AutoExpert
Reklama
Reklama

Recesja w Polsce. Międzynarodowy Fundusz Walutowy podał liczby

Preview
Tesla
15.4.2020
Reklama
Reklama

Polska gospodarka w 2020 roku skurczy się o 4,6 proc. PKB – twierdzi Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Z kolei stopa bezrobocia na koniec roku ma wzrosnąć do 9,9 proc.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował kwietniowy „World Economic Outlook”. W opracowaniu znajdziemy prognozy ekspertów MFW dotyczące gospodarek wielu krajów z całego świata.

Co ciekawe, Polska w opracowaniu Funduszu znalazła się w grupie państw „rozwijających się” – razem z Albanią, Bułgarią, Rumunią czy Turcją. Z kolei Czechy, Słowacja czy Litwa – w grupie państw rozwiniętych.

Jeśli chodzi o prognozy MFW, to polskie PKB powinno się w 2020 roku zmniejszyć o 4,6 proc. To jeden z lepszych wyników wśród krajów europejskich. Niemcy, Francja, Holandia czy Austria stracą około 7 proc., Włochy – 9 proc., Grecja – 10 proc., a żyjące przede wszystkim z turystyki San Marino – ponad 12 proc. Mniejsza recesja niż w Polsce pojawi się w tym roku na Malcie, w Bułgarii czy Serbii.

Reklama

Optymizmem może jednak napawać fakt, że na 2021 rok MFW prognozuje w Polsce 4,2 proc. wzrostu gospodarczego. Zresztą odbicie ma być widoczne we wszystkich krajach.

MFW opublikowało również prognozy dotyczące inflacji i bezrobocia. Ceny w Polsce powinny w 2020 roku wzrosnąć o 2,3 proc., podczas gdy bezrobocie powinno wzrosnąć do 9,9 proc.

Reklama

Źródło: Money.pl

Reklama

O Autorze

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama