Seat dostarczy części samochodowe do fabryki za pomocą dronów

seat drony dostawcze © SEAT

Udostępnij:

Dostawcze drony to rozwiązanie, które już od jakiegoś czasu jest wykorzystywane w Chinach przez firmę kurierską DHL. Technologia zaczyna funkcjonować także na rynku europejskim, a konkretnie w hiszpańskim zakładzie Seat-a w Martorell. Czas dostawy komponentów dzięki temu skróci się z 1.5 godziny do 15 minut. 

Od teraz kierownice i poduszki powietrzne, które są montowane w samochodach Seat-a będą dostarczane z centrum logistycznego Grupo Sesé w mieście Abrera do zakładu w Martorell za pomocą bezzałogowych statków powietrznych. Dzięki temu zwiększy się jego wydajność i elastyczność.Wykorzystanie dronów do transportu części samochodowych przez Seat-a to pilotażowy projekt, znajdujący się aktualnie w fazie eksperymentalnej, jednak już teraz można oczekiwać, że bezzałogowe statki powietrzne na stałe wpiszą się w działalność hiszpańskiej marki. Nad całą inicjatywą kontrolę sprawuje hiszpańska Agencja ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (AESA). Debiut dronów w roli dostawców komponentów miał miejsce 24 lipca i przebiegł zgodnie z planem.

© SEAT

Użycie dronów w procesie logistycznym znacząco zwiększa elastyczność linii produkcyjnych Seat-a. Czas pokonania trasy dzielącej dwa obiekty zmniejszył się nawet 6-krotnie i zamiast 90 minut, które były potrzebne ciężarówkom, zajmuje zaledwie kwadrans. Tak szybki transport przekłada się na zwiększoną wydajność zakładu, który w przypadku nagłego zapotrzebowania na dany komponent może liczyć na ekspresową dostawę.

Bardziej wydajnie i ekologicznie

Innowacyjny środek transportu to kolejne świadectwo zaangażowania Seat-a w rozwój Przemysłu 4.0. Firma przechodzi obecnie ambitny proces transformacji, której celem jest uczynienie fabryki Martorell bardziej inteligentną i zdigitalizowaną, a w związku z tym – bardziej wydajną, elastyczną i ekologiczną. Dostawy za pomocą dronów oznaczają zmniejszenie emisji CO2, której nie dałoby się uniknąć przy transporcie samochodami ciężarowymi. Akumulatory bezzałogowców są ładowane przy użyciu energii z odnawialnych źródeł, co jeszcze bardziej zmniejsza ich wpływ na środowisko.

Pierwszy lot drona zaopatrzonego w części samochodowe rozpoczyna nowy etap rewolucji łańcucha dostaw w przemyśle motoryzacyjnym. Zastosowanie bezzałogowca w procesie logistycznym Seat-a pozwoliło skrócić czas dostawy o 80%, a nie ma powodów sądzić, że to rozwiązanie nie okaże się równie efektywne w innych sektorach branży. Ten innowacyjny sposób zaopatrywania fabryk pobudzi Przemysł 4.0 i pozwoli nam stać się bardziej wydajnym, sprawnym i konkurencyjnym producentem, działającym w bardziej zrównoważony sposób – mówi wiceprezes Seat-a ds. produkcji i logistyki, dr Christian Vollmer, pomysłodawca całego przedsięwzięcia.Seat punktem odniesienia dla Przemysłu 4.0

Hiszpański producent samochodów w swoich działaniach wykorzystuje najbardziej rewolucyjne technologie, dostosowując do nich procesy produkcyjne. Stosowane przez Seat-a narzędzia to zarówno rozwiązania obecne już na rynku, jak i autorskie technologie opracowane samodzielnie przez hiszpańską markę. Dzięki temu Seat nieustannie poprawia swoją wydajność oraz tempo działania. Przejawem dynamicznej transformacji cyfrowej w firmie jest także wykorzystywanie symulatorów, inteligentnych systemów kompletacji oraz autonomicznych systemów nawigacji. Producent zaczęł korzystać również z narzędzi analitycznych Big Data i sztucznej inteligencji, które umożliwiają monitorowanie i kontrolowanie w czasie rzeczywistym głównych obiektów oraz łańcucha dostaw.

Innowacyjne rozwiązania logistyczne stosowane w zakładach Seat-a zostały docenione na czerwcowym Międzynarodowym Salonie Logistyki (SIL) w Barcelonie, podczas którego marka została nagrodzona w kategorii digitalizacji łańcucha dostaw. Wiceprezes Seat-a ds. Produkcji i Logistyki, Dr Christian Vollmer, otrzymał nagrodę z rąk króla Hiszpanii, Filipa VI.

Źródło: Seat

Udostępnij:

DrukujaE
TOP w kategorii


Chcesz otrzymać nasze czasopismo?
Zamów prenumeratę
Zobacz również