Pirelli dołącza do Funduszu Powierniczego Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ

© Pirelli

Udostępnij:

Pirelli to pierwszy producent opon, który dołączył do Funduszu. Przedstawiciel firmy zasiądzie także w Radzie Nadzorczej Funduszu. Dzięki technologii Cyber Car, Pirelli uzupełni działania na rzecz bezpieczeństwa o inteligentne opony. 

Firma Pirelii poinformowała, że jako pierwszy producent z branży oponiarskiej dołącza do Funduszu Powierniczego Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ. W latach 2018-2019 firma wniesie na rzecz funduszu 600,000 USD, które sfinansują działania o istotnym wpływie na globalne bezpieczeństwo drogowe. Jednocześnie Filippo Bettini pełniący w Pirelli funkcję szefa działu Zrównoważonego Rozwoju i Zarządzania Ryzykiem został nominowany do dołączenia do Rady Nadzorczej Funduszu.

Pirelli dołącza do projektu jako lider rynku oponiarskiego, a najważniejszym z tej perspektywy zagadnieniem jest poprawa poziomu bezpieczeństwa drogowego, którą można osiągnąć przede wszystkim dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii. Wsparcie zrównoważonego rozwoju, który jest Celem Rozwoju ONZ jest również zbieżne ze strategią firmy Pirelli – chodzi o zmniejszenie o połowę liczby wypadków śmiertelnych na drogach na całym świecie przed 2020 r.


– Deklarację firmy Pirelli na temat dołączenia do Funduszu Powierniczego Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ przyjąłem z radością, to ważna wiadomość dla nas wszystkich. W tym momencie chciałem zaapelować do pozostałych członków Funduszu o dotacje, które mogą umożliwić zgromadzenie wystarczających środków wymaganych do przeciwdziałania krytycznej sytuacji na drogach, z jaką obecnie mamy do czynienia – podkreślił specjalny wysłannik Sekretarza Generalnego ONZ ds. Bezpieczeństwa Drogowego, Jean Todt.

– Fundusz wspierający Bezpieczeństwo Drogowe promowany przez ONZ to bardzo istotna inicjatywa, którą wspieramy z radością. Gdy tylko dowiedzieliśmy się o takiej możliwości, szybko podjęliśmy decyzję o dołączeniu do Funduszu. Dla Pirelli bezpieczeństwo na drogach to sprawa fundamentalna. Od wielu lat aktywnie współpracujemy z Międzynarodową Federacją Samochodową (FIA) oraz innymi międzynarodowymi organizacjami zajmującymi się tą tematyką w wielu krajach. Inwestujemy istotną część naszego budżetu na innowacje technologiczne, takie jak m.in. inteligentne opony, które pozwalają na monitorowanie ich stanu oraz gwarantują optymalne osiągi oraz bezpieczeństwo podczas jazdy – zauważył Marco Tronchetti Provera, wiceprzewodniczący ds. wykonawczych oraz prezes firmy Pirelli.

– Nasz produkt to jedyna część pojazdu, która ma styczność z drogą, przez co de facto jest filarem działania wszystkich systemów bezpieczeństwa. Od lat nieustannie działamy na rzecz dalszej poprawy bezpieczeństwa użytkowania ogumienia. Obecnie jesteśmy na etapie wprowadzania inteligentnych opon, które jeszcze dokładniej monitorują parametry jazdy oraz wzbogacenia ekosystemu pojazdów o stałą komunikację z oponami, co w znaczący sposób wpłynie na poprawę bezpieczeństwa drogowego – podkreślił Filippo Bettini. – Tym niemniej, równie istotna jak indywidualne wysiłki każdej z zaangażowanych firm jest współpraca z agendami rządowymi w poszczególnych państwach, związkami pracodawców, grupami roboczymi – tylko w ten sposób mamy szansę trwale zredukować liczbę wypadków drogowych na świecie.

Wprowadzając dwa produkty z sektora high-tech – Conesso oraz Cyber Car – Pirelli wynosi na zupełnie nowy poziom monitoring stanu opon, zapewniając optymalizację ich osiągów. Oba produkty oparte są na najnowszym modelu opon Pirelli wyposażonych w czujniki stale monitorujące ciśnienie, temperaturę oraz zużycie opon. W przypadku Conesso, informacje trafiają do kierowcy za pośrednictwem dedykowanej aplikacji na smartfony, zaś w przypadku systemu Cyber Car – bezpośrednio do systemów auta. 


TOP w kategorii
Zgodnie z danymi ONZ, nawet 1,25 miliona osób ginie każdego roku w nieszczęśliwych wypadkach drogowych na całym świecie, a nawet 50 milionów osób zostaje rannych. Zgodnie z szacunkami ONZ liczba ta przekłada się na 1,85 tryliona dolarów kosztów dla globalnej gospodarki.

Fundusz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ powołany na początku bieżącego roku prowadzi działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa drogowego dzięki pozyskiwaniu nowych środków, umożliwiających wprowadzanie zmian. Wśród jego celów znajduje się wzmocnienie możliwości władz państwowych, także na poziomie miejskim oraz lokalnym, w zakresie rozwoju oraz wdrożenia programów na rzecz bezpieczeństwa drogowego, z pierwszeństwem dla krajów o niskim oraz średnim poziomie dochodów. Europejska Komisja Gospodarcza Narodów Zjednoczonych szacuje, że każde 1500 USD przekazanych Funduszowi może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drodze i w efekcie ochrony jednego życia, zapobiec nawet dziesięciu poważnym kontuzjom oraz być przyczynkiem dla inwestycji drogowych o wartości 51 000 USD.

Dla firmy Pirelli, bezpieczeństwo drogowe jest kluczowym filarem zrównoważonego rozwoju, co ma przełożenie na zaangażowanie w działania m.in. takich organizacji jak Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA), czy Światowa Rada Biznesu do spraw Zrównoważonego Rozwoju (WBCSD). Pirelli wspiera działania FIA ACTION FOR ROAD SAFETY, zarówno od strony strategicznej, jak i w konkretnych działaniach projektowych, podczas gdy w obrębie WBCSD Pirelli działa na rzecz rozwoju zrównoważonej i bezpiecznej mobilności w różnych miastach na całym świecie w ramach Simplify Project.

Udostępnij:

Drukuj

aEChcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również