Renault przyspieszy prace na samochodem autonomicznym

Renault
24.7.2017

Grupa Renault wykupiła 35% udziałów w nowej spółce joint venture Autonomous Vehicle Simulation (AVS), stworzonej wspólnie z Oktal, spółką zależną Sogeclair. Inwestycja Grupy Renault w Autonomous Vehicle Simulation wzmocni potencjał Renault i Aliansu Renault-Nissan w zakresie udoskonalania i testowania samochodów autonomicznych. 

Zakup obejmuje program informatyczny SCANeRTM, jedno z najważniejszych na świecie narzędzi symulacji jazdy, używane już przez Renault i Nissana.

Renault ogłosiła nabycie 35% udziałów w nowej spółce joint venture Autonomous Vehicle Simulation (AVS), utworzonej wspólnie z firmą Oktal, która jest spółką zależną francuskiej firmy Sogeclair z siedzibą w Tuluzie, wyspecjalizowanej w inżynierii lotniczej i symulacjach. Dzięki temu zakupowi Renault i Alians Renault-Nissan będą dysponować najbardziej zaawansowanymi technologiami w celu rozwijania testów samochodów autonomicznych w środowisku wirtualnym.

Zakup ten wzmacnia strategię francuskiej marki na rzecz rozwoju samochodu przyszłości – elektrycznego, inteligentnego i autonomicznego. Cieszymy się z utworzenia spółki AVS wraz z firmą Oktal, bo w ten sposób wspieramy francuską innowacyjność. Ta partnerska współpraca pozwoli nam przyspieszyć prace nad nowymi usługami i poprawi doświadczenia naszych klientów – mówi Gaspar Gascon, dyrektor inżynierii produktu Grupy Renault.

Na utworzeniu AVS skorzysta także Alians Renault-Nissan, który zobowiązał się do wprowadzenia do 2020 roku ponad 10 modeli samochodów autonomicznych.

Alians już rozpoczął wirtualne testy samochodów autonomicznych przy pomocy programu informatycznego do symulacji SCANeRTM, opracowanego przez Renault i udoskonalonego we współpracy z firmą Oktal. Wspierając inwestycję Renault, przyspieszamy prace nad nowymi funkcjami programu SCANeR Studio, przeznaczonego do testów autonomicznych i inteligentnych samochodów – dodaje Laurent Salanqueda, dyrektor generalny firmy Oktal.

Renault i Sogeclair inwestują w AVS
Grupa Renault już od piętnastu lat współpracuje z partnerami nad rozwojem oprogramowania. Utworzenie AVS wzmocni proces rozwoju produktów przy pomocy symulatorów jazdy. Nowa spółka joint venture przejmie zasoby firmy Oktal związane z branżą motoryzacyjną. Testy symulacyjne zyskały kluczowe znaczenie dla przemysłu samochodowego wraz z pojawieniem się technologii wspomagania prowadzenia i samochodu autonomicznego.Testy i symulacje stanowią część procesu rozwoju samochodu autonomicznego. Aby osiągnąć wymagany poziom niezawodności, samochody testowe muszą przejechać bardzo wiele kilometrów, co w rzeczywistości wymagałoby lat jazdy. Poza testami w warunkach rzeczywistych i przyspieszonymi metodami testowania, symulacja wirtualna oszczędza czas i służy skróceniu harmonogramu prac. Dalsze prace nad udoskonaleniem produktów i usług z zastosowaniem programu do symulacji SCANeR wzmocnią jego pozycję światowego lidera w tej dziedzinie.

Źródło: Renault

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę