Nowy najmocniejszy samochód na świecie - Lotus Evija

lotus evija © Lotus

Udostępnij:

Lotus stworzył samochód, który w każdym ze swoich czterech kół ma więcej mocy niż jakikolwiek wcześniejszy samochód brytyjskiego producenta. Do tego jest, według Lotusa, najmocniejszym produkcyjnym samochodem świata. Parametry najmocniejszego samochodu świata

Zaprezentowany Lotus Evija z mocą napędu 2000 koni mechanicznych zdetronizował z tronu najmocniejszego samochodu świata hipersamochód Rimac C_Two, który posiada "tylko" 1914 koni mechanicznych. Evija jest napędzana czterema elektrycznymi silnikami - po jednym przy każdej osi, co daje 500 koni mechanicznych na koło. Lotus ma więc napęd na cztery koła z możliwością zmieniania momentu obrotowego, który według producenta wynosi 1700 Nm od samego startu. Możliwe jest także rozdzielanie go między konkretne osie w zależności od panujących warunków.

© Lotus

Silniki elektryczne zasilają baterie litowo-jonowe, których łączna pojemność wynosi 70 kWh i wystarczy na przejechanie 400 kilometrów drogi. Są one dostosowane do przyjęcia prądu ładowania na poziomie 800 kW, co sprawia, że mogą one naładować się w tylko 9 minut. Niestety nie ma jeszcze tak mocnych ładowarek, które mogłyby wykorzystać potencjał oferowany przez samochód.Osiągi Lotus Evija

Takie parametry techniczne oczywiście dają znakomite osiągi. W przypadku samochodu o tak dużej mocy nie mówi się o przyspieszeniu do 100 km/h (3 sekundy), tylko do 300 km/h, które trwa tylko 9 sekund. Inżynierom udało się to osiągnąć nie tylko przez wpakowanie do pojazdu ogromnej ilości elektrycznych koni mechanicznych, ale także dzięki niezwykłej aerodynamice nadwozia i niewielkiej wadze 1680 kilogramów. Maksymalna prędkość tego hipersamochodu to 322 km/h.

© Lotus

Nie tylko osiągi są zaporowe, ale i cena. Dwa miliony euro to jednak nie jedyna przeszkoda w cieszeniu się tą elektryczną bestią. Producent przewiduje bowiem produkcję zaledwie 130 egzemplarzy tego samochodu. Nie każdy milioner będzie mógł więc sobie na niego pozwolić.

Źródło: Newatlas

Udostępnij:

DrukujaE
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również