Rok na budowie

inter cars
30.3.2016

Właśnie minął rok od wbicia pierwszej łopaty na placu budowy Europejskiego Centrum Logistyki i Rozwoju w Zakroczymiu.

Pierwszy rok za nami

W ciągu ostatniego roku, 15-hektarowy teren zakupiony przez Inter Cars w 2013 roku w Zakroczymiu zmienił się nie do poznania. To właśnie tu powstaje największe w Europie Środkowo-Wschodniej centrum logistyczne branży motoryzacyjnej. W marcu 2016 r. minął rok od rozpoczęcia prac budowlanych. Obecnie zaawansowanie wszystkich robót budowlanych można ocenić na 90–95%. W związku z tym rozpoczęto już odbiory: głównego budynku biurowo-socjalnego, dyspozytorni i budynków technicznych (wartowni, portierni i stacji uzdatniania wody).

Zakończone są roboty drogowe. Przed budynkiem biurowym oraz halami magazynowymi powstał ogromny parking osobowy, a także rozbudowano parkingi dla dostawców (na ok. 60 samochodów ciężarowych). Ponadto, wykonano drogi dojazdowe, chodniki i zagospodarowano tereny zielone. Na przełomie roku 2015 i 2016 ukończone zostały również prace związane z budową głównej hali, czyli najważniejszego obiektu centrum. Ma ona powierzchnię 30 tys. m2. Zakończenie budowy umożliwiło rozpoczęcie robót związanych z zagospodarowaniem wnętrza. W ok. 50% wykonano już zabudowę regałową. Docelowo ma ona liczyć 4 piętra, po 14 tys. m2 każde. To da łącznie 56 tys. m2 regałów. Dodatkowo powstaje dwupoziomowa platforma stalowa o powierzchni po 1,4 tys. m2 na każdym poziomie. W zabudowie regałowej znajdzie się system tryskaczowy, dzięki czemu magazyn będzie doskonale chroniony na wypadek zagrożenia pożarowego.

Oprócz budowy nowej hali, na terenie Europejskiego Centrum Logistyki i Rozwoju zaczęto dostosowanie istniejących już dwóch budynków. W pierwszej hali magazynowej, na powierzchni 5000 m2, będzie możliwe składowanie do 80 tys. sztuk opon. W drugiej hali, takiej samej wielkości, magazynowane będą towary łatwopalne i części karoseryjne.

Europejskie Centrum Logistyki i Rozwoju wyróżniać się będzie nowoczesną technologią. Od października trwa instalacja składowych innowacyjnego systemu do sortowania towarów. Obecnie jest ona gotowa w ok. 60%. Wykonano już najważniejsze elementy: crossbelt sorter (dzielący towar na klientów) i shoe–sorter (dzielący opakowania wysyłkowe na kierunki). Do zrobienia została część taśmociągu – ok. 3 km z 11 km. Otwarcie Europejskiego Centrum Logistyki i Rozwoju planowane jest na styczeń 2017 roku. Jego budowa ma kosztować ponad 155 mln zł.

Czym jest ILS?

ILS Sp. z o.o. to dostawca usług i rozwiązań logistycznych, który obsługuje grupę Inter Cars SA, jak również podmioty zewnętrzne. Celem spółki jest stworzenie Europejskiego Centrum Logistyki i Rozwoju, jako strategicznego punktu logistycznego opartego na innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych, który wyraźnie zwiększy wydajność przepływu towarów. Będzie to najnowocześniejszy magazyn zajmujący się dystrybucją części zamiennych w Europie. Ma on przejąć główny ciężar obsługi klientów. Centrum w Zakroczymiu będzie sercem logistyki Inter Cars. Stąd towar będzie wysyłany do magazynów regionalnych w Polsce (w Poznaniu, Wrocławiu i Sosnowcu) oraz w Rydze i Braszowie, a także do okolicznych filii i warsztatów. Zostaną w nim wykorzystane najnowsze technologie i metody dotychczas używane tylko przez firmy amerykańskie. Inwestycja ma znaczenie strategiczne – pozwoli sprostać wyzwaniom dalszego, równie szybkiego rozwoju na rynku krajowym oraz całej Europy Centralnej i Wschodniej w perspektywie kolejnych lat.

Europejskie Centrum Logistyki i Rozwoju w liczbach:

  • 15 ha – powierzchna całego terenu inwestycyjnego w Europejskim Centrum Logistyki i Rozwoju ILS w Zakroczymiu,
  • 40 000 m2 – łączna powierzchnia magazynowa,
  • 30 000 m2 – powierzchnia głównej hali,
  • po 5000 m2 – powierzchnie dwóch mniejszych hal,
  • 56 000 m2 – łączna powierzchnia zabudowy regałowej w głównej hali,
  • 11 km – długość taśmociągu w hali głównej,
  • ponad 500 000 – sztuk towaru dziennie będzie w stanie wydać ILS,
  • ponad 2500 – paczek wyda ILS w ciągu godziny,
  • 99% pewności prawidłowego sortowania produktów daje nowoczesny system sorterów,
  • 50 – na tyle różnych kierunków będzie można w jednym czasie sortować towar w ILS.

Kalendarium inwestycji:

  • 2012/2013 r. – zakup przez Inter Cars terenu inwestycyjnego pod budowę Europejskiego Centrum Logistyki i Rozwoju,
  • czerwiec 2014 r. – Rada Ministrów wyraziła zgodę na rozszerzenie Wamińsko – Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o tereny znajdujące się w Zakroczymiu. Spółka ILS otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Strefy,
  • styczeń 2015 r. – podpisanie umowy z generalnym wykonawcami Europejskiego Centrum Logistyki i Rozwoju ILS: firmą Goldbeck i firmą Beumer (dostawcą systemów sorterów),
  • marzec 2015 r. – rozpoczęcie prac budowlanych,
  • maj 2015 r. – oficjalne rozpoczęcie budowy, podpisanie aktu erekcyjnego,
  • październik 2015 r. – rozpoczęcie montażu systemu sorterów i taśmociągu,
  • grudzień 2015 r./styczeń 2016 r. – zakończenie budowy głównej hali,
  • styczeń 2016 r. – rozpoczęcie montażu zabudowy regałowej,
  • marzec 2016 r. – minął rok od wbicia pierwszej łopaty na placu budowy. Zaawansowanie wszystkich robót budowalnych wynosi 90–95%.

Kolejne kroki:

  • maj 2016 r. – odbiór gotowej zabudowy regałowej,
  • lipiec 2016 r. – zgłoszenie gotowości odbioru ostatnich elementów inwestycji do służb (Straży Pożarnej, Sanepidu),
  • wrzesień 2016 r. – planowane uzyskanie prawomocnego pozwolenia na użytkowanie hali głównej,
  • październik/listopad 2016 r. – pierwsze zatowarowanie magazynu; testy systemu z towarem,
  • styczeń 2017 r. – główne zatowarowanie; inauguracja działalności Europejskiego Centrum Logistyki i Rozwoju ILS.

Źródło: Informacja prasowa Inter Cars

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 04 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę