Scania pokazuje autonomiczną ciężarówkę bez kabiny dla kierowcy

Scania AXL © Scania

Udostępnij:

Z ostatniego badania Ipsos wynika, że kierowcy nie są zainteresowani autonomicznymi samochodami. Nowy pojazd koncepcyjny Scanii AXL natomiast udowadnia, że samochody przyszłości nie potrzebują kierowców ani tym bardziej kabin dla nich.

Większość autonomicznych samochodów posiada kabinę dla kierowcy, aby ten mógł komfortowo przemieszczać się z miejsca na miejsce lub zareagował w razie sytuacji wymagającej ludzkiej interwencji. Pojazd od Scanii natomiast nie zapewnia komfortu kierującemu ani w ogóle nie przewiduje dla niego miejsca głównie ze względu na specyfikę swojej pracy. Ma on bowiem służyć do przewożenia ładunków, a brak kabiny oznacza więcej miejsca na towar oraz jest bardziej ekonomiczny w użytkowaniu. Ponadto autonomiczna pojazdo-przyczepa nie musi spełniać skomplikowanych wymagań odnoszących się do użytkowania i sterowania jej przez człowieka.© Scania

Producent twierdzi, że jego pojazd jest zbudowany z samych technologii, które są już dostępne na rynku, czyli: biopaliwa, kamer, radarów, laserów, systemu GPS oraz LiDAR, które pomagają widzieć maszynie świat dookoła. Scanię AXL ma otaczać biały pas świetlny, który będzie informował o wykryciu w jej pobliżu pracujących ludzi, by czuli się oni komfortowo.

Chociaż autonomiczny pojazd Scanii bez kabiny dla kierowcy jest na razie tylko konceptem, to szwedzki przedsiębiorca pokazał już jeżdżący egzemplarz w dokumencie na temat jego powstawania:

Oczywiście Scania AXL docelowo nie będzie przeznaczona na miejskie drogi, ale na zamknięte tereny, takie jak kopalnie, gdzie znajdują się sektory z łatwymi do przewidzenia ścieżkami i trasami. Bardzo prawdopodobne, że rozwiązanie prezentowane przez szwedzkiego producenta już niedługo będzie dostępne w komercyjnej sprzedaży, choć na pewno i tak minie dużo czasu, zanim rozpowszechni się na szeroką skalę.Źródło: Scania

Udostępnij:

DrukujaE
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również