Okładziny hamulcowe MEYLE-PD z udoskonaloną technicznie mieszanką okładzin ciernych

© Meyle

Udostępnij:

Asortyment ponad 350 różnych okładzin hamulcowych MEYLE-PD został udoskonalony pod względem technicznym. Nowe mieszanki okładzin ciernych dla okładzin hamulcowych minimalizują odgłosy podczas sportowego stylu jazdy i zapewniają dłuższą trwałość.

Ogólnie obowiązuje zasada: im bardziej sportowa jest okładzina, tym wykazuje mniejsze tendencje do skrzypienia. Wprowadzając na rynek okładziny hamulcowe MEYLE-PD „next generation”, hamburski producent robi krok naprzód i ogranicza do minimum emisję hałasu w swoich okładzinach ukierunkowanych na wydajność. W porównaniu z wersją poprzednią pod względem technicznym udoskonalono łącznie 350 okładzin hamulcowych MEYLE-PD do samochodów osobowych.Występujące drgania i wibracje sąsiadujących komponentów oraz tarcz hamulcowych mogą prowadzić do emisji dźwięków przez hamulce i do skrzypienia. Zwłaszcza okładziny hamulcowe ukierunkowane na wydajność – ze względu na ich twardość – wykazują tendencję do emisji dźwięków lub „skrzypienia”. Ten rodzaj emisji dźwięków należy skompensować za pomocą okładziny hamulcowej w formie bezpośredniego połączenia z tarczą hamulcową. Z tego względu hamburski producent MEYLE poświęcił temu zagadnieniu szczególną uwagę i zainwestował dużo czasu w opracowanie okładzin hamulcowych ukierunkowanych na wydajność i emitujących jednocześnie niewiele dźwięków.

Ponadto okładziny hamulcowe dostosowane indywidualnie do odpowiednich klas pojazdów zostały jeszcze raz udoskonalone w licznych testach i próbach jazdy. „Czynniki, które mają wpływ na powstawanie nieprzyjemnych dźwięków, są różnorodne. Na część z nich możemy wpłynąć bezpośrednio, dlatego poświęciliśmy im szczególną uwagę”, wyjaśnia Stefan Bachmann, kierownik zespołu produktowego MEYLE zajmującego się hamulcami. „Mój zespół zainwestował wiele czasu i wysiłku, aby móc zaoferować ambitnym kierowcom okładziny hamulcowe umożliwiające ukierunkowaną na wydajność, sportową jazdę, które jednocześnie nie emitują niemal żadnych dźwięków – możliwie najlepsze połączenie!”

Oprócz udoskonalonej mieszanki okładzin ciernych dostosowano także wzornictwo okładzin hamulcowych. Ukosy (chamfer) i rowki (tzw. sloty) okładziny ciernej są optymalnie ukierunkowane pod kątem różnych pojazdów – dodatkowo nowe okładziny hamulcowe MEYLE‑PD przekonują tzw. shimami, które bardzo dobrze eliminują wibracje i w ten sposób jeszcze bardziej minimalizują powstawanie dźwięków.

Skuteczność hamowania zależy w dużej mierze od czasu docierania hamulca, czyli zestrojenia okładziny i tarczy hamulcowej. W celu skrócenia czasu docierania hamulca stosuje się w produkcji, zależnie od materiału ciernego, dwie metody: tzw. scorching (obróbka cieplna powierzchniowa) lub pokrycie powierzchni okładziny hamulcowej specjalną powłoką, która zapewnia krótszy czas docierania hamulca i typową dla produktów MEYLE-PD skuteczność już od pierwszego hamowania.

MEYLE jako producent bardzo poważnie traktuje swoją odpowiedzialność: wszystkie okładziny hamulcowe MEYLE-PD są nie tylko sprawdzone i certyfikowane według standardów jakościowych ECE R 90, lecz nawet przewyższają te wymagania w ramach ustawowego dopuszczenia. Również okładziny hamulcowe MEYLE-PD o zmienionym wzornictwie muszą bez uszczerbku sprostać licznym procesom hamowania w codziennych i ekstremalnych sytuacjach. Ponadto okładziny MEYLE‑PD zostały sprawdzone przez zewnętrzny, niezależny instytut w porównaniu z produktami konkurencji i potwierdziły wydajność przy zachowaniu niskiej emisji dźwięków i długotrwałości.Okładziny hamulcowe MEYLE-PD zostały zaprezentowane na targach Automechanika 2018 i są już dostępne.

Źródło: Informacja prasowa MEYLE

Udostępnij:

DrukujaE
TOP w kategoriiChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również