Oleje do automatycznych i manualnych skrzyń biegów

© Bizol

Udostępnij:

Zarówno przekładnie manualne, jak i automatyczne mają swoich zwolenników oraz przeciwników, plusy i minusy. „Automaty” dominują na drogach Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji, są nieco mniej popularne na Starym Kontynencie, ale w ostatnich latach coraz chętniej kupowane są także przez europejskich kierowców.

Przez lata utarło się przekonanie, że samochody z automatyczną skrzynią biegów więcej spalają, a zmiana biegów jest mniej dynamiczna, jednak w dużej mierze te problemy udało się rozwiązać przez zmiany technologiczne. Zwolennicy automatycznych przekładni jako główną zaletę wymieniają przede wszystkich wygodę, komfort w prowadzeniu samochodu, brak konieczności koncentrowania się na ręcznej zmianie biegów, co jest szczególnie istotne, np. w zakorkowanym mieście.

Z kolei zwolennicy manualnych skrzyń biegów, jako kluczową zaletę wskazują to, że kierowca sam decyduje o tym, na którym biegu chce jechać, bez względu na obroty silnika, co daje mu pełną kontrolę nad autem, co może mieć znaczenie, np. podczas jazdy po pagórkowatym terenie lub gdy mamy zacięcie sportowca. Bez znaczenia czy jeździmy samochodem ze skrzynią manualną, czy automatyczną co pewien czas musimy wymieniać olej przekładniowy. Ciekawą propozycję ma firma BIZOL, w ofercie której znajdują się płyny do obu rodzaju przekładni.BIZOL Protect ATF DIII jest wysokiej jakości olejem przekładniowym przeznaczonym do skrzyń automatycznych , hydraulicznych sprzęgieł oraz układów wspomagania kierownicy, które wymagają stosowania produktów z normą: Dexron III G, Dexron II E/D lub TASA. Może być też używany w wysoko obciążonych układach hydraulicznych. Anty-starzeniowa formuła pozwala dłużej zachować odpowiednie właściwości. Chroni przed zużyciem sprzęgła oraz korzystnie wpływa na płynność zmiany biegów.


TOP w kategorii


#Oleje i smary

skrzynia biegów oleje BIZOLBIZOL Protect ATF Asia to płyn przekładniowy do automatycznych skrzyń biegów i sprzęgieł hydraulicznych, który spełnia wymagania najnowszych specyfikacji rynku azjatyckiego. Produkt zapewnia prawidłowe działanie automatycznej skrzyni biegów nawet w trudnych warunkach pracy i znacznych wahaniach temperatury oraz ekstremalnych warunkach pracy. Chroni przed zużyciem sprzęgła oraz korzystnie wpływa na płynność zmiany biegów.
Z kolei do przekładni manualnych przeznaczony jest wysokowydajny, mineralny olej BIZOL Protect GL4 80W-90. Odpowiedni do stosowania w przekładniach zębatych, stożkowych i ślimakowych. Może być używany w synchronizowanych i niezsynchronizowanych manualnych skrzyniach biegów, przekładniach napędowych maszyn budowlanych oraz maszynach rolniczych, takich jak ciągniki.

Pamiętajmy, aby jak najdłużej zachować bezawaryjność przekładni należy regularnie wymieniać olej. Właściciele samochodów z automatyczną skrzynią biegów muszą to robić częściej niż manualnych. Dokładne informacje dotyczące interwałów określa producent, jeśli takich danych brakuje, warto kwestię wymiany płynu przekładniowego skonsultować z mechanikiem. Dbałość o skrzynię biegów nie tylko wydłuża żywotność i wpływa na płynność pracy, ale zwiększa atrakcyjność auta na rynku wtórnym.

Źródło: Informacja prasowa BIZOL

Udostępnij:

Drukuj

aEChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również