni w konkursie Produkt Roku 2018

Wyposażenie warsztatu
i oprogramowanie
 Części
i akcesoria motoryzacyjne
 Chemia
motoryzacyjna


Mata olejowa MEWA MULTITEX® dostarczana przez firmę MEWA Textil-Service sp. z o.o.


System zasilania LPG silników benzynowych z wtryskiem bezpośrednim „ALEX IDEA” produkowany przez firmę ALEX sp. z o.o.„Ceramizer CS” – środek do regeneracji silników czterosuwowych produkowany przez Ceramizer sp. z o.o.


 Tester wtryskiwaczy i pomp common-rail „Magneti Marelli MTBR/E” produkowany przez Magneti Marelli Aftermarket sp. z o.o.

 Żarówki halogenowe „OSRAM Night Breaker” firmy OSRAM sp. z o.o.



Masa uszczelniająca „STP FLEX”
firmy NOVOL sp. z o.o.


Tester diagnostyczny „NEX”
produkowany przez Axes System sp. z o.o.
Świece żarowe z piezoelektrycznym systemem pomiaru ciśnienia spalania „Hidria PSG Optymus” firmy HIDRIA d.o.o.

Środek do ochrony zaworów w silnikach zasilanych LPG – „Liqui Moly Valve Protection nr 4012”
firmy LIQUI MOLY Polska sp. z o.o.


 Układ elektrycznego wspomagania
układu hamulcowego „iBooster”
firmy Robert Bosch sp. z o.o.
Linia produktów „Glasurit Eco Balance” oferowanych przez BASF Coatings Services sp. z o.o.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku kapituła konkursu główną nagrodę w kategorii urządzeń warsztatowych i oprogramowania przyznała testerowi czujników „QST-5” firmy DeltaTech Electronics z Jasła. Wśród części i akcesoriów motoryzacyjnych z największym uznaniem spotkał się Radar SRR produkowany przez firmę Delphi Technologies. W kategorii chemii motoryzacyjnej zwycięski okazał się płyn o właściwościach hydrofobowych do spryskiwaczy oferowany przez Platinum Oil Wielkopolskie Centrum Dystrybucji.

Wybór tych kilku produktów z kilkuset pojawiających się corocznie na rynku nie jest zadaniem prostym. Dla każdego członka kapituły liczy się inna cecha startującego w konkursie produktu, w związku z czym wybór nie jest prosty, a wynik może zaskakiwać.

Z pełną listą artykułów i rozwiązań biorących udział w konkursie Produkt Roku 2018, składem Kapituły oraz regulaminem konkursu można szerzej zapoznać się tutaj.

O Autorze

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę