Osiągnięcia inżynierów firmy M-Tech w konstrukcji oświetlenia

Multichem, oświetlenie LED © Multichem

Udostępnij:

Dynamiczny rozwój oparty na solidnych fundamentach. To krótkie zdanie trafnie opisuje sposób, w jaki firma M-Tech z roku na rok powiększa swój udział na rynku oświetlenia samochodowego. Wykwalifikowany zespół specjalistów, osadzony w nowoczesnej strukturze zarządzania, każdego dnia dba o to, by satysfakcja zarówno partnerów firmy, jak i użytkowników produktów marki M-Tech była na najwyższym poziomie. Nie jest łatwo dogodzić jednocześnie dystrybutorom i użytkownikom końcowym, zwłaszcza gdy rynek oświetlenia samochodowego, a szczególnie segmentu dotyczącego retrofitów LED, oferuje ogromną różnorodność. 

To co wyróżnia markę M-Tech na tle konkurencji to zaufanie, którym obdarzyły ją największe firmy z branży motoryzacyjnej zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej i Północnej, a nawet Afryce. Kluczowym aspektem okazała się niezwykła dbałość o jakość produktów w ofercie. Duet działu badań i rozwoju (R&D) zatrudniający kilku wybitnych polskich inżynierów we współpracy z działem rozwoju produktu (Product Development) składającym się z najwyższej klasy specjalistów od potrzeb rynku automotive stanowi trzon ewolucji produktów w M-Tech. Dział R&D wykorzystuje możliwości, jakie daje przestrzeń w niedawno oddanej do użytku nowej siedzibie firmy M-Tech. Prawie 200 metrów² powierzchni samego laboratorium umożliwia dokładne testowanie starannie wyselekcjonowanych towarów renomowanych dostawców, jak również sprawdzanie naszych własnych rozwiązań technologicznych, które inżynierowie projektują z wykorzystaniem najlepszych, markowych komponentów, takich jak diody LED dostarczane przez firmę Osram. Jak już powszechnie wiadomo, M-Tech jest prawdopodobnie jedyną firmą oferującą takie rozwiązania dla branży automotive aftermarket. Szeroka gama produktów wyprodukowanych według własnych projektów, opartych o diody marki Osram, została oficjalnie oznaczona stosowną sygnaturą na każdym opakowaniu. Jest to prosty i czytelny wyznacznik jakości, dzięki któremu w gąszczu innych towarów, produkty M-Tech wyróżniają się jako dopracowane w myśl europejskiej szkoły.Nie da się ukryć, że większą część oferty firmy stanowią produkty w technologii LED. Pomimo, iż nie jest to już specjalna nowość na rynku, technologia ta rozwija się, dostarczając coraz wydajniejsze źródła światła. Aby dobrać właściwe komponenty optoelektroniczne do oferowanej gamy, zespół R&D oraz Product Development potrzebuje dziesiątek godzin symulacji, testów i rozważań. Po dobraniu odpowiedniego źródła światła następuje dobór właściwego natężenia prądu zasilającego diodę LED oraz zaprojektowanie właściwego sposobu na odprowadzanie ciepła. Proces długi aczkolwiek jedyny jaki gwarantuje nie tylko długą żywotność produktu, ale też jego wydajność i atrakcyjną cenę. Na ostatnim etapie oddziały M-Tech używają specjalnych kamer termowizyjnych dających odpowiedź, czy temperatura rozgrzanego chipa diody LED, w produkcie masowym, nie wykracza poza wartość, która wpłynęłaby na mniejszą wydajność źródła oraz diametralnie skróciłaby jego żywotność.

Niestety, brak kontroli powyższych parametrów jest bolączką, która dotyka większość dostępnych na rynku retrofitów LED. Problem nieumiejętnego odprowadzania ciepła z tak małych powierzchni przy użyciu mało wytrzymałych termicznie komponentów optoelektronicznych wpływa negatywnie na opinię całej branży oraz klientów końcowych. Diody LED marki Osram, stosowane w produktach M-Tech, należą do czołówki pod względem proporcji wydajność do efektywność. Ilość emitowanych lumenów z każdego Wata pobieranej mocy, oscyluje w granicach 150 i to przy zachowaniu bezpiecznej dla chipa temperatury. To rozwiązanie wyklucza konieczność wysilania źródeł światła do granic możliwości, a co za tym idzie, wydłuża żywotność całego produktu. Inżynierowie M-Tech poszli o krok dalej i zaprojektowali, na życzenie konkretnej grupy klientów, dodatkowy system kontroli temperatury. Zdarza się, że retrofity, czy też lampy LED, są narażone na pracę w otoczeniu wysokiej temperatury. Może to być np. komora silnika, lub też miejsce nasłonecznione. Zabezpieczenie działa na zasadzie kontrolera, który w momencie wykrycia zbyt wysokiej temperatury chipa, obniża natężenie prądu diody, aby kumulacja wartości ciepła z lampy i otoczenia, nie spowodowała uszkodzeń. System de-facto czasowo obniża strumień lumenów, zapobiegając defektowi, tak by po osiągnięciu stabilizacji termicznej, automatycznie powrócić do docelowego strumienia świetlnego.

To tylko niektóre z osiągnięć R&D. Zespół Product Developerów, będących w stałym codziennym kontakcie z kluczowymi odbiorcami, wykorzystuje swoją wiedzę, statystyki oraz informacje pozyskane bezpośrednio z rynku. W ten sposób stale wpływa nie tylko na modernizację i kontrolę jakości ale przede wszystkim na nowe projekty dopasowane do wymagań rynku. Product Developerzy M-Techu odwiedzają szereg wydarzeń targowych na całym świecie w poszukiwaniu nowości, inspiracji oraz złotych rad dawanych przez kluczowych Partnerów firmy.

Dotychczasowa gama niebawem rozszerzy się o starannie zaprojektowane produkty, dzięki wizytom w 4 kwartale 2019 na targach SEMA Show w Las Vegas i Automechanika Shanghai. Towary będące głównym celem to nowinki techniczne z branży oświetlenia automotive, produkty, które mogą rozszerzyć lub uzupełnić naszą ofertę, lub takie, które stanowią alternatywę jakościową i wydajnościową dla już sprzedawanych towarów.

Na przestrzeni lat można było zauważyć, że wykorzystanie wydajnych, markowych komponentów w autorskich projektach technologicznych oraz umieszczanie potwierdzającej ten fakt sygnatury „OSRAM LEDs Included” daje niezłe rezultaty.
Na ten moment autorskie portfolio M-Tech to gama dwurzędowych lightbarów oraz ponad połowa pozostałych lamp roboczych. Dopracowana gama lamp do oświetlenia tablicy rejestracyjnej oraz wnętrza pojazdów została już w trzech czwartych zastąpiona własnymi designami. Obecnie na tapecie działu R&D jest kilka tematów, które są wywołane wyraźnymi sygnałami z rynku.Obecnie ostatnią fazę testów przechodzi kilkanaście modeli retrofitów, nowa seria lamp warsztatowych oraz inspekcyjnych. 

Największym sukcesem działu R&D w roku 2019 jest seria lamp roboczych pod nazwą Performance. Innowacyjny sposób rozprowadzania strumienia światła został już doceniony przez profesjonalistów, m.in. przez jednostki Straży Pożarnej.
Sukcesy, jak również sugestie z rynku są dla zespołu firmy prawdziwą motywacją do dalszych postępów oraz rozwoju. W bieżącym roku firma M-Tech ma w planie doposażyć laboratorium w kolejne specjalistyczne urządzenia, dzięki którym będziemy mogli wypuścić na rynek nowości, których próżno szukać u naszych konkurentów. Kalendarz wydarzeń, na których się pojawimy w tym roku jest zapełniony nie tylko topowymi targami, ale także eventami dla miłośników motoryzacji, które są cennym źródłem informacji prosto z rynku. Zespół R&D to nie tylko grupa inżynierów, ale i Product Developerów będących ekipą prawdziwych miłośników motoryzacji.

Źródło: M-Tech

Udostępnij:

DrukujaE
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również