O czym pamiętać podczas serwisu zawieszenia?

Bilstein
24.8.2017

Wrześniowe targi Inter Cars będą okazją nie tylko do zaprezentowania pełnej oferty amortyzatorów Bilstein. Jej uzupełnieniem będzie „Lista kontrolna” czynności, które mechanik powinien wykonać podczas wymiany amortyzatorów.

Bilstein to nie tylko amortyzatory, ale również elementy ich mocowania, sprężyny, moduły pneumatyczne i kompresory oraz kompletne zestawy zawieszenia. Tworzona systematycznie oferta obejmuje kilka tysięcy referencji przeznaczonych zarówno do produkowanych współcześnie samochodów osobowych oraz lekkich dostawczych, jak i starszych modeli, w tym uznawanych dziś za youngtimery i klasyki. Przy odnalezieniu odpowiedniej pozycji pomaga dostępny na stronie www.bilstein-amortyzatory.pl e-katalog. Pomimo to, nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem…

- Nasza firma prowadzi cykliczne szkolenia dla pracowników warsztatów, podczas których uczymy oceny stanu technicznego zawieszenia, czy odpowiedniego doboru referencji. Zwracamy również uwagę na sprawdzenie elementów mocujących i sprężyn, których uszkodzenia mogą zniweczyć wymianę amortyzatorów na nowe - mówi Andrzej Buczek, doradca techniczny w firmie IHR Warszawa, przedstawiciela marki Bilstein w Polsce. - Wydawać by się mogło, że lista czynności do wykonania nie jest długa, a przez to łatwa do zapamiętania. Z zajęć praktycznych wynika jednak, że nawet najbardziej doświadczony mechanik - jak każdy człowiek - ma prawo popełnić błąd wynikający z rutyny działania.

Takim sytuacjom można jednak zapobiec, korzystając z listy kontrolnej, na której wyszczególniono wszystkie czynności do wykonania. Z takich „ściągawek” korzystają między innymi piloci współczesnych samolotów pasażerskich podczas procedur startów i lądowań.

Przygotowana przez specjalistów Bilstein „Lista kontrolna” obejmuje 19. pozycji, obejmujących czynności od jazdy próbnej przed wykonaniem usługi, poprzez wymianę elementu zawieszenia po końcową kontrolę ustawienia świateł.

Arkusze z „Listą kontrolną” w formie plików pdf do samodzielnego wydruku można bezpłatnie i bez ograniczeń pobrać na stronie www.bilstein-amortyzatory.pl. Wydrukowane arkusze będą również bezpłatnie dostępne na stoisku Bilstein (hala C, stoisko 305) podczas 16. edycji targów Inter Cars (22-24 września 2017).

Lista kontrolna

1. Przed rozpoczęciem pracy dokonaj jazdy próbnej
2. Sprawdź nowe części pod względem kompletności i właściwego doboru
3. Zmierz wysokość nadwozia (od środka piasty koła do dolnej krawędzi błotnika)
4. Przestrzegaj warunków wyznaczonych przez producenta felg i producenta pojazdu
5. Sprawdź pojazd pod względem istniejących uszkodzeń
6. Zdejmij amortyzator
7. Sprawdź stan używanych amortyzatorów
8. Zamontuj nowe elementy zawieszenia
9. Sprawdź dotykanie kół do wewnętrznej strony błotnika
10. Sprawdź napięcie sprężyn
11. Zmierz wysokość nadwozia (od środka piasty koła do dolnej krawędzi błotnika)
12. Sprawdź geometrię obydwu osi i w razie konieczności popraw ją
13. Sprawdź regulację zaworu hamulcowego
14. Sprawdź wysokość refektorów**
15. W razie konieczności sprawdź ustawienie światła refektorów**
16. Sprawdź wysokość tablicy rejestracyjnej
17. Sprawdź wysokość sprzęgu przyczepy, jeśli istnieje**
18. Jazda próbna: zachowanie na drodze, hałas**
19. W razie konieczności wprowadź dokonane zmiany do dowodu
rejestracyjnego pojazdu

* Wymieniając wyłącznie amortyzator, nie trzeba wykonywać instrukcji z punktów: 2,3,8,10,12-16,18
** opcjonalnie

Źródło: Bilstein

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę