Podsumowanie konferencji Automotive 2019

Automotive
7.10.2019

Tematem piątej edycji konferencji Automotive w Legnicy były najnowsze trendy w branży motoryzacyjnej. To odbywające się cyklicznie wydarzenie jest płaszczyzną wymiany doświadczeń i prezentacji innowacyjnych rozwiązań w zakresie digitalizacji, automatyzacji i robotyzacji. Partnerem Technologicznym konferencji jest firma Siemens.

Tegoroczna edycja konferencji Automotive składała się z czterech sesji tematycznych: digitalizacji, automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych, rozwiązań chmurowych, kwestii logistycznych w cyfrowych fabrykach oraz utrzymania ruchu. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 uczestników, 30 prelegentów oraz przeprowadzono 24 prezentacje.

Podczas konferencji uczestnicy mogli wzbogacić swoją wiedzę na temat technologii cyfrowych transformujących branżę motoryzacyjną. Jedną z nich jest koncepcja cyfrowego bliźniaka usprawniająca pracę projektantów, inżynierów i techników serwisowych. Stworzenie modelu produktu pozwala prawie bezkosztowo testować jego nowe wersje oraz modyfikacje rozwiązań technicznych.

© Automotive

Kolejny trend istotny dla rozwoju technologicznego w przemyśle samochodowym to tzw. virtual commissioning, czyli wirtualne uruchomienie. Umożliwia on testowanie stanu samochodu oraz stanu produkcji w przestrzeni wirtualnej, skracając czas całego procesu. Technologia ta przede wszystkim pozwala uniknąć błędów w rzeczywistym świecie, bo wszystko odbywa się w przestrzeni wirtualnej – mówi Michał Kot, dyrektor sprzedaży Digital Industries, Siemens Polska. – W przyszłości kluczowe dla sektora automotive będą też technologie oparte o Internet Rzeczy, czyli wymianę informacji pomiędzy czujnikami i poszczególnymi elementami samochodu, a światem zewnętrznym. Pozwoli to np. połączyć komunikat o zużyciu paliwa z lokalizacją najbliższej stacji benzynowej i informacją o cenie benzyny.

Centralnym punktem programu konferencji była debata ekspertów, w której udział wzięli: Jacek Cebula z Opel Manufacturing Poland / PSA Group; prof. dr hab. inż. Edward Chlebus z Politechniki Wrocławskiej, Michał Kot z Siemens; Piotr Kroczak z Volkswagen Motor Polkowice; Thomas Kaiser z Mercedes-Benz Manufacturing Poland oraz wiceprezes AIUT, Leszek Olejarz. Uczestnicy debatowali na temat technologii przyszłości, dyskutując o roli silników konwencjonalnych oraz tych z napędem elektrycznym. Diagnozowali także stan obecny, zastanawiając się jak utrzymać wysokie tempo rozwoju branży przy zmiennych warunkach rynkowych z uwzględnieniem roli Polski w łańcuchu dostaw sektora automotive.

W tym roku po raz pierwszy podczas konferencji wręczono wyróżnienia „Partner Automotive”.

Piąta edycja konferencji to czas podsumowań, w którym uznaliśmy, iż należy docenić wkład firm budujących rynek i tworzących miejsca pracy, ale rozwijających także świadomość i przyczyniających się do wymiany wiedzy oraz doświadczeń specjalistów branży. Dlatego postanowiliśmy podziękować firmom i instytucjom, które w szczególny sposób wspierały nas przez te ostatnie 5 lat, pomogły nam zaistnieć na rynku i cieszyć się jednym z najlepszych merytorycznych wydarzeń w branży – mówi Piotr Ciemięga z firmy Siemens.

Wyróżnienie „Partner Automotive” w kategorii „Uczelnia wyższa” otrzymała Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. W kategorii „Integrator systemów automatyki przemysłowej” laury przypadły firmie AIUT.

Jest nam niezmiernie miło, że organizator nagrodził nasze wysiłki związane z budowaniem kompetencji integratorskich w branży automotive. Należymy do grupy firm, które zajmują się wytwarzaniem urządzeń do produkcji, czyli linii przemysłowych i ciągów produkcyjnych. Cieszę się, że organizatorzy dostrzegli, iż ten wkład w tworzenie przemysłu motoryzacyjnego ma znaczenie i nagrodzili ten wysiłek. Nasza firma produkuje też urządzenia, dostarcza software i wszystko to, co jest potrzebne do produkcji podzespołów, dlatego dzięki nam rośnie branża, a my rośniemy wraz z rynkiem – mówi Leszek Olejarz, wiceprezes AIUT.

© Automotive

Firma AIUT była też Partnerem Głównym tegorocznej konferencji. Obok niej Patronat Honorowy objęły instytucje mające istotne znaczenie dla branży: Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych – Konfederacja Lewiatan, Polska Izba Motoryzacji, Przemysłowy Instytut Motoryzacji, Urząd Dozoru Technicznego, Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz czołowe uczelnie techniczne: Politechnika Krakowska, Politechnika Śląska oraz Politechnika Wrocławska. Do współpracy zaproszona została również Politechnika Opolska.

Kolejne wyróżnienie, tym razem w kategorii „Dostawca TIER 1”, otrzymała firma Adient Seating Poland z Siemianowic Śląskich. W kategorii „Producent samochodów” nagrodę otrzymał Volkswagen Poznań, a w kategorii „Inwestycja w Polsce” Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

Partnerem Branżowym konferencji była firma Mercedes-Benz Manufacturing Poland, która w tym roku uruchomi produkcję silników w nowej fabryce w Jaworze. Jest to jedna z wielu tego typu inwestycji zrealizowanych w ostatnich latach na terenie Polski przez koncerny motoryzacyjne, takie jak Toyota, czy Fiat Chrysler Automobiles (FCA).

Źródło: Automotive konferencja naukowo-techniczna

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę